ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, merkezi otoriteleri atlatmak için dijital para birimlerinin kökenlerine rağmen, ademi merkeziyetçiliği kripto piyasalarının bir gerçeği olarak görmediğini belirtti. Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği’nin (SIFMA) 24 Ekim’deki yıllık toplantısında konuşan Gensler, finansın “antik çağlardan beri” merkezileştiğini ve yoğunlaştığını kabul etti. Merkezi aracıların ölçek, ağ etkilerinden ve değerli verilere erişimden yararlanma eğilimi olduğunu da sözlerine ekledi. Örneğin, Gensler, yalnızca dört varlık yöneticisinin ABD endeks fonlarındaki toplam net varlıkların yüzde 80’inden fazlasını yönettiğini söyledi.

Merkezi bankaların ve kredi şirketlerinin neden olduğu büyük bir finansal çöküşün etkisi, kripto para birimlerinin doğmasına yardımcı oldu. Ancak, SEC patronu bu şekilde görmüyor. “Ademi merkeziyetçilik fikri üzerine kurulan kripto pazarında merkezileşmeyi bile gördük. Bu alan aslında pazarın ortasındaki aracılar arasında önemli bir yoğunlaşmaya sahip.”

Gensler, finansal aracıların trilyonlarca dolar değerinde işlem gerçekleştirdikleri ve avantajlı konumları göz önüne alındığında orantısız bir şekilde kâr elde edebildikleri için, finansal aracıların kum saatinin boynuna nasıl oturduklarını açıklamak için bir kum saatinden akan kum benzetmesini kullandı.

Daha sonra, belirli borsaları isimleriyle ayırmamasına rağmen, bir dizi kripto para borsasının bu sorunlu şekilde çalıştığına inandığını söyledi.

Gensler, sanal görünümü sırasında bir soru-cevap oturumunda, kripto borsalarının hepsinin olmasa da çoğunun kayıtlı olmayan menkul kıymetleri listeleyerek menkul kıymetler yasasını ihlal ettiğini öne sürdü.

SEC başkanı, “Aracılar, sözde kripto borsaları veya borç verme platformları ve benzerleriyle ilgili olarak, bunlar oldukça merkezidir” dedi. “Yüzlerce jetona sahip olma eğilimindeler. Üzerinde bazı menkul kıymet jetonlarının olması bir nevi olasılıkların ötesinde.”

Gensler, borsalardan gelip menkul kıymetler düzenleyicisine, bir kripto para biriminin veya jetonun menkul kıymet olarak görülüp görülemeyeceği konusunda net olup olmadıklarını sormalarını istedi ve SEC’in bir muafiyet olup olmadığı konusunda duruma göre çalışabileceğini söyledi. Belirli bir proje için yapılması gerekiyor.

Dijital varlık endüstrisinin çoğu, menkul kıymetler düzenleyicisinin lideri olarak görev yaptığı süre boyunca Gensler’in kripto para birimlerine yönelik duruşuna katılmadı ve o ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam her zaman aynı fikirde görünmüyordu. sayfa. İkisi, CFTC’nin Bitcoin gibi dijital emtia piyasalarını düzenlemedeki genişletilmiş rolü konusunda hemfikir gibi görünse de, bu tanımın altına hangi kripto para birimlerinin girdiği konusunda anlaşamayabilirler.

Özellikle kriptoya değinmeden Gensler, piyasa manipülasyonu veya “oyunun adil olup olmadığı” yerine “rekabeti fiyat, hizmet ve diğer kilit faktörlere” odaklamak için piyasa katılımcılarına aynı şekilde davranmanın önemini vurguladı.


Apple, bu hafta yeni Apple TV ile birlikte iPad Pro (2022) ve iPad’i (2022) piyasaya sürdü. Gadgets 360 podcast’i Orbital’deki iPhone 14 Pro incelememizle birlikte şirketin en son ürünlerini tartışıyoruz. yörünge mevcuttur Spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’ler, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8