Big Tech tarafından haksız piyasa uygulamaları ve rekabetin çarpıtılmasıyla mücadeleye yönelik yeni AB düzenlemesi olan Dijital Piyasa Yasası (Dma) 1 Kasım’da yürürlüğe girdi. Yeni kuralların fiili olarak uygulanmasının başlaması altı ay alacak ve yeniden yapılanma tarafından kademeli olarak öngörülen müteakip tarihler, bu nedenle dijital devlerin aşırı gücünü Mart 2024’ten sınırlamak için öngörülen çeşitli yükümlülükleri tetikleyecektir.

İhlal durumunda cironun %20’sine kadar para cezası öngörülmektedir. Bu, AB’nin dünyanın ön saflarında yer almayı amaçladığı ve büyük önem taşıyan bir reformdur: İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton’un daha geçen Cuma günü Elon Musk tarafından Twitter’ın satın alınmasını bir altolà ile karşıladığını düşünün. tweet): “Avrupa’da kuş bizim kurallarımıza göre uçacak”.

DMA, yeni “bekçi” yapısında (“koruyucu”) dikkate alınan ve açık yükümlülükler ve yasakların öngörüleceği büyük çevrimiçi platformlar için yükümlülükler ve yasaklar sağlar. Sosyal ağlar, arama motorları, mesajlaşma ve video paylaşım servisleri, çevrimiçi satış platformları ve AB’de ciro veya varlık açısından önemli boyutlara sahip olduklarında, aylık 45 milyon aktif son kullanıcıyı aştıklarında işletim sistemlerinden de söz ediliyor. AB (veya 10 bin iş kullanıcısı) veya konsolide ve kalıcı bir konumları varsa. DMA’nın “tarihi” reformu, esasen çevrimdışı çevrimdışı olanın da çevrimiçi olması gerektiği ilkesini doğrulamayı amaçlayan Dijital Hizmet Yasası’nın (Dsa) ikiz hükmüne katılıyor.genel-18