Girişim bağış toplama var güçlü bir hızda devam etti, ancak çok daha az nakit dağıtılıyor.

Birkaç başlıkla başlayalım:

  • Eylül ayında Bessemer, şirketin 50 yıllık varlığının en büyük aracı olan erken aşamadaki girişimler için yaklaşık 3,85 milyar dolar topladı.
  • Insight Partners, Şubat ayında 20.0 milyar doların üzerine çıkarak önceki fonunu ikiye katladı (Nisan 2020’de 9,5 milyar dolarla kapandı).
  • Lightspeed, Temmuz ayında, B Serisi turlara tohum için dört fonda 7 milyar dolardan fazla para topladı.
  • Battery Ventures Temmuz ayında geniş bir yetki ile 3,8 milyar doları aştı.
  • Kurucular Fonu Mart ayında, girişim (1.9 milyar $) ve büyüme (3.4 milyar $) fonları genelinde 5 milyar doları aştı.
  • a16z, Mayıs ayında blok zincirini hedefleyen dördüncü fonunda yaklaşık 4,5 milyar dolar topladı ve blok zinciri ile ilgili şirketler için toplanan toplam fonlarını 7,6 milyar doların üzerine çıkardı.
  • a16z, 1,5 milyar doları biyoteknoloji yatırımlarına tahsis edilerek, Ocak ayında 9 milyar doları ayrı ayrı kapattı.
  • Tiger Global’in yaklaşık 10 milyar dolarlık bir araç ve şimdiye kadarki en büyük ikinci fonu olabilecek bir PIIP 16’yı artırdığı söyleniyor.

Kamu piyasaları, aşırı bir değerleme yeniden kalibrasyonu gördü ve bu, özel piyasalara etkili bir şekilde akıyor. Tüm bu süre boyunca, çapraz fonlar ve VC’ler kenardan izliyor – sermaye dağıtımı biraz “bekle ve gör” modunda.

Net/net: Daha az dağıtılarak artırılan daha fazla dolar, maddi olarak daha yüksek nakit bakiyelerine eşittir.

Resim Kredisi: Irving Yatırımcıları

Rakamlar bize ne söylüyor

Sermaye arttırma

Girişim sermayesi fon toplama bu yıl biraz sabit kaldı. VC firmaları bu yıl şimdiye kadar toplam 122 milyar dolar topladı ve yılı 172 milyar dolar ile bitirmeye devam ediyor.

Kısa vadeli değerleme “çözümleri” çok daha büyük uzun vadeli problemler haline gelebilir.

Bu, 2021’den (214 milyar dolar) %20 daha az, 2020’nin (180 milyar dolar) altında bir dokunuş ve 2019’dan bu yana her yıl artan 194 milyar dolarlık ortalamadan yaklaşık %11 daha az.

Bu güçlü kaynak yaratma seviyesi, yüksek büyüme gösteren isimlerin kamu piyasalarındaki düşük performansıyla tam bir tezat oluşturuyor. Örneğin, yüksek büyüyen SaaS kovamız yaklaşık %60 ila %80 veya daha fazla kayıplara uğradı.

Resim Kredisi:

Sermaye dağıtımı

VC’ler tarafından 2022’nin ikinci çeyreğinde ve 2022’nin üçüncü çeyreğinde dağıtılan toplam sermaye hızla düştü ve şu anda çeyrek başına ortalama 39 milyar dolar. Bu, 2017’den veri çekebildiğimiz için en düşük okuma olma yolunda ilerliyor.

Şu anda, 2022’nin 3. çeyreğinde (40 milyar dolardan az) dağıtılan sermaye, 2021’in 4. çeyreği seviyelerinin (yaklaşık 118 milyar dolar) yaklaşık %70 altında olacak şekilde ilerliyor.genel-24