Pek çok uzmanın – özellikle fütüristlerin – dile getirmekten hoşlandığı bir tema, sanayi devrimi dönemini, hatta onun yerini alan bilgi devrimini geride bıraktığımızdır. Ve şu anda bir tür “bilgi sonrası” devrimin içindeyiz.

Ve böylece bazıları bu döneme “Endüstri 4.0” adını verdiler.

Bu fenomeni açıklığa kavuşturmak için 4 rakamı, son on yılların bilgi teknolojisi dalgalarından herhangi biriyle (Web 2.0, vb.) uyumlu olacak şekilde tasarlanmamıştır. Ancak Endüstri 4.0’ın vaat ettiği dönüşüm, BT ile ilgili her şeye sahiptir.

“Endüstri 4.0” Alman hükümetinin bir fikridir http://en.wikipedia.org/wiki/Industry_4.0 (başka bir yerde geleceğin Endüstrisinden bahsediyoruz) ve imalat endüstrisinin dördüncü olarak adlandırılan bir sonraki aşamasını anlatıyor. Sanayi devrimi. Aşamalar aşağıdaki gibidir:

  • Endüstri 1.0: Hidroelektrik / Buhar
  • Endüstri 2.0: Elektrik enerjisi
  • Endüstri 3.0: Bilgi işlem gücü
  • Endüstri 4.0: Nesnelerin İnternetinin Gücü (IoT)

Tahmin edebileceğiniz gibi, IoT etrafında yeni bir endüstri paradigması oluşturmak, BT uzmanlarının bu yeni büyümeyi benzeri görülmemiş şekillerde desteklemek için geleneksel oyunculardan devralmasını gerektiriyor.

Ve bugün şirketlerin uyguladığı teknolojilerin çoğu, Endüstri 4.0’ın çekirdeğini oluşturacak.

Boston Consulting Group (BCG) bir kılavuz yayınladı Endüstri 4.0’ın temelini oluşturan dokuz teknoloji alanını tanımlar. Evet, teknolojik yenilik ölçeğinde, bu rapor eski, 2015 tarihli. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, hala geçerli. Belki de fütüroloji ile onu uygulamaya koyma arasında, olgunlaşma ve benimseme süresi 7 yıldan biraz fazla sürdüğü için…

1. Yatay ve dikey sistem entegrasyonu

Endüstri 4.0, verilere ve sistemlerin ağlarına ilişkin bir iş görüşü gerektirir. Bu, yalnızca şirket departmanları arasında değil, aynı zamanda değer zinciri ortakları arasında da işbirliğini sağlamanın tek yoludur.

2. Nesnelerin İnterneti

IoT (Nesnelerin İnterneti) ile gömülü bilgi işlem cihazları ve sensörler iletişim kurarak gerçek zamanlı yanıtlar sağlayacak.

3. Siber güvenlik

Özellikle kesişen milyarlarca cihaz ve iletişim kanalı ile bu yeni çerçevede güven oluşturmak için son derece kritik bir alan. BT uzmanları bir süredir güvenlik protokolleri üzerinde çalışıyor. Bu alanda yükselme zamanı.

4. Bulut

Çok sayıda cihazı ve sensörü destekleme ihtiyacı ve bunların oluşturduğu veri yığınları, gerçek zamanlı ve ölçeklenebilirlik sağlayacak bulut hizmetleri tarafından en iyi şekilde yönetilebilir. Pek çok endüstriyel kontrol ve izleme sistemi – ERP sistemlerinden bahsetmiyorum bile – buluta geçiyor. BCG, “Bulut teknolojilerinin performansı, yalnızca birkaç milisaniyelik tepki sürelerine ulaşarak iyileşecek”, öngörüyor.

5. Büyük veri analizi

Ürün geliştirme, üretim ve testin tüm yönleriyle ilgili verilerin mevcudiyeti, üretime yeni bir boyut ekleyerek daha odaklı inovasyon, pazarlama ve karar vermeyi mümkün kılar.

6. Simülasyon

Tüm bu büyük veriler ve bulutun bilgi işlem gücü ile ürün senaryolarının sanal olarak modellenmesi, hızlı test ve dolayısıyla daha fazla yenilik sağlayacaktır. Sonuç: Sanal dünyalarda hızla başarısız olmak çok kolay ve çok ucuz olacaktır.

7. Eklemeli üretim (veya 3D baskı)

“Endüstri 4.0 ile birlikte, karmaşık ve hafif tasarımlar gibi inşaat faydaları sağlayan küçük özel ürün gruplarını üretmek için eklemeli üretim yöntemleri yaygın olarak kullanılacak. Merkezi olmayan ve verimli eklemeli üretim sistemleri, nakliye mesafelerini ve mevcut stokları azaltacaktır.”

8. Artırılmış gerçeklik

BCG, Oculus ve HoloLens gibi tekliflerde zaten piyasaya çıkan bu sistemlerin karar verme ve üretkenliği iyileştirmede rol oynayacağını tahmin ediyor. Sanal eğitim ve iş başında öğrenme iki potansiyel uygulamadır. BCG, “İşçiler, onarılmakta olan gerçek sisteme baktıklarında belirli bir parçanın nasıl değiştirileceğine ilişkin onarım talimatları alabilir” diyor. “Bu bilgiler, artırılmış gerçeklik gözlüğü gibi cihazları kullanan çalışanların görüş alanında doğrudan görüntülenebiliyor.”

9. Robotlar

Günümüzün robotları, montaj hatlarında mekanik kollar şeklini alma eğilimindedir, ancak daha akıllı hale geliyorlar ve ezberci montajın ötesinde daha karmaşık roller üstleniyorlar.

Mobilin, her yerde, her zaman bilgi işlemin büyümesinden BCG raporunda bahsedilmiyor, ancak belki de gelişmekte olan Endüstri 4.0 paradigmasının bir parçası. Bir yöneticinin bir akıllı telefondan bir ERP sistemini çalıştırabilmesi, üretimin bile uzaktan gerçekleştirilebileceğini gösteriyor. Üretimi kaynağa yaklaştıran 3D baskı ve eklemeli üretim ile (yurtdışında dış kaynak kullanımına gerek yoktur), ürünlerin üretimini sıfırdan, mobil cihazlardan tasarlamak ve yönetmek bile mümkün olabilir.genel-15