Dizüstü bilgisayarınızın pilini şarj etmek zorunda kalmadan bütün bir iş gününü geçirebilir misiniz? Bilgisayar üreticileri genellikle 8 saat veya daha fazla pil ömrü vaat ediyor, ancak dizüstü bilgisayarınıza ne kadar iyi bakarsanız bakın, nadiren böyle sonuçlar alırsınız.

Merak etme, yanlış bir şey yapmıyorsun. Aksine, keşfetmiş olabileceğiniz gibi, pil ömrünü ölçmek için gerçekten bir standart yoktur. Olsa bile, ölçümün günlük çalışma seanslarınız sırasında elde ettiğinize yakın bir sonuç üreteceğinin garantisi yoktur. Video dosyalarını işlemek veya büyük yazılım projelerini derlemek gibi yoğun kaynak gerektiren görevler, pilinizi web’de gezinme ve belge düzenlemeye göre çok daha hızlı tüketir.

Bulanık ölçümler

Bu nedenle, bugünlerde pek çok dizüstü bilgisayar üreticisi, pil ömrü tahminleri sunmaktan kaçınmak için yola çıkıyor. Örneğin, HP’nin web sitesine baktığımda, listelenmesinin vaat ettiği bir bilgisayar buldum “uzun süreli özerklik” ve “HP Hızlı Şarj teknolojisi [qui] tüm gün çalışmanızı, izlemenizi ve bağlantıda kalmanızı sağlar“.

Bir dipnot şunu belirten daha dürüsttü “Pil ömrü, ürün modeli, yapılandırma, yüklü uygulamalar, özellikler, kullanım, kablosuz işlevsellik ve güç yönetimi ayarları gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişecektir.

Surface serisi için Microsoft, “Surface cihazlarının tipik kullanımı“. Bu test, sekiz web sitesine göz atmaktan ve “verimlilik testi” Microsoft Word, PowerPoint, Excel ve Outlook kullanarak.

Ve elbette, üçüncü taraf test cihazlarının genellikle kendi uç noktaları vardır; bunlar, pil bitene kadar bir döngüde video oynatmak kadar basit veya bir dizi komut dosyası programı çalıştırmak kadar karmaşık olabilir.

Gerçek pil ömrünü öğrenin

Ancak asıl önemli olan, bilgisayarınızı kullanırken her şarjda gerçek pil ömrünün ne olduğunu anlamaktır. Neyse ki, Windows PC’niz bu kullanımı çok doğru bir şekilde ölçen bir komut satırı aracı içerir.

komutunu kullanabilirsiniz. Powercfg bir pil raporu oluşturmak ve ardından bölümdeki sayıları görüntülemek için Aralık tahminleri gerçek pil ömrünüzün çok ayrıntılı bir resmini elde etmek için. Bir komut istemi açın, “yazıncd %userprofile%Documents” sonra “powercfg / pil raporu” tam bir rapor oluşturmak için.

Pilinizi en çok hangi programların tükettiğini de belirleyebilirsiniz. Windows 10’da bu ayrıntılar şurada bulunabilir: Ayarlar > sistem > pilmenü altında Uygulamaya göre pil kullanımı. Windows 11’de şuraya gidin: Ayarlar > sistem > Güç ve pilardından bölümü açın Pil kullanımı.

Artık daha fazlasını bildiğimize göre, soru her zaman ortaya çıkıyor: Windows PC’nizin özerkliğini nasıl optimize edersiniz?

basit tavsiye

Yapabileceğiniz en kolay değişiklik, pil gücüyle çalışırken ekran parlaklığınızı azaltmaktır. Ekran ne kadar parlaksa pil o kadar hızlı boşalır. Bu küçük değişikliğin yaratabileceği etkiye şaşıracaksınız.

Sonra şuraya git Ayarlar > sistem > Güç ve bekleme Neresi Güç ve pil ve ekranınızı kullanılmadığında kapanacak şekilde ayarlayın. Bu ayarı 5 dakikadan 2 veya 3 dakikaya değiştirmek de büyük bir fark yaratabilir.

Daha önce tanımladığınız pil tüketen uygulamalardan herhangi biri başlangıçta otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanmışsa, bu otomatik başlatma ayarlarını devre dışı bırakın. Bu seçenekleri görev yöneticisinde, sekmede bulacaksınız. Başlatmak.

En uç durumlarda, her türlü arka plan görevini devre dışı bırakan ve çalışma oturumunuzu birkaç saat uzatabilen Pil Tasarrufu modunu etkinleştirin. Windows 10’da Pil Tasarrufu modunu etkinleştirmek için bildirim alanındaki pil simgesine tıklayın, ardından seçeneğe tıklayın. batarya koruyucu. Windows 11’de pil simgesine tıklayın, ardından güç ve pil ayarlarını açmak için kalan pil göstergesine ve ardından düğmesine tıklayın. Şimdi aktifleştir Pil tasarrufu bölümünde.


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15