2021 MacBook Pro serisinde kullanılan temel RAM teknolojisi LPDDR5’tir ve en son bilgilere göre, güncellenen modeller bu alanda daha hızlı belleğe sahip bir destek alacaktır.

Yeni Bilgiler Hem 14 inç hem de 16 inç MacBook Pro Modellerinin LPDDR5X RAM Desteğine Sahip Olacağını Belirtiyor

MacRumors Forums Amethyst, yeni MacBook Pro modellerinin LPDDR5X RAM’e sahip olacağını açıkça belirtmese de, ikincisi 2021 modellerinde çalışandan daha hızlı olan tek standarttır. Amethyst’e göre, güncellenen sürümler çok yüksek bant genişliğine sahip, yüksek hızlı RAM’e sahip olacak ve belleğin M2 Pro ve M2 Max’e entegre edilmesi bekleniyor.

Bant genişliği sayılarına gelince, M1 Pro 200GB/sn’de zirveye ulaşırken, M1 Max’in limiti 400GB/sn idi. M2 Pro veya M2 Max için hangi TSMC’nin üretim sürecinin kullanıldığının farkında olmasak da, ileride yayınlanacak bir inceleme yazısı veya video, daha yeni makinelerde LPDDR5X yongalarının bulunup bulunmadığına fazladan ışık tutabilir. Samsung kısa süre önce, 8.5Gbps bant genişliğine ulaşan dünyanın en hızlı LPDDR5X RAM’ini piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Koreli dev, yeni standardın önceki LPDDR5 standardından 1,3 kat daha hızlı olduğunu ve yüzde 20 daha az güç kullandığını belirterek bazı performans rakamları da verdi. Bu rakamlara göre, Samsung’un LPDDR5X RAM’inin 1.3 kat daha hızlı olması, bu yongaların LPDDR5 olanlardan yüzde 33 daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Bu hesaplamaya göre, M2 Pro 266 GB/sn bant genişliğine sahip olurken, M2 Max 532 GB/sn yeni bir eşiğe ulaşacaktır.

Yukarıda belirtilen rakamların sadece teorik olduğunu unutmayın, bu nedenle M2 Pro ve M2 Max’in doğrudan öncekilerle karşılaştırıldığında ne kadar yetenekli olduğunu öğrenmek için Apple’ın basın bültenini bekleyeceğiz. M2 Max’in, M1 Max’e kıyasla en üst düzey yapılandırma için hem CPU hem de GPU çekirdeklerinde bir artış göreceğini biliyoruz, bu nedenle her zaman daha yüksek bir bellek bant genişliği bekleniyordu. Şimdi tek yapmamız gereken Apple’ın Kasım ayındaki resmi basın bültenini beklemek, bu yüzden bizi izlemeye devam edin.

Haber kaynağı: MacRumors Forumları

Bu yazıda bahsedilen ürünler

<!–

The links above are affiliate links. As an Amazon Associate, Wccftech.com may earn from qualifying purchases.

–>genel-17