iOS 16 bir aydır yayındayken iPad kullanıcıları uzun bir süre beklemek zorunda kaldı. Ancak şimdi büyük işlev güncellemesi indirilmeye hazır.

iPadOS 16 ile Apple, tablet işletim sistemini iOS’tan daha da kapsülledi. Güncelleme, iOS 16 ve 16.1’de de bulunabilecek birçok yenilik getiriyor. Ancak daha pek çoğu, iPad için özel olarak geliştirilmiştir.

iPadOS 16’daki en önemli yenilikler

Mac’teki gibi çoklu görev için sahne yöneticisi

Bir iPad Pro, bir MacBook Air kadar performans sunsa da, yetenekleri şimdiye kadar iPadOS tarafından engellendi. Sahne Yöneticisi bunu değiştirmeyi amaçlıyor. İlk başta Apple, yalnızca yeni çoklu görev özelliğini yeni iPad Pro için kullanılabilir hale getirmek istedi. Ancak beta aşamasındaki kullanıcı şikayetlerinin ardından şirket fikrini değiştirdi. Bu özellik, 2018 model yılından itibaren tüm iPad Pro’larda kullanılabilir.

iPadOS 16’daki Sahne Alanı YöneticisiFotoğraf: TEKNİK KİTABI

Stage Manager ile kullanıcılar, iPad Pro’da yan yana veya üst üste dört adede kadar uygulama veya pencere düzenleyebilir. Boyutu kendiniz belirleyebilir ve konumlandırabilirsiniz. Bu, Mac’tekine benzer çoklu görevlere izin verir. Hatta çok kullandığınız uygulama çiftleri oluşturup bunlara hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

ekran yakınlaştırma

iPadOS 16’da Stage Manager’ı daha etkin kullanabilmek için iPad’e ekran yakınlaştırması da geliyor. Bu, “daha fazla alan” sunmak, yani ekran öğelerini daha küçük görüntülemek için yüksek ekran çözünürlüğünü kullanır. Bu, çoklu görev sırasında daha fazla uygulamanın ekrana yan yana sığmasını sağlar.

iPadOS 16'da ekran yakınlaştırma
iPadOS 16’da ekran yakınlaştırmaFotoğraf: TEKNİK KİTABI

Harici ekran desteği

M1 veya M2 özellikli iPad Pro, 2022 boyunca 6K çözünürlüğe kadar harici ekranlar için tam destek alacaktır. Bu, iPad ekranının yansıtılmadığı, ancak genişletilmiş bir çalışma alanının göründüğü anlamına gelir. Bu, M1 veya M2’ye sahip iPad Pro kullanıcılarının aynı anda daha da fazla uygulama görüntüleyebileceği anlamına gelir.

iPad Pro 12.9 için referans modu

2021 model yılından itibaren iPad Pro 12.9’a benzersiz bir satış noktası olarak “Sıvı Retina XDR” ekran verildi. Bu, daha koyu siyah tonları görüntülemek için ekranın tek tek alanlarını kapatabilen mini bir LED paneldir. Şimdi Apple bu özelliği kullanıyor ve 12.9 inç iPad Pro’ya bir renk referans modu entegre ediyor. Bu, profesyonel fotoğraf ve video düzenleme uygulamalarında renk kalibrasyonuna izin verir. Bu, iPad’i Mac’in yanında ikinci bir ekran olarak kullanırsanız da çalışır.

Paylaşılan iCloud Fotoğraf Kitaplığı

iCloud Fotoğraf Kitaplığı ile altı aile üyesi ayrı bir kitaplıkta fotoğraf ve videoları paylaşabilir, düzenleyebilir ve silebilir. Kullanıcılar, paylaşılan kitaplık ve kişisel kitaplık arasında kolayca geçiş yapabilir veya her ikisini de karıştırabilir.

Fotoğraflar uygulaması artık paylaşılan ve kişisel kitaplıklar arasında geçiş yapabilir
Fotoğraflar uygulaması artık paylaşılan ve kişisel kitaplıklar arasında geçiş yapabilirFotoğraf: TEKNİK KİTABI

Kamera uygulamasındaki Paylaş özelliği, fotoğrafları doğrudan iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığına eklemenize olanak tanır. Aile üyeleri yakında olsa bile, iPhone otomatik olarak paylaşmayı önerir.

