Şirketlerin ürettiği ve ambalajda kullandığı tüm bu plastiklerin bir yere varması gerekiyor.  Örneğin, Manila, Filipinler'deki bu plaj.

Kurumsal devler değişim sözü verdiler, ancak vaatlerinde yetersiz kalıyorlar. Dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları, plastik ambalajı 2025 yılına kadar daha sürdürülebilir hale getirmek için üzerinde anlaşmaya varılan hedefleri geride bırakacaklarından neredeyse eminler. rapor Çarşamba günü yayınlandı.

2018’den başlayarak, dünyanın en büyük yüzlerce markası, Ellen MacArthur Vakfı ve BM Çevre Programı tarafından oluşturulan plastik kirliliği sorunuyla mücadeleye yönelik bir girişim olan Küresel Taahhüt’e imza attı. PepsiCo, Coca-Cola, Unilever, Nestlé, Mars, L’Oréal ve SC Johnson gibi şirketlerin tümü, plastik sürdürülebilirlik konusunda kendileri için ölçütler belirledi.

Diğer şeylerin yanı sıra, geri dönüştürülmemiş (yani bakir) plastik kullanımını azaltma sözü verdiler; tüketici sonrası geri dönüştürülmüş malzeme kullanımlarını artırmak; %100 geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir veya gübrelenebilir ambalajlara geçin; ve tek kullanımlık modelden uzaklaşın. Ancak temelde hiçbir şirket 2025 hedeflerinin tamamına ulaşma yolunda değil.

Ve aslında, rapor gösteriyor çoğu geriye gidiyor. Nestlé, 2018’de %49 geri dönüştürülebilir/birleştirilebilir/tekrar kullanılabilir ambalajdan 2021’de %45’e çıktı. Pepsi, işlenmemiş plastik kullanımını 2020’den itibaren %5 azaltacağını, bunun yerine aynı miktarda artıracağını söyledi. Coca-Cola, BM’de %20 azalma sözü verdi2019’dan geri dönüştürülmüş plastik kullanımı, ancak 2021’de %3 daha fazla kullanıldı. Daha da kötüsü, Mars Inc. yeni plastik kullanımında 2019’a göre %25 azalma ve 2021’de %11 daha fazla kullanma sözü verdi.

Bunu, şirketlerin sürdürülebilirlik konusunda istediklerini söyleyebileceklerini ve kesinlikle hiçbir şey sunamayacaklarını haftalık hatırlatıcınız olarak kabul edin. Yeşil yıkama karlıdırancak gerçek bir değişiklik yapmak zordur.

Yeni rapordan bazı küçük, nispeten olumlu aykırı istatistikler var. Örneğin, Coca-Cola’nın buna %99,9 oranında katıldığı bildiriliyor.%100 geri dönüştürülebilir/gübrelenebilir/yeniden kullanılabilir ambalaj hedefi (2019’da %99’a yükseldi). Ve genel olarak rapor, şirketler arasında geri dönüştürülebilir/gübrelenebilir/yeniden kullanılabilir ambalajların toplam kullanımında hafif bir artış (+1,7%) buldu. Ancak bu taahhüt edilenden çok daha az ve sadece bir şey geri dönüştürülebilir olarak etiketlendiği için öyle olduğu anlamına gelmez.

Çoğu plastik sadece gerçekten geri dönüştürülebilir orijinal kullanımları için çok fazla bozulmadan ve geri dönüşüm sarmalına (veya çöp kutusuna) düşmeden önce birkaç kez. Ve plastik teknik olarak geri dönüştürülebilir olsa bile, neredeyse hiçbiri geri dönüştürülmez. ABD plastiğinin sadece %5’i 2021’de atık geri dönüşüm akışından geçti rapor bu ayın başlarında yayınlandı.

Bu üzücü durum, suçu saptırmak için en az bir şirket tarafından aktarıldı. Nestlé bildirildi Reuters’e anlattı sürdürülebilirlik hedeflerinin küresel geri dönüşüm altyapısının olmaması nedeniyle engellendiğini, yetersiz altyapıyı “ana engel” olarak tanımlayan bir iddia raporun kendisinde de yankılandı. Pek çok işlenmiş gıdanın satıldığı film gibi esnek plastikler de malzeme olarak bir zorluk teşkil ediyor. yaygın olarak kabul edilmez geri dönüşümcüler tarafından.

Plastik kirliliği, gezegenin hemen her köşesine sızan büyüyen bir krizdir. Mikroplastikler keşfediliyor her yerde, yeni düşmüşlerden Antarktika karı için insan kan dolaşımı. Gerçi biz henüz tam olarak anlamadım Bu zina yapanların sağlığımızı veya çevreyi nasıl etkileyeceği konusunda araştırmalar gösteriyor ki önemli bir tehdit oluşturuyorlar.

Ve plastik kirliliğinin tüm etkilerini yaşamaktan kaçınmak istiyorsak, petrokimya endüstrisi, hükümet politikaları ve şirketlerin bunu ciddiye alması gerekiyor. A BM toplantısı ilk kez müzakere etmek küresel plastik anlaşması bu ay Uruguay’da gerçekleşecek. Ancak, Küresel Taahhüt başarısızlığının önerdiği gibi, vaatler ve taahhütler daha fazlasını geri dönüştürün yeterli değil.genel-7