Çinli helikopterin baş tasarımcısı, devlet tarafından işletilen Çin Merkez Televizyonu’na (CCTV) yaptığı açıklamada, Çin tasarımı Z-20 hizmet helikopterinin, Kara Şahin’de bulunmayan birçok ileri teknolojiyi içerdiği için Amerikan Kara Şahin’inden daha iyi performans gösterdiğini söyledi.Deng Jinghui, 29 Ekim’de CCTV’de Z-20’nin Amerikan Kara Şahininin bir kopyası olup olmadığı veya iki helikopter arasındaki görünüş benzerlikleri göz önüne alındığında Amerikan helikopterinin Çin helikopteri için ilham kaynağı olup olmadığı sorulduğunda bu açıklamayı yaptı. Dan’e göre Z-20, Black Hawk’ta olmayan birçok teknolojiye sahip dördüncü nesil bir helikopter.

Baş tasarımcıya göre, Çin, EDSU sistemini bağımsız olarak geliştirdiğinde herhangi bir tavsiyede bulunmadı: şimdi bile, EDSU modifikasyonlu Kara Şahin henüz hizmete girmedi. Black Hawk ayrıca Z-20 gibi aktif gürültü ve titreşim kontrol sistemleriyle donatılmamış.

Değil [Z-20] Kara Şahin’i kopyaladı, bu Z-20 Kara Şahin’i geçti‘ dedi Dan.

Çin’in devlete ait havacılık endüstrisi şirketinin (AVIC) helikopter bölümü Avicopter’in genel müdür yardımcısı Chen Guang, Global Times’a verdiği bir röportajda, yüksek irtifa operasyonlarını destekleyebilen güçlü motoru da dahil olmak üzere Z-20’nin tamamen Çin tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

Z-20’ye birçok teknolojik yenilik uygulandı ve aktif titreşim kontrolü, EMF, düşük gürültülü ana rotor tasarımı ve yüksek verimli ana rotor aerodinamik tasarımı dünya lideri olarak kabul ediliyor.

Bir genel amaçlı helikopter türü olarak, Z-20’nin birçok varyantı olması ve isminin açıklanmamasını isteyen Çinli bir askeri uzman olan Black Hawk gibi çok sayıda ordunun çeşitli şubeleriyle hizmete girmesi bekleniyor. Resmi basında çıkan haberlere göre, Z-20, 1 Ekim 2019’da Pekin’de Çin Halk Cumhuriyeti Günü onuruna düzenlenen askeri geçit töreninde ilk kez sahneye çıktıktan sonra, bu tür helikopterler şimdiden ordu, donanma ve ABD’de hizmete girdi. PLA Hava Kuvvetleri ve Çin Halk Polisi Silahlı Kuvvetleri.genel-22