onoma square enix montreal kapatıldı

Stüdyo Onoma, eski adıyla Square Enix Montreal, marka değişikliğinden sadece haftalar sonra Embracer Group AB tarafından kapatıldı. Daha büyük bir maliyet düşürme girişiminin parçası olarak Embracer, diğer projeleri de yeniden düşünüyor ve Microsoft’u gelecek bazı oyunların geliştirilmesine yardımcı olmak için dahil etmeye çalışıyor.

Square Enix Montreal, Crystal Dynamics ve Eidos Montreal ile birlikte Embracer Group AB tarafından Ağustos ayında 300 milyon dolarlık bir anlaşmayla satın alındı. Bunu, Square Enix Montreal’i daha modern bir imaj için yeniden markalaştırmaya yönelik yoğun çabalar izledi ve Ekim ayında yeni “Onoma” adıyla sonuçlandı.

Square Enix Montreal olarak Onoma, tetikçi franchise’ın Hitman Go mobil yan serisi ve Hitman Sniper: The Shadows’un bu yıl Mart ayında piyasaya sürülmesinin ardından daha fazla başlık geliştirmeye devam etmesi bekleniyordu. Rapor, Embracer’ın bazı Onoma personelini kardeş stüdyo Eidos Montreal’e transfer etmeyi seçtiğini, geri kalanının akıbetinin ise şu anda bilinmediğini ortaya koydu.

Embracer yakın zamanda “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” serilerinin fikri mülkiyet haklarını almış ve daha fazla mülk edinmeye devam etme planlarını açıklamış olsa da, bu stratejinin tam anlamıyla başarılı olmadığı görülüyor. Rapora göre, Embracer, duyurulmamış bir projeyi iptal ederek ve diğerini küçülterek, yönetim kurulu genelinde maliyetleri küçültmeye ve kısmaya çalışıyor. Embracer’ın ayrıca, Birleşik Krallık geliştiricisi Playground Games altında bir Fable franchise unvanı da dahil olmak üzere birden fazla oyunun geliştirilmesine yardımcı olması için Microsoft’u getireceği bildiriliyor.

Kaynak: Bloombergoyun-6