Metaverse, gelecekteki işyeri olarak mahremiyet ve güvenlik endişelerini artırabilir

Mark Zuckerberg’e göre, “metaMeta kurucusunun “sadece içeriği görüntülemek yerine içinde bulunduğunuz somutlaştırılmış bir internet” olarak tanımladığı ayet”, hayatımızı kökten değiştirecek.

Şimdiye kadar, Meta’nın ana metaverse ürünü Horizon Worlds adlı bir sanal gerçeklik oyun alanıdır. Zuckerberg, Ekim 2021’de şirketinin metaverse hamlesini duyurduğunda, hakim olan duygu, bunun kimsenin istemediği ve özellikle istemediği bir şey olduğuydu.

Birçoğumuz insanların bu yeni çevrimiçi ortamda gerçekte ne yapacağını merak ettik. Geçen hafta, yeni donanım, yazılım ve iş anlaşmalarının duyuruları arasında Zuckerberg bir cevap sundu: İnsanların metaverse’de yapacakları şey iştir.

Ayrıca Okuyun

Gerçek ve sanal dünyaları karıştıran Metaamp39s yeni Quest Pro kulaklığı piyasaya çıktı
Metaamp39'un sanal gerçeklik avatarları nihayet burada ayaklanıyoramp39s neden

Ama bu kimin için? Bu yeni teknolojileri işyerinde kullanmanın etkileri nelerdir? Ve her şey Meta’nın vaat ettiği kadar pembe mi olacak?

bu İşin Geleceği?
Geçen haftaki Meta Connect etkinliğinin en önemli parçası, sanal ve artırılmış gerçeklik için Quest Pro kulaklığının duyurusuydu. 1.499 ABD Dolarına (~ 2.400 ABD Doları) mal olan cihaz, kullanıcının gözlerini ve yüzünü takip etme yeteneği de dahil olmak üzere yeni özelliklere sahiptir.

Quest Pro, kullanıcıların etraflarındaki gerçek dünyayı (dijital eklentilerle) görmelerini sağlamak için dışa bakan kameralar da kullanacak.

Meta’nın sunumu, bu işlevin iş için kullanıldığını gösterdi. Birkaç büyük sanal ekran arasında oturan bir kullanıcıyı tasvir ediyordu – daha önce “Sonsuz Ofis” olarak adlandırdığı şey. Meta teknik şefi Andrew Bosworth’un dediği gibi, “Sonunda Quest’in ihtiyacınız olan tek monitör olabileceğini düşünüyoruz.”

Meta da birlikte çalıştığını duyurdu. Microsoft Office ve Teams gibi iş yazılımlarının sanal sürümlerini kullanıma sunmak. Bunlar dahil edilecek Horizon Çalışma Odaları düşük kaliteli grafikleri ve hareketli, bacaksız avatarları nedeniyle yaygın olarak alay konusu olan sanal ofis platformu.

Microsoft Yaklaşımı
Ortaklık, her iki şirket için de önemli faydalar sağlayabilir.

Microsoft’un kendi karma gerçeklik kulaklığı HoloLens, sınırlı bir kabul gördü. Meta, artırılmış gerçeklik ve gerçeklik pazarlarına hükmediyor, bu nedenle Microsoft’un Meta’nın çabalarından faydalanmaya çalışması mantıklı.

Meta için, projesi Microsoft’un güvenilir iş yazılımları üretme konusundaki uzun geçmişiyle ilişkilendirilerek güvenilirlik kazanabilir. Teknoloji sektöründeki ve ötesindeki diğer işletmelerle ortaklıklar, Meta’nın metaverse emellerini gerçekleştirmeye çalıştığı önemli bir yoldur.

Microsoft ayrıca bir ürünü başarılı kılmak için alternatif bir yaklaşımı temsil eder. VR teknolojisini tüketicilere satmaya yönelik onlarca yıllık çabalar sınırlı bir başarı elde etmiş olsa da Microsoft, işletmelere ve diğer kuruluşlara satış yaparak herkesin bildiği bir isim haline geldi.

