NASA’nın Lucy uzay aracı, 15 Ekim 2022’de, 380.000 mil (620.000 km) mesafeden bir alet kalibrasyon dizisinin parçası olarak Dünya’nın bu görüntüsünü (kırpılmış olan) yakaladı. Görüntünün sol üst köşesinde, uzay aracının adını aldığı 3,2 milyon yıllık insan atası fosiline ev sahipliği yapan Etiyopya, Hadar’ın bir görünümü yer alıyor. Kredi: NASA/Goddard/SwRI

NASA’nın Lucy uzay aracı, alet kalibrasyon dizisinin bir parçası olarak 15 Ekim 2022’de Dünya’nın bir görüntüsünü ve 13 Ekim’de Dünya ve Ay’ın bir görüntüsünü yakaladı.

NASA’nın Lucy uzay aracı, 15 Ekim 2022’de, 380.000 mil (620.000 km) mesafedeki bir alet kalibrasyon dizisinin parçası olarak Dünya’nın bir görüntüsünü (kırpılmış) yakaladı. Görüntünün sol üst köşesinde, uzay aracının adını aldığı 3,2 milyon yıllık insan atası fosiline ev sahipliği yapan Etiyopya, Hadar’ın bir görünümü yer alıyor.

Lucy, Güneş’in etrafında Jüpiter ile aynı mesafede dönen eski bir asteroit “fosilleri” popülasyonu olan Jüpiter Truva asteroitlerini keşfeden ilk görevdir. Bu uzak asteroitlere ulaşmak için, Lucy uzay aracının yörüngesi, bu esrarengiz asteroitlere olan yolculuğunda onu güçlendirmek için üç Dünya yerçekimi asistanı içerir.

Görüntü, Lucy’nin yüksek hızlı karşılaşmaları sırasında asteroitleri izlemekten sorumlu olan bir çift özdeş kamera olan Lucy’nin Terminal İzleme Kamerası (T2CAM) sistemi ile çekildi. T2CAM sistemi, Malin Space Science Systems tarafından tasarlandı, üretildi ve test edildi; Lockheed Martin, T2CAM’leri Lucy uzay aracına entegre etti ve çalıştırdı.

NASA'nın Lucy uzay aracı, yerçekimi yardımından önce Dünya, Ay'ın görüntülerini yakalar

13 Ekim 2022’de NASA’nın Lucy uzay aracı, Dünya ve Ay’ın bu görüntüsünü 890.000 mil (1.4 milyon km) mesafeden yakaladı. Görüntü, uzay aracı üç Dünya yerçekimi desteğinden ilki için Dünya’ya yaklaşırken bir alet kalibrasyon dizisinin parçası olarak çekildi. Bu Dünya uçuşları Lucy’ye Truva asteroitlerine – Güneş’in yörüngesinde Jüpiter ile aynı mesafede dönen küçük cisimlere – ulaşmak için gereken hızı sağlıyor. Kredi: NASA/Goddard/SwRI

13 Ekim 2022’de NASA’nın Lucy uzay aracı, 890.000 mil (1.4 milyon km) mesafeden Dünya ve Ay’ın bir görüntüsünü yakaladı. Görüntü, uzay aracı üç Dünya yerçekimi desteğinden ilki için Dünya’ya yaklaşırken bir alet kalibrasyon dizisinin parçası olarak çekildi. Bu Dünya uçuşları Lucy’ye Truva asteroitlerine -Güneş’in yörüngesinde Jüpiter ile aynı mesafede dönen küçük cisimlere- ulaşmak için gereken hızı sağlıyor. 12 yıllık yolculuğunda Lucy, rekor sayıda asteroitin yanından geçecek ve güneş sisteminin oluşumunu daha iyi anlamak için ipuçları arayarak çeşitliliklerini araştıracak.

Görüntü, Lucy’nin yüksek hızlı karşılaşmaları sırasında asteroitleri izlemekten sorumlu olan bir çift özdeş kamera olan Lucy’nin Terminal İzleme Kamerası (T2CAM) sistemi ile çekildi. T2CAM sistemi, Malin Space Science Systems tarafından tasarlandı, üretildi ve test edildi; Lockheed Martin, T2CAM’leri Lucy uzay aracına entegre etti ve çalıştırdı.


NASA’nın asteroitlere bağlı Lucy uzay aracının kameralarını kontrol etmek


NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanan

Alıntı: Lucy uzay aracı, Dünya ve Ay’ın yerçekimi yardımından önce (2022, 25 Ekim) görüntülerini yakalar, 25 Ekim 2022’de https://phys.org/news/2022-10-lucy-spacecraft-captures-images-earth.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1