Lucy uzay aracı, 15 Ekim'de Dünya'nın bu görüntüsünü yakaladı.

Lucy uzay aracı, 15 Ekim’de Dünya’nın bu görüntüsünü yakaladı.
resim: NASA

NASA’nın Lucy uzay aracı ilk görüntüsünü aldı Dünya-Ay sistemi bir Uzak bir asteroit sürüsünü keşfetmek için kendi gezegeninden fırlatıldıktan bir yıl sonra. Uzay aracı, bir süre hızla yanından geçerken Dünya’nın ve doğal uydusunun güzel ve biraz da ürkütücü görüntülerini yakaladı. yerçekimsel yardım.

bu Lucy uzay aracı Şu anda Jüpiter’i Güneş’in yörüngesinde dolaşırken takip eden ve yöneten iki kayalık cisim grubu olan Truva asteroitlerini incelemek için Jüpiter’e altı yıllık bir yolculukta.

onun bir parçası olarak kıvrımlı seyahatLucy, 15 Ekim’de Dünya’nın yanından uçtu. üç yerçekimi yardım manevrasından ilki uzay aracını Mars yörüngesinin ötesinde yeni bir yörüngeye yerleştirmek. Uçuş sırasında Lucy, uzay aracının aletlerini kalibre etmek için Dünya ve Ay’ın birkaç fotoğrafını çekti. NASA piyasaya sürülmüş bu haftaki görüntüler—ve gerçekten harikalar, biraz tüylerim diken diken olmasa da-uyaran. Dahası, uzay aracının yeteneklerine ve Truva asteroitlerinden bekleyebilecekleri görüş türlerine dair gizli bir ön izleme.

NASA'nın Asteroid Sondası, Dünya ve Ay'ın Korkunç Görüntülerini Yakaladı başlıklı makalenin resmi

resim: NASA

İlk görüntü 13 Ekim’de Lucy’nin Dünya’dan 890.000 mil (1.4 milyon kilometre) uzakta olduğu zaman çekildi. Uzay aracı hala yakın uçuş için gezegenimize doğru ilerliyordu ve Dünya-Ay sistemini aynı karede yakalayabildi.

Ay boyunca çok zayıf görülebilir görüntünün sol tarafı, ev sahibi gezegenden yaklaşık 238.900 mil (384.400 kilometre) ayrılmıştır. Uzaktaki çiftin bu görüntüsü, bize nispeten yakın görünen, gece gökyüzünde gördüğümüz Ay algımıza meydan okuyor. Bunun yerine, görüntü Ay’ın Dünya’dan gerçekten ne kadar uzakta olduğunu ve aralarındaki uzayın ürkütücü karanlığını ortaya koyuyor.

NASA'nın Asteroid Sondası, Dünya ve Ay'ın Korkunç Görüntülerini Yakaladı başlıklı makalenin resmi

resim: NASA

Lucy Dünya’ya yaklaştıkça, gezegene 15 Ekim’de 385 uzaklıktan bu yakından bakışı yakaladı.,000 mil (620,00 kilometre). Dünya’nın bu görüntüsü Hadar, Etiyopya’yı gösteriyor—uzay aracına adını veren 3,2 milyon yıllık hominid fosilinin çıkış yeri.

Lucy fosilleri, tıpkı Truva asteroitlerinin bilim adamlarının erken güneş sisteminin başlangıç ​​hikayesini ve zaman içinde nasıl geliştiğini bir araya getirmelerine yardımcı olabileceği şekilde, insanın evrimi hakkında değerli bilgiler sağladı.

NASA'nın Asteroid Sondası, Dünya ve Ay'ın Korkunç Görüntülerini Yakaladı başlıklı makalenin resmi

resim: NASA

kabaca sekiz uçtuktan saatler sonra Toprak, Lucy rahat bir şekilde Ay ile. Uzay aracı, 16 Ekim’de ay yüzeyinin bu yakın görüntüsünü yüzeyden yaklaşık 140.000 mil (230.000 km) uzaklıkta yakaladı.

alınan görüntü, Lucy’ninkiyle L’LORRI (Lucy UZUN Menzilli Keşif Görüntüleyici) yüksek çözünürlüklü gri tonlamalı kamera, on ayrı iki parçanın birleştirilmesiyle bir araya getirildi kalitesini artırmak için her pikselde aynı karenin milisaniyelik pozlarıel yaklaşık 0,8 mil (1.3 kilometre) temsil eder.

NASA'nın Asteroid Sondası, Dünya ve Ay'ın Korkunç Görüntülerini Yakaladı başlıklı makalenin resmi

resim: NASA

Ay’ın bu mozaiği, her bir pikselin yaklaşık 1,2 kilometreyi temsil ettiği beş ayrı bir milisaniyelik pozlamadan oluşturuldu. Resmin en üstteki alanı, alttakinden daha erken bir zamanda çekilmiştir.bu ay bölgesinin uyumsuz görünümüne neden oldu. Görüntü, Lucy’nin Dünya’nın yanından geçişinden yaklaşık sekiz saat sonra, uzay aracı Ay’dan yaklaşık 140.000 mil (230.000 km) uzaktayken çekildi.

NASA'nın Asteroid Sondası, Dünya ve Ay'ın Korkunç Görüntülerini Yakaladı başlıklı makalenin resmi

resim: NASA

Ay’ın bir başka yakın plan görüntüsünde Lucy, Ay yüzeyinin Dünya’da bize en tanıdık gelen tarafını gözlemledi. Dünya ve Ay arasında uçan uzay aracı ele geçirildi lav dolu çarpma havzası Mare Imbrium. Resmin sağ alt alanı Apennine m’yi gösterir.menzil1971’de Apollo 15 görevinin iniş alanı.

Lucy Dünya’ya veda ettikten sonra, yeni yörüngesi onu Güneş’in etrafında iki yıllık bir yörüngeye yerleştirdi. İki yıl içinde Lucy, başka bir yerçekimi yardımı için Dünya’ya dönecek. Oradan, uzay aracının ilk hedefine, asteroid Donaldjohanson’a ulaşmasına yaklaşık üç yıl daha var. Ağustos 2027’nin ilerleyen saatlerinde Lucy, Truva turuna Eurybates ve ikili ortağı Queta’yı, ardından Polymele ve ikili ortağı Leucus, Orus ve ikili çift Patroclus ve Menoetius’u ziyaret ederek başlayacak.

Daha: Gökbilimciler Jüpiter’in Gizemli Truva Asteroitlerinden Gölgelerin Peşindegenel-7