Windows 10 22H2 sonunda çıktı. Ve şunları içerir… peki… um… tam olarak ne?

İlk olarak, bu sonbaharın iki 22H2 sürümü getirdiğini unutmayın: Biri Windows 11 için, biri Windows 10 için. Windows 11 22H2’de pek çok değişiklik olsa da (yeni kullanıma sunulan Dosya Sekmesi gezgini gibi), Windows 10 22H2 Microsoft’un sözleriçok daha “kapsamlı” bir sürüm “kalite, üretkenlik ve güvenlik gibi mevcut özellik alanlarında genel Windows deneyiminde kalite iyileştirmelerine odaklandı.”

Grup ilkesi gibi değişikliklere bir göz atarak Windows 10 için en son özellik sürümünde neler bulunduğunu araştırmaya başladım.

Windows 10 22H2’de, tarayıcıdaki ayarlardan yazdırma ve uzak masaüstü oturumları için korumalara ve yerel yönetici kilitleme ayarlarına kadar değişen yalnızca birkaç yeni grup ilkesi vardır.

Detaylar burada:

  1. admx — HTML Uygulama Makinesi Windows Components\Internet Explorer’ı Devre Dışı Bırak

Bu ayar, HTML Uygulamasının (HTA dosyası) çalıştırılmasına engel mi yoksa izin mi verildiğini belirtir. Bu politikayı etkinleştirirseniz, HTML Uygulamasının (HTA dosyası) çalıştırılması engellenir. Devre dışı bırakırsanız veya yapılandırmazsanız, HTML Uygulamasının (HTA dosyası) çalıştırılmasına izin verilir.

  1. admx — HTML Uygulaması Kullanıcısını Devre Dışı Bırak Windows Bileşenleri\Internet Explorer

Bu ayar, HTML Uygulamasının (HTA dosyası) çalıştırılmasına engel mi yoksa izin mi verildiğini belirtir. Bu politikayı etkinleştirirseniz, HTML Uygulamasının (HTA dosyası) çalıştırılması engellenir. Devre dışı bırakırsanız veya yapılandırmazsanız, HTML Uygulamasının (HTA dosyası) çalıştırılmasına izin verilir.

  1. admx — Yeniden Yönlendirme Koruması Makinesi Yazıcılarını Yapılandır

Bu, yazdırma biriktiricisi için Yeniden Yönlendirme Korumasının etkinleştirilip etkinleştirilmediğini belirler. Yeniden Yönlendirme Koruması ilkesini biriktiriciye uygulanacak şekilde yapılandırmak için bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Devre dışı bırakırsanız veya yapılandırmazsanız, Yeniden Yönlendirme Koruması varsayılan olarak etkin olacaktır. Bu ayarı etkinleştirirseniz, aşağıdaki seçenekleri belirleyebilirsiniz: 1. Etkinleştirildi: Yeniden Yönlendirme Koruması, herhangi bir dosya yeniden yönlendirmesinin izlenmesini engeller; 2. Devre Dışı: Yeniden Yönlendirme Koruması etkinleştirilmeyecek ve biriktirici işleminde dosya yeniden yönlendirmeleri kullanılabilir; 3. Denetim: Yeniden Yönlendirme Koruması, olayları etkinleştirilmiş gibi günlüğe kaydeder, ancak aslında dosya yeniden yönlendirmelerinin biriktirici içinde kullanılmasını engellemez.

  1. admx — WebAuthn yeniden yönlendirmesine izin verme Makine Windows bileşenleri\Uzak Masaüstü Hizmetleri\Uzak Masaüstü Oturum Ana Bilgisayarı\Aygıt ve Kaynak Yeniden Yönlendirme

Bu politika, bir Uzak Masaüstü oturumundan yerel cihaza web kimlik doğrulaması (WebAuthn) isteklerinin yeniden yönlendirilmesini kontrol etmenizi sağlar. Bu yeniden yönlendirme, kullanıcıların yerel kimlik doğrulayıcılarını (örneğin, Windows Hello for Business, güvenlik anahtarı veya diğer) kullanarak Uzak Masaüstü oturumu içindeki kaynaklarda kimlik doğrulaması yapmasına olanak tanır. Varsayılan olarak, Uzak Masaüstü, WebAuthn isteklerinin yeniden yönlendirilmesine izin verir. Bu ilke ayarını etkinleştirirseniz, kullanıcılar yerel kimlik doğrulayıcılarını Uzak Masaüstü oturumu içinde kullanamazlar. Bu ilke ayarını devre dışı bırakır veya yapılandırmazsanız, kullanıcılar Uzak Masaüstü oturumu içinde yerel kimlik doğrulayıcıları kullanabilir.

