Hükümetin İçerik Moderatörünüz Olmasını Gerçekten İstemiyorsunuz başlıklı makalenin resmi

Fotoğraf: Saul Loeb/AFP (Getty Resimleri)

Solcu gazeteci IF Stone, “Bütün hükümetler yalan söylüyor” önceden söylenmiş. Stone kışkırtıcı olmaya çalışmıyordu, sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde özgür bir basına sahip olmamızın oldukça basit bir nedeni olduğuna işaret ediyordu: tipik olarak, hükümet güvenilir bir anlatıcı değildir. Hükümetler doğuştan yalancı değildir; halka gerçeği söylemek için her zaman iyi bir nedenleri yoktur. Bazen aldatma ihtiyacı hissederler ve örtmek yukarı.

The Intercept’ten yeni bir rapor yapan şey bu, “Gerçek Polisler“çok üzücü. Çıkış, federal hükümetin, Amerikalıların tükettiği içerik ve bilgi türlerini denetlemek için özel teknoloji platformları ve diğer büyük şirketlerle giderek daha fazla işbirliği yapmak için ortak bir çaba gösterdiğini ortaya koyuyor. Özellikle, İç Güvenlik Bakanlığı, giderek artan bir şekilde “Terörle Savaş” misyonundan, çevrimiçi konuşmayı izlenmesi, değerlendirilmesi ve bazı durumlarda mücadele edilmesi ve durdurulması gereken bir hedef olarak gören dahili odaklı bir gündeme dönüşmüştür. The Intercept’e göre, ABD istihbarat topluluğunun diğer unsurlarıyla birlikte çalışan DHS, sürekli olarak “dezenformasyonu engellemek için teşkilatın araçlarının kapsamını genişletme” misyonuyla “yeni gelişen sosyal medya izleme yetkililerinin” dahil olduğu çeşitli programlar üretti.

Buraya nasıl geldik?

Nisan ayında Biden yönetimi, bir Dezenformasyon Yönetim KuruluDHS içinde yeni bir birim “standartlaştırma” anlamına geliyordu. [government’s] çeşitli kurumlar arasında dezenformasyon tedavisi”. Ancak proje en başından arandı: birim başlangıçta arızalı bir tüzük yayınlamak, Amerikalıları ürkütücü bir isme sahip bu karanlık yeni grubun tam olarak ne yapacağını merak etmeye bırakıyor. Eleştirmenler için uzun sürmedi – hem politik hem de ayrıldı ve Sağ-” olarak bahsetmeye başlamak içinHakikat Bakanlığı”(George Orwell’in kötü şöhretli propaganda bürosu 1984). Yetkililer çabayı kurtarmaya çalışsa da. DHS kepenkli Kurul, bir aydan daha kısa bir süre faaliyete geçtikten sonra Mayıs ayında.

Ancak The Intercept’e göre hükümet, kurulun vefatından sonra benzer girişimleri sessizce genişletmeye devam etti. Özellikle, DHS alt kuruluşu CISA veya Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı, “yanlış, yanlış ve yanlış bilgi” veya “MDM” olarak kısalttığı şeyle mücadele çabalarında en aktif olmuştur. Rapor, yakın zamanda sızdırılmış veya mühürlenmemiş dahili belgelerden yararlanarak, şirket yöneticilerinin ve hükümet yetkililerinin potansiyel olarak zararlı çevrimiçi anlatıları ve hassas konuları nasıl ele alacakları konusunda yaptıkları konuşma türleri hakkında bir fikir veriyor. dakika FBI ve CISA yetkilileri ve JPMorgan Chase ve Twitter’dan yöneticiler arasında Mart ayında yapılan bir toplantıdan, federaller ve kurumsal liderler, büyük platformlarda devlet destekli dezenformasyon kampanyalarına nasıl yaklaşılacağını tartışıyorlar. Ancak, endişe konusu olan sadece yabancı etkisi değildir. Yakın tarihli bir başka DHS belgesi, ajansın önümüzdeki yıllar için stratejisini özetleyen Dört Yıllık İç Güvenlik İnceleme raporu, “COVID-19 pandemisinin kökenleri ve COVID- 19 aşı, ırksal adalet, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi ve ABD’nin Ukrayna’ya desteğinin doğası.”