Firmalar bir kurumsal pazara odaklanarak toplumda gelişen teknolojileri normalleştirebilirler. Tüketicilerin kullanmak istediği şeyler değil, işçilerin kullanmaya zorladığı şeyler olabilir.

Microsoft’un Teams yazılımının Avustralya’daki endüstri ve hükümetteki son uygulamaları, metaverinin ofislere nasıl ulaşabileceğine dair modeller sunuyor.

Gelişmiş Patron Yazılımı
Meta evrende çalışmanın savunucuları, AR ve VR gibi teknolojilerin iş hayatlarımıza sorunsuz bir şekilde dahil edildiği, refah ve verimlilik getirdiği bir gelecek tasavvur etse de, birkaç endişe alanı var.

Birincisi, VR ve AR gibi teknolojiler, yeni işçi gözetimi ve denetimi biçimleri oluşturmakla tehdit ediyor. COVID-19 pandemisi boyunca uzaktan çalışmanın yükselişi, işverenlerin uzaktaki çalışanlarının her hareketini izlemeleri için yazılım olan “bossware”de bir patlamaya yol açtı.

VR ve AR gibi teknolojiler – işlev görmesi için kullanıcılar ve ortamları hakkında çok büyük miktarda verinin yakalanmasına ve işlenmesine dayanır – böyle bir dinamiği pekala yoğunlaştırabilir.

Meta, bu tür verilerin “cihazda” kalacağını söylüyor. Ancak son araştırmalar, üçüncü taraf Quest uygulamalarının kesinlikle ihtiyaç duyduklarından daha fazla veriye erişebildiğini ve kullanabildiğini gösteriyor.

Gizlilik ve Güvenlik
Geliştiriciler, sanal ve artırılmış gerçeklik cihazlarının ve platformlarının gizlilik ve güvenlik üzerindeki etkilerini öğreniyor ve endişeleniyor.

Deneysel ayarlarda, VR verileri, kullanıcılar hakkındaki biyometrik bilgileri yüksek derecede doğrulukla izlemek ve ölçmek için zaten kullanılıyor. VR verileri, dikkat gibi şeyleri ölçmek için de kullanılmıştır.

Meta veri deposunda işlerin gerçekleştiği bir gelecekte, bir sonraki terfinizin sonucunu belirlemek için bakış izleme verileri gibi şeylerin nasıl kullanılabileceğini hayal etmek zor değil. Veya “verimsiz” sayılan herhangi bir şey gibi belirli faaliyetlerin “programlandığı” ve hatta sendika örgütlenmesi gibi şeylerin olduğu çalışma alanlarını hayal etmek.

Microsoft’un 365 platformu, dijital iş süreçleriyle ilgili benzer metrikleri zaten izliyor – kuruluşunuz abone olursa, kendi metriklerinizi burada görüntüleyebilirsiniz. Microsoft 365’in VR alanlarına girişi, çalışma alışkanlıklarınızı tanımlamak için analiz edilecek çok sayıda yeni veri sunacaktır.

Sanal alanlardaki içerik ve davranışları denetlemek de ayrımcılığa ve eşitsizliğe yol açabilecek bir sorun olabilir. Meta şu ana kadar, artan taciz iddiaları arasında kullanıcıları için somut koruma sağlama yolunda çok az şey verdi.

Bu yılın başlarında, tüketici savunuculuğu grubu SumOfUs tarafından hazırlanan bir rapor, Horizon Worlds’teki birçok kullanıcının diğer kullanıcılar tarafından “kişisel güvenlik balonları” gibi güvenlik özelliklerini kapatmaya teşvik edildiğini tespit etti.

İş yerlerinde güvenlik özelliklerinin kullanılması da antisosyal olarak veya “ekip”in bir parçası olarak görülmeyebilir. Bunun zaten marjinalleşmiş işçiler için olumsuz etkileri olabilir.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9