Bir ağaç halkasını ve alevleri gösteren bileşik bir görüntü – UQ araştırmacıları, Miyake Olayları hakkındaki ortak teoriye meydan okumak için küresel karbon döngüsünü modellemek için ağaç halkası verilerini kullandılar. Kredi: Queensland Üniversitesi

Queensland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, gizemli, öngörülemeyen ve potansiyel olarak yıkıcı bir tür astrofiziksel olaya yeni bir ışık tuttu.

UQ’nun Matematik ve Fizik Okulu’ndan Dr. Benjamin Pope liderliğindeki bir ekip, radyasyon “fırtınaları” hakkında daha fazla bilgi edinmek için bin yıllık ağaçlardan alınan verilere en son istatistikleri uyguladı.

Dr. Pope, “Miyake Olayları olarak bilinen bu devasa kozmik radyasyon patlamaları, yaklaşık olarak her bin yılda bir meydana geldi, ancak bunlara neyin sebep olduğu belirsiz” dedi.

“Öne çıkan teori, bunların devasa güneş patlamaları olduğu. Daha fazlasını bilmemiz gerekiyor, çünkü bunlardan biri bugün olsaydı, uydular, internet kabloları, uzun mesafeli elektrik hatları ve transformatörler dahil olmak üzere teknolojiyi yok ederdi. Küresel altyapı üzerindeki etkisi hayal edilemez olmak.”

Mütevazı ağaç halkasına girin.

UQ lisans matematik öğrencisi olan ilk yazar Qingyuan Zhang, ağaç halkaları üzerindeki mevcut her veri parçasını analiz etmek için bir yazılım geliştirdi.

Bay Zhang, “Yaşını belirlemek için bir ağacın halkalarını sayabildiğiniz için, binlerce yıl öncesine dayanan tarihi kozmik olayları da gözlemleyebilirsiniz” dedi. “Radyasyon atmosfere çarptığında, hava, okyanuslar, bitkiler ve hayvanlarda süzülen ve ağaç halkalarında yıllık bir radyasyon kaydı üreten radyoaktif karbon-14 üretir. Süreci yeniden yapılandırmak için küresel karbon döngüsünü modelledik. 10.000 yıllık süre, Miyake Olaylarının ölçeği ve doğası hakkında fikir edinmek için.”

Şimdiye kadar yaygın olan teori, Miyake Olaylarının dev güneş patlamaları olduğuydu.

Bay Zhang, “Ancak sonuçlarımız buna meydan okuyor” dedi. “Güneş lekesi aktivitesiyle ilişkili olmadıklarını ve bazılarının aslında bir ya da iki yıl sürdüğünü gösterdik. Tek bir anlık patlama ya da parlamadan ziyade, bir tür astrofiziksel “fırtına” ya da patlamaya bakıyor olabiliriz.”

Dr. Pope, bilim adamlarının Miyake Olaylarının tam olarak ne olduğunu veya meydana gelmelerini nasıl tahmin edeceklerini bilmemelerinin çok rahatsız edici olduğunu söyledi.

“Mevcut verilere dayanarak, önümüzdeki on yıl içinde bir başkasını görme şansı kabaca yüzde bir. Ancak bunu nasıl tahmin edeceğimizi veya ne gibi zararlara yol açabileceğini bilmiyoruz. Bu ihtimaller oldukça endişe verici ve daha ilerisi için temel oluşturuyor. araştırma” diyerek sözlerini tamamladı.

Araştırma şurada yayınlandı: Kraliyet Cemiyeti A Bildirilerive lisans matematik ve fizik öğrencileri Utkarsh Sharma ve Jordan Dennis’in yardımıyla tamamlandı.


Ağaç halkalarının analizi, holosen ortasında oldukça anormal güneş aktivitesini ortaya koyuyor


Daha fazla bilgi:
Ağaç Halkalı Radyokarbon Kayıtlarında Kozmik Radyasyon Olaylarının Modellenmesi, Kraliyet Topluluğu A Bildirileri: Matematik ve Fizik Bilimleri (2022). DOI: 10.1098/rspa.2022.0497. royalsocietypublishing.org/doi … .1098/rspa.2022.0497

Queensland Üniversitesi tarafından sağlanan

Alıntı: Ağaç halkaları, yıkıcı radyasyon fırtınaları (2022, 25 Ekim) hakkında fikir veriyor 25 Ekim 2022 https://phys.org/news/2022-10-tree-insight-devastating-storms.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1