Hala bir tane daha belge yakın zamanda kamuoyuna açıklananlar, CISA yetkililerinin izleme alanları olarak gördükleri geniş medya ve bilgi yelpazesini gösteriyor; Belge, yalnızca Facebook ve Twitter gibi büyük şirketlere değil, aynı zamanda “her boyuttaki sosyal medya platformlarına, ana akım medyaya, kablolu haberlere, hiper partizan medyaya, talk radyosuna ve diğer çevrimiçi kaynaklara atıfta bulunarak tüm “bilgi ekosistemi” genelinde MDM’nin azaltılmasını tartışıyor. ” Rapor ayrıca, hükümet e-postalarına sahip kullanıcıların kaldırılacak içerikleri işaretlemelerine olanak tanıyan az bilinen bir Facebook portalının varlığını da ortaya koyuyor. The Intercept, facebook.com/xtakedowns/login adresindeki bu ‘içerik talep sistemi’nin, “Facebook veya Instagram’da” sakıncalı kabul edilebilecek belirli içerik türlerini kısıtlamak için “devlet yetkilileri için resmileştirilmiş bir süreç” sunduğunu yazıyor.

Kilometreniz, tüm bunların ne kadar rahatsız edici olduğuna bağlı olarak değişebilir. Bir yandan, nesnel gerçeğin ortadan kaybolduğunun hissedildiği bir zamanda bazı insanların neden “hakikat polisleri” fikrini çekici bulduğunu görebilirsiniz. Topluma yönelik dezenformasyon tehdidi çok gerçektir. Sosyal medya platformlarının, sürekli bir propaganda akışı yayan düzensiz cehennem manzaraları olduğu bir sır değil ve saçmalık. Saf insanlar, büyük bir dezenformasyon diyeti ve gevşek gerçeklerle incelenmiş, ideolojiye batırılmış bilgi-eğlence sistemini yerler, sonra gerçek dünyada kaosa neden olmak için kaçarlar. Elon ile işlerin ne kadar kötüye gidebileceğini kim bilebilir? gevşek.

Bununla birlikte, hükümete bu sorunu çözme yetkisi vermek, bir kaynak makinesiyle bir orman yangınını söndürmeye çalışmak gibidir. Tartışma ve varsayım konusu olarak, hükümetler tarafsız aktörler değildir ve bu nedenle, onlara gerçeği hakemlik etme dizginlerini vermek, açık bir çıkar çatışması yaratır. Intercept, raporundaki gerilimi vurgulayarak şunları kaydetti:

…Amerikalıları tehlikeden korumaya yönelik övgüye değer amaç, genellikle siyasi manevraları gizlemek için kullanılmıştır. Örneğin, 2004’te DHS yetkilileri, seçimden önce seçmenleri etkilemek amacıyla terörizme yönelik ulusal tehdit düzeyini yükseltmek için George W. Bush yönetiminden baskı gördüler. binaen eski DHS Sekreteri Tom Ridge’e. ABD’li yetkililer, Vietnam’daki savaşlarının nedenlerinden ve bir dizi konuda rutin olarak yalan söylediler. Irak Ulusal Sağlık Enstitülerinin Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün koronavirüs araştırmasını finanse etmedeki rolüne ilişkin daha yakın tarihli şaşkınlıklarına.

Burada söylenenler sürpriz olmamalı: bizimkiler de dahil olmak üzere hükümetler rutin olarak halkı yanıltmakta ve aldatmaktadır. ABD çok şey yaptı çılgın şeyler yıllar içinde, ilk bakışta kulağa gülünç komplo teorileri gibi gelebilecek şeyler. Şimdi de aynı bürokrasiye bize neyin doğru neyin yanlış olduğunu söyleme yetkisini mi vereceğiz?

DHS, özel platformlardaki içeriğin yönetilmesi söz konusu olduğunda uygulamalı olmak istemediğini iddia ediyor, ancak misyonu için belirsiz bir bakış açısı ve platformlar ve hükümet arasındaki benzer şekilde eğik ilişkiler, kötü bir durumu görev sürünmesine karşı savunmasız hale getiriyor.

Bir hükümet ister demokrasi ister diktatörlük olsun, her zaman kamu yararı veya gerçekle uyumlu olmayan bazı teşvik edici yapılar tarafından yönlendirilecektir. İnterneti temizleme arzusu asil bir istek ama bence süpürme işini federal polislere emanet etmemeliyiz.

genel-7