İkili Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Amazon’un hissesini elinde bulundurduğu büyük satıcı Appario Retail’i piyasadan çıkarmayı planladığını söyledi.

Amazon ve Patni Group’a ait Zodiac yaptığı açıklamada, Frontizo Business Services adlı ortak girişimlerini yenilemeyi kabul ettiklerini, ancak Appario Retail’in önümüzdeki 12 ay içinde Amazon Hindistan’da “satıcı olmaktan çıkacağına” karar verdiklerini söyledi.

Hindistan’daki bir Amazon sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, “Ortaklar, Hindistan’daki işletmelerin çevrimiçi varlıklarını büyütmelerine yardımcı olmak da dahil olmak üzere yeni iş fırsatlarını keşfetmeye devam edecek” dedi.

Amazon, Appario’yu neden listeden çıkardığını söylemedi, ancak hareket, sahip olduğu satıcılar üzerinde artan bir incelemeyi takip ediyor. Hindistan’ın antitröst kurumu, rekabet yasası ihlalleri suçlamalarının ardından bu yılın başlarında Appario ve Cloudtail’e baskınlar başlattı, Reuters rapor edildi Nisan içinde.

Geçen yıl bir Reuters soruşturması, Amazon’un yıllarca ayrıcalıklı muamele gördü platformundaki küçük bir satıcı grubuna ve onları Hint yasalarını atlamak için kullandı. Mağazanın araştırması ayrıca Amazon’un yıllardır bu satıcılara indirimli ücretlerle yardımcı olduğunu gösterdi.

Araştırma, Amazon’un 2019’da Hindistan’daki 400.000’den fazla satıcısının yaklaşık 35’inin Hindistan web sitesindeki satışların yaklaşık üçte ikisini oluşturduğunu buldu. Bu rakamın iki satıcısı, Cloudtail ve Appario, platformun satışlarının %35’ine katkıda bulundu.

Hindistan Yüksek Mahkemesi geçen yıl Amazon ve Walmart’ın sahibi olduğu Flipkart’ın ülkede kendilerine yönelik antitröst soruşturmalarıyla karşı karşıya kalması gerektiğine karar verdi.

Hintli gözlemci – Hindistan Rekabet Komisyonu – 2020’de firmalara, e-ticaret platformlarında belirli satıcıları (hisselerine sahip oldukları) teşvik ettikleri ve rekabeti engelleyen iş uygulamalarını kullandıkları iddiasıyla soruşturma emri verdi.

Hindistan’da uzun süredir devam eden yasalar, Amazon ve diğer e-ticaret firmalarının envanter tutmasını veya doğrudan tüketicilere ürün satmasını kısıtlar. Bunu aşmak için firmalar, envanter tutan firmalar olarak faaliyet gösteren yerel şirketlerle bir ortak girişimler labirenti aracılığıyla faaliyet gösterdiler.

Hindistan, 2018’in sonlarında, o sırada ülkedeki Amerikan firmasına en büyük geri tepme olarak görülen bir hareketle bu boşluğu düzeltmeye başladı. Amazon ve Walmart’ın sahibi olduğu Flipkart, mağazalarından yüz binlerce ürünü listeden çıkarmak için çabaladı ve bağlı şirketlere yatırımlarını çok daha dolaylı hale getirdi.

İçinde ağustos ayı raporuHindistan gazetesi The Economic Times, Cloudtail ve Appario’nun eski yöneticileri tarafından yönetilen bir grup yeni satıcının ülkede mantar gibi çoğaldığını ve Amazon pazarında listelendiğini tespit etti.

Hindistan, Güney Asya pazarına 6,5 ​​milyar doların üzerinde yatırım yapan Amazon için önemli bir denizaşırı pazar. Ancak, yatırım şirketi Sanford C. Bernstein’ın bir raporuna göre, ülkedeki baş rakibi Flipkart’ı çeşitli ölçütlerde geride bırakmaya devam ediyor ve daha küçük Hint şehir ve kasabalarında ilerleme kaydetmeye çalışıyor.genel-24