Daha profesyonel uygulamalar gelecek

Apple, iPad’e bir dizi yeni profesyonel uygulamanın geldiğini duyurdu. Bunlara video düzenleme ve renk düzeltme için DaVinci Resolve ve sinematik 3D işleme için Octane X dahildir. Sayfa düzenleri için Affinity Publisher da yakında kullanıma sunulacak.

Özel ve profesyonel hayatın daha iyi ayrılması için “Odaklanma”

iPadOS 16’daki yenilikler odak filtreleridir. Önceden yalnızca belirli uygulamaları engellemek mümkündü. Artık uygulamaların kendi içinde sınırlar belirleme yeteneği var. Örneğin, Safari’de seçili sekme gruplarına erişimi ayarlamak için kullanılabilir. Bu, iş ve kişisel zamanı ayırmak için de ilginçtir. Örneğin, kişisel odaklı kullanıcılar, posta uygulamasında ve takvimde çalışmak için posta hesaplarını ve takvimlerini erişilemez hale getirebilir.

hava durumu uygulaması

Apple, iPad tarihinde ilk kez tablet için kendi hava durumu uygulamasını sağlıyor. İPhone’da olduğu gibi, uygulama şiddetli hava durumu uyarı bildirimleri ve önümüzdeki 10 gün boyunca sıcaklık ve yağış hakkında daha fazla bilgi gösteren dokunulabilir alanlar ile birlikte gelir.

iPadOS 16'daki yeni Hava Durumu uygulaması
iPadOS 16’daki yeni Hava Durumu uygulamasıFotoğraf: TEKNİK KİTABI

Mesaj uygulaması iMessage ve FaceTime

Haber uygulaması, iPadOS 16 ile çok çeşitli pratik yenilikler elde ediyor. Gönderdikten sonra 15 dakikaya kadar gönderilen mesajlar için nihayet bir düzenleme işlevi yoktur. Bir mesajı gönderdikten sonra iki dakikaya kadar geri almak da mümkündür. Ayrıca, mesajlar okunmadı olarak işaretlenebilir ve silindikten sonra 30 güne kadar geri yüklenebilir.

Bir görüşmede ortak çalışmaya davet edildiğinde, tüm katılımcılar artık otomatik olarak erişim elde eder. Bu, diğerleri arasında Dosyalar, Keynote, Numbers, Pages, Notes ve Safari ile çalışır. Ayrıca, SharePlay artık Mesajlar’a entegre edilmiştir, böylece bir sohbete katılanlar hemen birlikte film veya müzik çalabilir.

FaceTime aramaları iPhone’dan iPhone’a veya Mac’e veya tam tersi şekilde sorunsuz bir şekilde aktarılır. Bluetooth ile bağlanan kulaklıklar bile otomatik olarak diğer cihaza geçer. İngilizce için, FaceTime ayrıca gerçek zamanlı olarak altyazı olarak canlı altyazılar alır. Bu, işitme engelli kişilerin FaceTime aramalarını izlemesini sağlar.

Daha fazla güvenlik için geçiş anahtarları

Apple, Geçiş Anahtarlarını WWDC 2022’de zaten duyurdu. Bu anahtarların parolaların yerini alması ve oturum açmayı daha güvenli ve kolay hale getirmesi amaçlanmıştır. Geçiş anahtarları her zaman kendi cihazlarınızda kaldığından ve yalnızca ilgili web sitesi için geçerli olduğundan, kimlik avı girişimleri etkisiz hale gelir.

Ayrıca, anahtarlar internete sızamaz ve bu nedenle diğer hesapları tehlikeye atamaz. Parolayla oturum açmak, Apple dışındaki cihazlarda da çalışır. Tek yapmanız gereken bir QR kodunu taramak ve Touch ID veya Face ID ile kimlik doğrulaması yapmak.

iPadOS 16’daki diğer yenilikler

sanal bellek

Bundan önce bile iPad Pro, daha fazla belleğe sahip sürümlerde bunun bir kısmını ana belleğe dönüştürebiliyordu. Uygulamalar artık 16 gigabayta kadar sanal belleğe erişebilir. Apple ayrıca özelliği daha fazla modele genişletiyor. Ayrıca en az 256 GB belleğe sahip 5. nesil iPad Air’i de destekler. Ayrıca, 5. nesil iPad Pro 12.9 ve 3. nesil iPad Pro 11 için artık minimum depolama gereksinimi yoktur.

