Şaşırtıcı bir şekilde, Japon elektronik grubu Sony, Facebook sayfasında, dağıtmak üzere iki amiral gemisi akıllı telefon Sony Xperia 1 IV (Mark 4) ve Sony Xperia 5 IV için Android 13 sistem güncellemesini sağlamaya başladığını duyurdu.

  • Sony, Android 13’e güncelleme yapmaya başladı
  • Sony Xperia 1 IV ve 5 IV ilk
  • Grup, güncellemenin hangi ülkelerde başlayacağını açıklamaz

Sony Xperia 5 IV ve 1 IV artık Android 13’ü alacak

Android akıllı telefonlar, genel olarak başarılı Japon elektronik grubu Sony’nin ana işinin bir parçası olmaktan çoktan çıktı. Çoğu Alman cep telefonu sağlayıcısı, mevcut Sony portföyünü tekliften bile çıkardı. Bunun yerine grup, kameralara ve onların CMOS görüntü sensörlerine, yeni nesil konsol Playstation 5’e ve müzik ve film işine odaklanıyor. Bu nedenle, üreticinin şirket içi mesajı “Sony mobil“-Facebook sayfası onlar”Xperia 1 IV ve 5 IV için en son özelliklere sahip Android 13 güncellemesi” tanıttılar.

Ne yazık ki Sony, OTA (Over-The-Air) güncellemesinin tam olarak nerede başladığı konusunda bizi hala karanlıkta bırakıyor. Kural olarak, bu tür sistem güncellemeleri (hızlı bir şekilde 1 GB’ın üzerinde olabilen) dalgalar halinde dağıtılır. Şu anda Sony Xperia 5 IV’ü test ettiğim için Oppo Enco X2 kulak içi kulaklık incelememde de okuyabileceğiniz gibi, doğal olarak akıllı telefonu elime aldım ve aceleyle güncelleme düğmesine bastım. Muhtemelen zaten tahmin ettiniz: hiçbir şey olmadı. “Cihazınız zaten mevcut en son sistem güncellemelerine sahip“Orada yazıyor. En azından artık iki Android akıllı telefonun, Android 13’ün cihaza gelmesinden sadece birkaç gün önce olabileceğinden eminiz.

Sony Xperia 5 Mark 4, Android 13 güncellemesini kontrol ediyor

Sony Xperia 5 IV’ümüz henüz Android 13 için bir güncelleme almadı. / © SonrakiPit

İşletim sisteminin en önemli yeni işlevlerinden biri, ana ekran görüntüsünün genişletilmiş ayarıdır. Android 13 ile bu, üçüncü taraf uygulama simgelerinin renginin “Materyal Siz” tasarımına uyarlanabileceği kadar ileri gitmeli. Dil ayarları daha sonra her uygulama için ayrı ayrı ayarlanabilir. Bazı yeni widget’lar var ve ses söz konusu olduğunda Google, Bluetooth LE’yi ekledi. Yeni protokol, gecikme sürelerinin azaltılmasına ve daha verimli güç tüketimine önemli ölçüde katkıda bulunur. Sony’nin ne yaptığı “en son (muhtemelen kendi) özellikleri“Şu ana kadar anlamı da bilinmiyor. Yakında bir basın açıklaması mutlaka gelecek.

Hanginiz bu yıl bir Sony akıllı telefon almaya karar verdi? Hızlı güncelleme politikası artık sizin için bir satış noktası olabilir mi?genel-27