  1. admx – Dışlamaların Yerel Yöneticiler tarafından görülüp görünmeyeceğini kontrol edin. Makine Windows Bileşenleri\Microsoft Defender Antivirus

Bu ayar, hariç tutmaların Yerel Yöneticiler tarafından görülüp görülemeyeceğini kontrol eder. Bu ayarın etkinleştirilip etkinleştirilmediğine bakılmaksızın, son kullanıcılar (Yerel Yönetici olmayanlar) için hariç tutmalar görünmez. Devre Dışı (Varsayılan): Bu ayarı devre dışı bırakırsanız veya yapılandırmazsanız Yerel Yöneticiler, Windows Güvenlik Uygulamasında veya PowerShell aracılığıyla istisnaları görebilir. Etkin: Bu ayarı etkinleştirirseniz, Yerel Yöneticiler artık Windows Güvenlik Uygulamasında veya PowerShell aracılığıyla dışlama listesini göremez.

Not: Bu ayarın uygulanması istisnaları kaldırmaz, yalnızca Yerel Yöneticiler tarafından görülmelerini engeller. Bu Get-MpPreference’da yansıtılır.

için önerilen yeni ayarlar bile Windows 10 22H2 Güvenlik temeli Windows 10 22H2’ye özgü değildir. Önerilen ayarlardan biri, yönetici hesabındaki değişiklikleri içerir. Temelde belirtildiği gibi, “kaba kuvvet kimlik doğrulama saldırılarını azaltmak için Güvenlik Ayarları\Hesap İlkeleri\Hesap Kilitleme İlkesi altında bulunan Yönetici hesabının kilitlenmesine izin ver yeni bir ilke eklendi.” Not: Ekim güvenlik güncelleştirmelerinin yüklü olduğu tüm Windows sürümlerinde bu değişiklik olacaktır. (Microsoft, bu ayarı, genişletilmiş güvenlik yayın programı aracılığıyla Windows 7’ye geri dönen Windows sürümlerine bile eklemiştir.)

22H2 sürümünün getirdiği en önemli şey, Windows 10’un yaşam döngüsünün uzatılmasıdır. Windows 10 22H2 Home ve Pro sürümleri 18 ay hizmet alırken Enterprise ve Education sürümleri 30 ay alacaktır.

Şu anda 22H2, Windows 10 arayanlar, Windows güncellemesine giden ve “güncellemeleri kontrol et” seçeneğini tıklayanlar için kullanılabilir. Windows 10 20H2 veya daha yeni bir sürüm kullanıyorsanız, bu hızlı bir güncelleme olacaktır. Ancak Windows 10’un daha eski bir sürümünü çalıştırıyorsanız, daha uzun sürer – bu durumda, işte size önereceğim şey.

İlk olarak, ekran kartı sürücülerinizin ve bellenimin güncel olup olmadığını kontrol edin. İster Windows 10 ister 11 kullanın, bu sürümler güncellenmiş sürücüler ve yazılımlarla daha sorunsuz çalışır. Ardından, Windows 10 ISO indirme sayfası Tüm bilgisayarlar için tam olarak desteklendiği kabul edildiğinde 22H2’ye geçiş yapmak için. İhtiyacınız olan şey için “Şimdi güncelle” bağlantısını kontrol edin.

22H2 sürümünün sisteminize ne zaman yükleneceğini kontrol etmek istiyorsanız, size yardımcı olacak birkaç araç vardır. Kullanabilirsiniz Kontrol altında Tam olarak istediğiniz özellik sürümünü seçmek için GRC’den. Alternatif olarak, sahip olduğum kayıt defteri anahtarlarını kullanabilirsiniz. burada yayınlandı Yüklenecek Windows 10’un tam sürümünü seçmek için.

Bu kayıt defteri anahtarlarını dağıttıysanız, Windows Software Update Services ve Intune için BT ayarlarının ertelemelerinizi geçersiz kılacağını unutmayın. Tersine, BT yöneticisi olarak yama aracınızda Windows 10 22H2 etkinleştirme paketini onaylamayı seçmezseniz, sistemlerinize güncelleme sunulmaz.

Alt satır: Windows 10 22H2’de birkaç değişiklik var ve birkaç soruna neden olan küçük bir özellik yükseltmesi olması gerekiyor. Muhtemelen er ya da geç yayınlanması için onaylayacağım.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-12