Müzik başlatma kısa çizgi herkesin kullanması için bir müzik oluşturma ve remiksleme aracı olmayı hedefleyen bir mobil uygulamayı duyurdu. Yaratıcı ekonomi ile tahmini 100 milyar dolar değerinde olan Hyph, dünya çapında içerik yaratıcısı olarak tanımlanan 50 milyondan fazla insanı hedefliyor.

Hyph, kullanıcıların uygulamanın kitaplığından müzik alarak ve bas, gitar, yaylı çalgılar, davullar ve piyano gibi enstrümanlar ekleyerek veya şarkı söylerken ses kaydı yaparak bunları özelleştirerek orijinal şarkılar oluşturmalarına olanak tanır. Kullanıcılar, türe veya ruh haline göre müzik seçebilir. Hyph, bu sonbaharda bir davet yoluyla ABD’de satışa sunulacak. Uygulamanın 2023 Baharında piyasaya sürülmesi planlanıyor ve Android ve iOS cihazlarda kullanılabilecek.

Kullanıcılar, sosyal medya platformlarında paylaşmanın yanı sıra, seçtikleri fotoğraf veya videonun arka planıyla uygulamadaki yarattıklarını da paylaşabilirler. Müzik oluşturma merkezli sosyal medya uygulaması, kullanıcıların diğer kullanıcılar tarafından yapılan şarkıları alıp yeni düzenlemelerle yeniden yayınlamalarına da olanak tanıyacak.

Resim Kredisi: kısa çizgi

New York City merkezli girişim, bu yıl Max Renard, Anthony Kennedy Shriver ve Alexander Dessauer tarafından kuruldu. Özel yatırımcılardan 26 milyon dolarlık tohum fonu topladı. Şirket, akıllı telefonu olan herkesin “profesyonel kalitede müzik oluşturmasını” sağlayan bir uygulama başlatmayı hedefliyor Hyph duyurusunda yazdı.

Renard, “Hyph, akıllı telefon kameralarının fotoğrafçılık için yaptığını müzik üretimi için yapacak, bu da akıllı telefonu olan herkese daha önce gerekli olan finansal taahhüt ve zaman olmadan kaliteli fotoğraflar üretme yeteneği sağladı” dedi. Renard, Hyph’in “yaratım sürecinin bir parçası olmak isteyen uygulamalı bir nesil” olan Z kuşağını hedef aldığını belirtiyor. A güncel araştırma Z kuşağının %45’inin içerik oluşturarak para kazanmak istediğini tespit etti.

Hyph ekibi, yakında çıkacak olan uygulamanın amacının içerik oluşturucuların profesyonel müzisyenler olarak para kazanmaları için değil, şarkılar yapıp arkadaşlarıyla paylaşarak eğlenmek olduğunu söylüyor. Hyph, uygulamasında oluşturulan tüm şarkıların haklarına sahiptir, ancak şirket gelirleri şarkı yaratıcıları ve müziğe katkıda bulunanlarla paylaşmayı planlıyor.

Uygulama içi reklamlar, Hyph’i tüm kullanıcılar için erişilebilir ve ücretsiz hale getirecek, ancak ücretli özelliklere ve reklamları bir ücret karşılığında kaldırma seçeneğine sahip olacak. Şirket, TechCrunch’a verdiği demeçte, bu premium seçeneklerin 0,99 ila 29,99 ABD Doları arasında değişeceğini söyledi. Renard, Hyph’in yapay zeka tarafından üretilen müziğe güvenmediğini, bunun yerine oturum müzisyenleri tarafından kaydedilen bir şarkı kataloğu sağladığını belirtiyor.genel-24