Techstars’ın startup boru hattının direktörü olarak Saba Karim, zamanının çoğunu girişimcilerin bir hızlandırıcıya katılarak yararlanabilecekleri yolları anlatmakla geçiriyor.

Ama her kurucu için doğru seçim mi?

Twitter’da bazılarının neden onlardan kesinlikle kaçınması gerektiğini açıklayan birkaç gerekçe sunan bir ileti dizisi yayınladıktan sonra, onu dün yayınladığımız bir TC+ konuk gönderisine uyarlamaya davet ettim.

“Finansmanın para sorunlarınızı çözeceğini, ancak diğer her şeyi çözmeyeceğini unutmayın” diye yazıyor.


Tam TechCrunch+ makaleleri yalnızca üyeler tarafından kullanılabilir
İndirim kodunu kullan TCPLUSROUNDUP bir veya iki yıllık abonelikte %20 tasarruf etmek için


“Yine de nasıl müşteri kazanacağınızı, en iyi yetenekleri nasıl bulacağınızı, inanılmaz bir ürün oluşturacağınızı, harika bir danışma kurulunu nasıl oluşturacağınızı ve ürün pazarına nasıl uyum sağlayacağınızı çözmeniz gerekecek.”

Onun makalesi, uzun zamandır içimde tuttuğum bir şüpheyi doğruluyor: birçok girişimci, yatırımcılara erişebilmek, ücretsiz tanıtım yapabilmek veya fikirleri için olumlu destek alabilmek için hızlandırıcıların peşinden gidiyor.

Ancak bunların hiçbiri başarı için belirleyici faktörler değildir. Karim, “Eğer girişiminizi yaşamıyor ve nefes almıyorsanız, yine de mücadele edeceksiniz” diyor.

Erken aşamadaki startup kurucularının, yatırımcıların ve çalışanların daha iyi kararlar almasına yardımcı olabilecek bilgi, bilgi veya deneyiminiz varsa, lütfen başvuru yönergelerimizi inceleyin ve bize bir satır bırakın.

okuduğunuz için çok teşekkürler,

Walter Thompson
Yazı İşleri Müdürü, TechCrunch+
@kahramanınız

Bu kurucular, sosyal medya konusunda anlayışlı davranarak erken kontroller yaptılar

SAN FRANCISCO, CALIFORNIA - 18 Ekim: (LR) Connie Loizos, Silikon Vadisi Editörü, TechCrunch, Nik Milanović, Kurucu, Fintech'te Bu Hafta; Genel Ortak, The Fintech Fund, Campfire CEO'su Joshua Ogundu ve Couplet Coffee Kurucusu Gefen Skolnick, 18 Ekim 2022'de San Francisco, California'da TechCrunch Disrupt 2022 sırasında sahnede konuşuyor. (Fotoğraf Kelly Sullivan/Getty Images for TechCrunch için)

(LR) Connie Loizos, Silikon Vadisi Editörü, TechCrunch, Nik Milanović, Kurucu, Fintech’te Bu Hafta; Genel Ortak, The Fintech Fund, Joshua Ogundu, CEO, Campfire ve Gefen Skolnick, Kurucu, Couplet Coffee. Resim Kredisi: TechCrunch için Kelly Sullivan/Getty Images

Son derece çevrimiçi olmakla bir kurucunun bağış toplama yeteneği arasında bir ilişki var mı?

Connie Loizos’un TechCrunch Disrupt’ta görüştüğü üç girişimciye göre, iş ve kişisel yaşamınızı harmanlayan bir sosyal medya varlığı “yatırımcılar ve müşterilerle bağlantı kurmayı kolaylaştırabilir”.

Nik Milanović (kurucu, This Week in Fintech), Gefen Skolnick (kurucu, Couplet Coffee) ve Josh Ogundu (CEO, Campfire), özgün kişisel ve ticari markalar oluşturmak için TikTok, Twitter ve diğer platformları kullanmanın yararları ve dezavantajlarından bahsetti.

Skolnick, “Dün bir kurucu olarak iyi bir gün olmadığını tweet bile attım ve gerçekten güzeldi ve insanlar bununla meşguldü” dedi. “Sürekli olarak işlerin iyi olduğunu göstermeye inanmıyorum. Bazı günler işler iyi gitmiyor.”

Savaş zamanında uzaktaki bir ekip nasıl etkin bir şekilde yönetilir?

Resim Kredisi: Anna Fedorenko / Getty Images

Ukraynalı startup OBRIO’nun CEO’su ve kurucusu Alex Fedorov, “İnternet’te kriz yönetimiyle ilgili pek çok çalışma var, ancak hiçbiri savaş zamanlarında bir şirketin nasıl yönetileceğini söylemiyor” dedi.

Rusya’nın işgalinden önce, “şirketimiz hiçbir zaman gerçek bir kriz görmemişti” diye yazıyor, şirketinin çalışanları korurken sürekliliği sağlamak için kullandığı altı yöntemi sunan bir gönderide.

“Stres, kaygı ve kişisel finans yönetimine yönelik eğitim, çalışanlarınızın gerekli bilgileri oluşturmasına ve zorlu durumlara yanıt vermesine yardımcı olacaktır.”

