Kredi: CC0 Kamu Malı

Bu hafta gökyüzünde bir an için ateş topları görebilirsiniz. NASA gökbilimcilerine göre, “Cadılar Bayramı meteorları” 2015’ten bu yana ilk kez geri döndü.

NASA Meteor Watch’tan bir Facebook gönderisi, on binlerce yıl önce, büyük bir kuyruklu yıldızın parçalanarak bir kuyruklu yıldız enkazı akışı oluşturduğunu söyledi. Her yıl, bu zamanlar civarında, Dünya bu geniş nehirden geçerek birkaç ay geçirir.

Bu süre zarfında, gökbilimciler ve gökyüzü gözlemcileri genellikle “düşük aktiviteli” yağmurlar olan Taurid meteor yağmurlarını izlemekten zevk alırlar, bu nedenle saatte yalnızca birkaç meteor gökyüzünü geçer. Gökbilimciler, genellikle Dünya’dan yalnızca birkaç Taurid’in görülebildiğini, ancak görülebildikleri zaman “parlak ve fark edilir” olduklarını söylediler.

Taurid meteor yörüngeleri, başta Jüpiter olmak üzere güneş sistemimizdeki diğer gezegenlerin yerçekimi tarafından belirlenir. NASA’ya göre, bazı yıllarda bu yörüngelerdeki değişiklikler, Dünya’ya yakın ve Dünya’dan görülebilen Torosların sayısında artışa neden oluyor. Bu değişiklik, görünür ateş toplarının sayısı sıçradığında ve neredeyse herkes tarafından görülebildiğinde bir “Toros sürüsü”ne yol açar.

Bu yıl, Dünya bir Taurid sürüsü yaşayacak. Gökbilimciler, bu meteor yağmurlarının en son 2015 yılında görüldüğünü ve 2032 yılına kadar geri gelmelerinin beklenmediğini söyledi.

Aktivitedeki artış tipik olarak Ekim ayının son haftası ve Kasım ayının ilk haftasında meydana gelir, bu nedenle Taurid sürüleri “Cadılar Bayramı’nın göktaşları” olarak da bilinir.

NASA, 2015’teki bir blog yazısında, “Torosları aramak için en iyi zaman, gece yarısından sonra, Boğa’nın gökyüzünde yüksek olduğu ve gökyüzünün karanlık ve açık olduğu, sönük göktaşlarını maskeleyecek ay ışığının olmadığı zaman” dedi.

“Şahane ya da oyun oynarken gökyüzünü izleyin – tepenizde bir ateş topu görebilirsiniz!” astronomlar söyledi.

2022 Charlotte Gözlemcisi.

Tribune Content Agency, LLC tarafından dağıtılmaktadır.

Alıntı: ‘Cadılar Bayramı meteorları’ bu yıl geri döndü. https://phys.org/news/2022-10-meteors-halloween-year-fireball.html adresinden 31 Ekim 2022’den alınan bir ateş topu (2022, 31 Ekim) tespit etmek hakkında bilinmesi gerekenler

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1