Trump destekçileri 6 Ocak 2021'de Meclis Binası'na doğru yürüyor. Ayaklanma girişiminin ardından Amazon dahil birçok şirket, seçimleri reddeden politikacılara PAC bağışlarını durduracaklarını söyledi.  Bu finansman moratoryumunun kalıcı olması amaçlanmadığı ortaya çıktı.

Geçen yıl, 6 Ocak’tan sonra halka açık bir stantta, Amazon durma sözü verdi politikacılara kurumsal PAC katkıları sonuçları tersine çevirmeye çalıştı Ocak 2021’de şirket, “Meşru bir demokratik süreci baltalamak için kabul edilemez bir girişim göz önüne alındığında, Amazon PAC, ABD Başkanlık seçimlerinin sonuçlarını geçersiz kılmak için oy kullanan herhangi bir Kongre Üyesine yapılan katkıları askıya aldı” dedi. o sözü verdi diğer birden fazla ile birlikte teknoloji devleri.

Ancak şimdi şirket, Meclis üyelerini reddeden seçimlere sessizce yeniden para aktarmaya başladı. Amazon’un siyasi eylem komitesi, sadece Eylül ayında dokuz farklı GOP Temsilcisine toplam en az 17.500 dolar gönderdi. İlk kez Judd Legum tarafından bildirildi Haber sitesinde Popular Information. Dayalı Federal Seçim Komisyonu verileriGizmodo, Amazon’un son PAC Seçimi inkar edenlere yapılan bağışlar şunları içerir:

  • 1.000 ABD Doları – Ağustos Pfluger (R-TX)
  • 1.000 $ – Stephanie Bice (R-OK)
  • 2500$’a Tom Cole (R-OK)
  • 1.000 $ Darrell Issa’ya (R-CA)
  • Garret Graves’e 1.000 Dolar (R-LA)
  • 2,500 Dolar’a Sam Graves (R-MO)
  • 2,500 Dolar – Mario Diaz-Balart (R-FL)
  • Mike Rogers’a 5.000 ABD Doları (R-AL)
  • 1.000 $ Rob Wittman (R-VA).

Şubat ayında şirket ayrıca her biri 30.000 dolar Her ikisi de açıkça seçim inkarcılarını finanse eden Ulusal Cumhuriyet Senatosu Komitesi ve Ulusal Cumhuriyetçi Kongre Komitesi’ne. Bağışlar hakkında sorulan bir Amazon sözcüsü, Gizmodo’ya gönderdiği bir e-postada şunları söyledi:

Amazon Siyasi Eylem Komitesi, müşterilerimiz ve genel olarak işimiz için önemli olan konularda görüşlerimizi paylaşan Kongre üyelerine uzun zamandır hizmet vermektedir. Ocak 2021’de Capitol’e yapılan saldırıdan kısa bir süre sonra, 2020 ABD Başkanlık seçimlerinin sonuçlarının onaylanmasına karşı oy veren Kongre üyelerine bağışları askıya alacağımızı duyurduğumuzda, bunun kalıcı olması amaçlanmamıştı. Bu askıya almanın üzerinden 21 aydan fazla zaman geçti ve bir dizi şirket gibi biz de bazı üyelere bağış yapmaya devam ettik.

Şunu belirtmekte fayda var ki, sözde “askıya alma” sırasında bile Amazon’un kurumsal lobicileri finansmanı asla durdurmadı seçim yalancıları Dolayısıyla, eylemin kampanya finansmanı veya ABD demokrasisinin sağlığı üzerinde gerçekte ne gibi bir faydası olduğu açık değil.

Ve Amazon’un açıklamasında belirttiği gibi, birçok başka şirket bu “Çalmayı Durdur” politikacılarına açıkça para vermeye başladı. Örneğin AT&T, katkıları askıya alma sözü verdikleri için 87 farklı Cumhuriyetçi retçiye 448.900 dolar verdi. Intel en az 38.000 dolar verdi. Popular Info’ya göre Verizon, 54 farklı GOP seçim inkarcısına 123.000 dolar bağışladı sürekli güncellenen liste konuyla ilgili.

Amazon’un rakamları karşılaştırıldığında küçük görünebilir, ancak e-perakendecinin PAC’si daha yeni başlıyor. Eylül, ara seçimler için tam zamanında, siyasi kampanyaları reddeden seçimlere doğrudan bağışları yeniden başlattığı ilk ay oldu.genel-7