Masaüstü sınıfı dosyaları uygulamaları

Dosyalar uygulaması, onu bir masaüstü programının işlevselliğine yaklaştıran çok sayıda yeni işlev alır. Aşağıda, klasörleri bulmak ve çoğaltma, yeniden adlandırma ve dosya uzantısını değiştirme gibi seçeneklere daha kolay erişim için daha fazla gezinme düğmesi vardır.

Dosyalar uygulaması anlamlı iyileştirmeler alıyor
Dosyalar uygulaması anlamlı iyileştirmeler alıyorFotoğraf: TEKNİK KİTABI

Posta

Mesajlaşma uygulaması iMessage’a benzer şekilde, Posta uygulaması da e-postaları gönderdikten sonraki on saniye içinde geri alma olanağına sahiptir. E-postalar da önceden planlanabilir.

Siri

Siri ile mesaj oluştururken artık onay gerekli değildir. Ek olarak, emojiler artık doğrudan Siri aracılığıyla dikte edilebiliyor.

Videoya canlı metin

Pratik canlı metin işlevi videolarda da kullanılabilir. Duraklatılan bir videoda metin kopyalanıp başka bir yere yapıştırılabilir – örneğin referans veya çeviri için. Metin tanıma ayrıca üç dilde daha mevcuttur: Japonca, Korece ve Ukraynaca.

Pano olarak serbest biçim

Freeform ile iPadOS 16 tamamen yeni bir uygulamaya kavuşuyor. Bu, yeni projeler, beyin fırtınası ve beyin fırtınası için bir tuval sağlar. Birden fazla kişi, çizim yapmak veya metin, resim, ses, video, belge ve web bağlantılarını serbestçe eklemek ve taşımak gibi gerçek zamanlı olarak tuval üzerinde işbirliği yapabilir.

Freeform, iPadOS 16’nın lansmanında henüz mevcut değil, ancak 2022’de ortaya çıkması bekleniyor.

Apple Haritalar büyüyor

Artık Haritalar uygulamasında bir rotaya birden fazla durak eklenebilir. Kullanıcılar rotayı Mac’te planlayabilir ve ardından iPad’de görüntüleyebilir.

Haritalar ayrıca toplu taşıma için bir güncelleme alıyor. Ücret görünümü, bir yolculuğun ne kadara mal olacağını gösterir. Ayrıca, biletler doğrudan Apple Cüzdan’a eklenebilir ve uygulamayı kapatmadan kredi doldurulabilir.

iPadOS 16’yı hemen yüklemeli misiniz?

iPadOS 16, onu son bellekteki en değerli güncellemelerden biri yapan bir dizi yeni özelliği beraberinde getiriyor. Her şeyden önce, iPad Pro’nun profesyonel özellikleri onu gerçek bir dizüstü bilgisayar alternatifi haline getiriyor.

Beta testimizde TECHBOOK herhangi bir önemli sorun bulamadı. Arada sırada Apple’ın son sürümle düzelttiği küçük kesintiler ve uygulama çökmeleri oluyordu. Ara sıra bildir sosyal medya kullanıcıları hızlı pil deşarjı yoluyla. Ancak sorun, iOS 16 çalıştıran iPhone’ları rahatsız eden aynı büyüklükte görünmüyor. TECHBOOK, iPad Pro’da (2. nesil) pil ömründe herhangi bir bozulma tespit edemedi.

Hangi iPad’ler iPadOS 16’yı alacak?

Apple, iOS 16’da olduğu gibi, iPadOS 16’lı birkaç iPad modeli için de desteği kesiyor. Hem iPad mini 4 hem de iPad Air 2 artık güncellemeyi almıyor. Desteklenen modeller bu nedenle:

  • iPad Pro (tüm nesiller)
  • 3. nesilden iPad Air
  • 5. nesil iPad mini
  • 5. nesil iPad

Kaynaklargenel-25