3 kurucu, erken aşamadaki bağış toplamanın nüanslarında nasıl gezinileceğini tartışıyor

TechCrunch+'ın kıdemli yazarı Rebecca Szkutak; Fiveable'ın kurucu ortağı ve CEO'su Amanda DoAmaral; Alloy Automation'ın kurucu ortağı ve CEO'su Sara Du; ve Parthean'ın kurucusu ve CEO'su Arman Hezarkhani, TechCrunch Disrupt 2022 sırasında sahnede konuşuyor.

Resim Kredisi: Kelly Sullivan / Getty Images

Geçen yıl erken aşamadaki girişimler için fon toplayan kurucular, genellikle A Serisi (veya daha sonra) para arayan insanlardan daha kolay bir zaman geçirdiler. Sonra tekrar, “kolay” çok göreceli bir terimdir.

TechCrunch Disrupt’ta Rebecca Szkutak, kriz sırasında yatırımcılara yaklaşırken beklentilerini ve taktiklerini nasıl ayarladıklarını öğrenmek için üç girişimciyle konuştu:

 • Amanda DoAmaral, Fiveable’ın kurucu ortağı ve CEO’su
 • Arman Hezarkhani, Parthean’ın kurucusu
 • Sarah Du, kurucu ortak, Alloy Automation

İtfa etmeye hazırlanın: Enflasyon, Ar-Ge vergi harcamalarını mahvedebilir

Kovadaki deliklerden su dökülüyor

Resim Kredisi: Fantezi/Dönem/Corbis (yeni bir pencerede açılır) / Getty Resimleri

ABD federal hükümeti, Ar-Ge vergi kredilerini on yıllardır kullanılabilir hale getirdi, ancak bu yıl gerçekleşecek büyük bir değişiklik, tüm girişimleri etkileyecek.

Vergi avukatı Andrew Leahey’e göre, daha önce, Ar-Ge harcamaları peşin olarak giderilebiliyordu, ancak şimdi, “yerli araştırmalar için bu harcamaların 5 yılda ve yabancı araştırmalar için 15 yılda itfa edilmesi gerekecek”.

Pek çok girişim, “ilk yıllarında Ar-Ge maliyetlerinin büyük bir kısmını üstlendiğinden”, birçoğu bu masrafları karşılamak için “bir ömür eşdeğeri” bekleyebilir.

Yüksek enflasyon, amortisman şartını kaldırma çabalarını durdurdu, bu nedenle Leahey, şirketlerin “kuralın yürürlüğe girme olasılığına hazırlanmak için” kullanabileceği birkaç taktik paylaşıyor.

Uzaktan çalışma kalıcıdır. İşte personelinizi uzaktan nasıl yöneteceğiniz

TechCrunch'tan Rebecca Bellan; melek yatırımcı Allison Barr Allen, Trail Run Capital'den; WorkBoard'ın kurucu ortağı ve CEO'su Deidre Paknad; ve MURAL'in genel müdürü Adriana Roche, TechCrunch Disrupt 2022 sırasında sahnede konuşuyor.

Resim Kredisi: Kelly Sullivan / Getty Images

Pandemiden önce, çoğu startup çalışanı ilk günlerinde aynı deneyimi yaşadı: yeni bir dizüstü bilgisayar kurun, bazı işe alım evraklarını doldurun, ardından ofisin yakınında öğle yemeği yemek için en iyi yerler hakkında bilgi toplamaya başlayın.

Artık pek çok ekip hibrit veya tamamen uzak olduğundan, şirketler, Rebecca Bellan’ın TechCrunch Disrupt’ta üç deneyimli yöneticiyle birlikte ele aldığı bir konu olan şirket kültürünü ve topluluğu geliştirmenin önemini ilk günden itibaren öğreniyor:

 • Adriana Roche, Halktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Mural
 • Deidre Paknad, CEO ve kurucu ortak, WorkBoard
 • Allison Barr Allen, melek yatırımcı, Trail Run Capital

Paknad, “Son üç yılda bizim için en büyük öğrenme, Zoom aracılığıyla bir alanda veya bir konuda uzmanlık oluşturmanın gerçekten çok zor olduğuydu” dedi.

Girişimimiz, işten çıkarmalara güvenmeden 2 resesyondan nasıl çıktı?

Çıplak ayakla slacklining kadın; cambazın yürüdüğü ip

Resim Kredisi: harun siyah (yeni bir pencerede açılır) / Getty Resimleri

Bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 45.000 teknoloji çalışanı işten çıkarıldı. Bunu görselleştirmek zorsa, New York City’deki Citi Field’da tükenmiş bir Mets oyunu hayal edin.

Bir kriz sırasında personel kesme standart bir operasyon prosedürüdür, ancak HackerEarth’in satış, pazarlama ve genel operasyonlarından sorumlu olan Sachin Gupta, şirketinin toplu işten çıkarmalara başvurmadan iki resesyon atlattığını söylüyor.

“Herhangi bir zamanda, personel portföyümüz ideal olarak kabul ettiğimizin yaklaşık %90’ında çalışıyor” diyor. “Bunu otoyolda sürerken önünüzdeki araçla aranızda korumanız gereken mesafe gibi düşünün.”

“Ekiplerimizi ihtiyaçlarımızın %100’ünü karşılayacak şekilde çalıştırırsak (çok yakından takip ederek), o zaman piyasa hızla değiştiğinde bir domino etkisi olur ve bu da şirket içi ‘kazalara’ neden olur.”

genel-24