Brezilya Amazonları'ndaki soya fasulyesi tarlalarına giden ağaçlar kedicik köşesi.

Brezilya Amazonları’ndaki soya fasulyesi tarlalarına giden ağaçlar kedicik köşesi.
Fotoğraf: Leo Correa (AP)

Salı günü yayınlanan bir rapora göre, ülkelerin mevcut iklim taahhütlerini yerine getirmek için sera gazlarını azaltmak için daha sert ancak daha az arazi yoğun yöntemlere yeni ağaç dikme gibi tekniklere odaklanmaları sayesinde 3 milyar akre (1,2 milyar hektar) yakın araziye ihtiyacı olacak. . Bu, şu anda tüm küresel tarım için kullanılan miktarın yaklaşık yarısı ve tüm Amerika Birleşik Devletleri’nden daha büyük bir alan.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, felaketle sonuçlanan ısınmayı kontrol altında tutmak için dünyanın sadece fosil yakıtları kullanmayı bırakması gerekmeyeceğini, aynı zamanda zaten atmosferden almış olduğumuz karbondioksiti de çekmesi gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Son yıllarda, teknikler gibi karbondioksit giderme (CDR) ve karbon tutma doğal kaynakların kullanılması (ağaç dikmek, ormanları korumak ve sulak alanları restore etmek) popülerlik kazanmıştır. Ancak bu yöntemlere odaklanmak, dünyanın güçlerinin, fosil yakıt bağımlılığımızı gerçekten ihtiyacımız olan oranda azaltmak gibi diğer sert değişiklikleri görmezden geliyor olabileceği anlamına geliyor. Bu yeni rapor, durumun gerçekten de böyle olabileceğini gösteriyor.

bu bildiriyaratıldı Melbourne Üniversitesi’nden bir iklim girişiminin parçası olarak dünyanın dört bir yanından 20 araştırmacı tarafından, ülkelerin ulusal olarak belirlenmiş katkıları veya NDC’ler olarak bilinir – ulusların nasıl Paris Anlaşması uyarınca emisyonları azaltmayı planlıyor. Tüm ülkelerin NDC’lerinden gelen toplam arazi ihtiyacının bir grupta ilk kez hesaplanmasını temsil ediyor. Ayrıca, ülkelerin verdiği diğer emisyon azaltma taahhütlerini de dikkate aldı.

Kate Dooley, “Şirketler ve hükümetlerden net sıfır taahhütlerde CDR ölçeğine çok ilgi duyuldu, ancak bu, tüm ülkelerdeki rehinlerdeki arazi alanı açısından hiçbir zaman ölçülemedi” dedi.f arasarı Melbourne Üniversitesi’İklim ve Enerji Koleji ve raporun baş yazarlarından biri, bir e-posta. “Şimdiye kadar ülkelerin net sıfır hedeflerine ulaşmak için ne kadar arazi kullanmayı beklediklerini bilmiyoruz.”

Değişken NDC’lerin nasıl görünebileceği sayesinde, bu raporu hazırlarken çözülmesi gereken çok sayıda sayı vardı. Dooley açıkladı, bazen, NDC’lerdeki kaldırma hedefleri arazi alanında hesaplanır – örneğin, belirli sayıda dönümlük bir alanı yeniden ağaçlandırma vaadi. Bununla birlikte, çoğu zaman ülkeler emisyonlarını belirli faaliyetler yoluyla uzaklaştırılan tonlarca CO2 cinsinden ayırma hedeflerini kullanarak hesaplar; bu, arazi kullanım faaliyeti, karbondioksit giderme faktörleri ve diğer ölçütleri kullanan koşu sayıları anlamına gelir.

Dooley, “Arazi alanını hesaplamak için birçok farklı hesaplama yapmak zorunda kaldık” dedi.

Tüm bu matematiğin nihai sonucu, ülkelerin karbon tutma konusunda tamamen yanlış gittiğini gösteriyor. Rapora göre, yeni ormanlar dikmek veya Yerli toprakları ağaç dikimlerine dönüştürmek yerine, ülkeler, genç ağaçlardan daha fazla karbon depolayan yaşlı ormanları korumaya ve ayrıca Yerli insanların haklarını korumaya ve güçlendirmeye odaklanmalı (birden çok çalışma Yerli toplulukların ormanları korumada hükümetlerden sürekli olarak daha başarılı olduğunu gösterdi). Endüstriyel tarım yerine arazinin daha sürdürülebilir kullanımını sağlayan ve biyoçeşitliliği koruyan gıda sistemleri de yardımcı olabilir.

Dooley, “Ülkeler iklim değişikliği konusunda harekete geçmek için önceliğin bu olmadığını biliyorlar” dedi. Ancak bunu yapma eğiliminde olan ülkeler fosil yakıt ihraç eden ülkeler (Avustralya, Suudi, Rusya) ya da yeterince hızlı karbonsuzlaşmak istemeyen zengin yüksek emisyonlu ülkelerdir (İngiltere, ABD).

Ülkelerin taahhütlerine ek olarak, arazi kullanımı hakkında konuşurken dikkate alınması gereken özel sektör de var. Son yıllarda tüketiciler, giderek daha fazla sunulan kirletici alımlarını nötralize etme veya karbon yoğun alışkanlıklarını dengeleme seçenekleri; Giderek artan sayıda şirket, uçak biletinden, uçak biletine kadar her şey için ağaç dikme hizmetleri sunuyor. çamaşırlar. Ofsetlerin sanayileşmesi, Yerli liderler düzenlediği basın toplantısında yeni rapor hakkında şunları söyledi: bu hafta, şirketler ağaç dikimi için kaynak kaparken Yerli toprakları “sürekli tehdit altına” koyuyor.

Raporun da işaret ettiği gibi tüm arazi kullanımı eşit yaratılmamıştır. Ve, ne yazık ki ağaç güçlendiriciler için, çalışma, bundan çıkış yolumuzu dikemeyeceğimizi açıkça ortaya koyuyor.

Dooley, “Bilim, odak noktasının mümkün olan en kısa sürede küresel emisyonları zirveye çıkarmak ve bir dengeyi sağlamak için hızlı emisyon azaltımları olması gerektiği konusunda net” dedi. “Bir denge sağlamak için karadan yapılan taşınmaların ölçeğini büyütmemek.”genel-7