Alman yazılım geliştirme şirketi SAP, Rusya bölümü için alıcı bulamadığı için 2022 sonuna kadar planladığı Rusya Federasyonu’ndan çıkışını ertelemek zorunda kaldı. Bu, Reuters tarafından kaynaklarına atıfta bulunularak bildirildi.Ona göre SAP, Rusya’da veri merkezlerini kapatmış ve bulut hizmeti vermeyi bırakmış olsa da, Rusya’da hala geçerli yıllık bakım sözleşmeleri var.

Rusya Federasyonu’ndan ayrılmak için yeni bir son tarih açıklanmadı. “SAP, Rusya’daki işimizi mümkün olan en kısa sürede sona erdirmeye kararlıdır“, – ajans bir şirket temsilcisinin sözlerini alıntılar.

Ayrıca yazılımcının daha önce sayısı 1.250 olan personeli azalttığını da kaydetti. Yıl sonuna kadar SAP’nin Rusya bölümünde 100’den az çalışanın çalışması planlanıyor.

SAP, 1972 yılında eski IBM çalışanları tarafından kuruldu. Kuruluşlar için yazılım geliştirme konusunda uzmanlaşmıştır. Nisan ayında SAP, şirketin Rusya’daki faaliyetlerinin sona erdiğini ve Rus firmalarıyla sözleşmeleri yenilememe niyetini açıklamıştı.genel-22