Siyah beyaz fotoğraflar, çoğu renkli fotoğrafta olmayan bir retro çekiciliğe sahiptir. Bununla birlikte, orijinal olarak siyah beyaz çekilmiş tonlarca ikonik fotoğraf var ve bunlar renkli çekilseler nasıl görüneceklerini merak etmemize neden oldu.

Soldaki resim için Resim Kredisi (Orijinal): Wiki Commons. Palette.fm kullanılarak renklendirilmiş resim

İsveçli makine öğrenimi araştırmacısı ve geliştiricisi Emil Wallner, makine öğrenimi ve Yapay Zeka kullanarak siyah beyaz fotoğrafları otomatik olarak renklendiren ‘Palette.fm’ adlı ücretsiz bir web aracı yayınladı.

Tek yapmanız gereken dönüştürmek istedikleri siyah beyaz görüntünün dijital bir kopyasını yüklemek ve görüntüyü dönüştürmek. Bir resim yükledikten sonra, sitenin şık arayüzü, resimde gördüğünü düşündüğü şeyin tahmini bir açıklamasını veya bir açıklamasını sağlar. Önceden ayarlanmış renk filtrelerinden herhangi birini beğenmediyseniz, bir metin istemi kullanarak renklendirme modelini yönlendiren başlığı kendiniz düzenlemek için kurşun kalem simgesini tıklayabilirsiniz.

Bunu test etmek için Netaji Subhash Chandra Bose’un tüm zamanların en ikonik portrelerinden birini kullandık. ‘Palette.fm’de perde arkasında çalışan AI aracı, siyah beyaz görüntüyü renkliye dönüştürmek için oldukça yerinde bir iş çıkardı. Ayrıca, uzun süredir devam eden bir döneme ait renkli fotoğrafların nasıl görüneceğini yakalayabildi – dönüştürülen görüntüde 1900’lerin filmlerine özgü bir pus ve ayrıca biraz gren var.

‘Palette.fm’, görüntüleri sınıflandırmak için bir fotoğraf veya illüstrasyondaki nesnelerin renkleri için ilk tahminlerine rehberlik eden bir derin öğrenme modeli kullanır. AI aracının hangi renkleri seçeceğini tam olarak nasıl bildiği sorulduğunda Wallner, ayrıntılara girmek istemediğini söyledi. Wallner, “Renklendirme oluşturmak için resim ve metni kullanan özel bir yapay zeka modeli yaptım” diye ekledi. Bir model metni oluşturur, diğeri ise renklendirmeyi oluşturmak için görüntüyü ve metni alır.”

Ayrıca Shah Rukh Khan’ın son yıllardaki en ikonik siyah beyaz portrelerinden birini kullandık ve daha modern ve yeni fotoğraflarla nasıl başa çıkacağını görmek için dönüştürdük. Bu renklendirme aynı zamanda AI tabanlı aracın ilk renk setini ne kadar doğru seçtiğini anlamamıza da yardımcı oldu.

Yeni bir yaşam alanı_ AI tabanlı araç, siyah beyaz fotoğrafları otomatik olarak renklendirir

Soldaki resim için Resim Kredisi (Orijinal): Shah Rukh Khan. Palette.fm kullanılarak renklendirilmiş resim

‘Palette.fm’ şu anda ücretsiz bir hizmet olarak mevcuttur, ancak Wallner ücretli bir seçenek eklemeyi planlıyor. Site, görüntüleri çevrimiçi olarak bulutta işler.

Eski siyah beyaz veya sepya tonlu fotoğrafları renklendirme süreci tam olarak yeni değil. Profesyonel fotoğrafçılar ve restoratörler tarafından kullanılan ve tam da bunu yaptığını iddia eden birkaç photoshop eklentisi var. Üstelik Wallner, beş yıldır yapay zeka destekli renklendirme üzerinde çalışıyor.

Ancak öne çıkan, dönüştürülen fotoğrafların gerçekçiliğidir. İlkel filtreler kullanılarak renklendirilen görüntülerin çoğuna bakmak çok kötü. Bu tür görüntüler kötü suluboya tablolara benziyor. Ancak AI aracının renklendirilmiş fotoğrafları çok gerçekçi görünüyor.genel-5