Çok erken Son Ethereum blockchain Merge’in tüm etkilerini tahmin etmek için, ancak kesinlikle web3’ün aşırı enerji tüketimi ile ilgili en sık (ve geçerli) eleştirisini ele alıyor. Eleştirmenler hala ETH’ye karşı çıkmak için yeni bir neden bulabilir, ancak bu Birleştirmenin başka bir şeye yol açacağını umuyorum: Web 2.0’ın en iyilerini web3’ün en heyecan verici yönleriyle birleştirmemiz için bir şans.

Geleneksel Web 2.0 endüstrisi ve gelişen web3 ekosistemi birbirine karşıt olarak tasvir edildiğinde, Silikon Vadisi’nde görünüşte büyüyen bir çatlak var. Ve ortada bir yerde kapana kısılmış yeni girişimler ortaya çıkıyor.

Her üç grupta da aktifim ve bu tartışmaların çoğunun VC’ler ve geliştirici olmayan diğer evangelistlerin vahşi beyanlarına ve yutturmacalarına dayandığına inanıyorum. Örneğin, NFT düşüşlerinin aralıksız ünlü promosyonları, web3’ün bir bütün olarak bir Ponzi şeması olduğu izlenimine katkıda bulunmuştur. Aslında, NFT’ler web3 ekosisteminin sadece küçük bir parçasıdır ve benim görüşüme göre, en ilginç veya potansiyel olarak dönüştürücü bile değildir.

Web 2.0 ve web3 uyumsuz görünse de, blok zinciri ve ETH gibi teknolojileri, tüm şirketlerin karşılaştığı ölçeklenebilirlik zorlukları için potansiyel arka uç çözümler olarak görmenin daha iyi olduğuna inanıyorum. Benzer şekilde, web3 savunucuları, Web 2.0’ın olgunluğunun onu birçok temel kullanım durumu için vazgeçilmez kıldığını kabul etmelidir.

Web3’ün büyük potansiyeline rağmen, ekosistem olgunlaştığı ve büyük ve gelişen bir geliştirici topluluğuna sahip olduğu için bir Web 2.0 uygulaması geliştirmek hala çok daha kolay.

Her iki tarafın da katkıda bulunabileceği birkaç örneği ele alalım:

Web3’ten: Açık kaynakta ortaya çıkan bir devrim

Şimdi web3 geliştirmede neler olduğunu yakalamak için Web 2.0 döneminden öncesine gitmeliyiz.

Dot-com patlaması sırasında, açık kaynak, Linux ve Red Hat gibi sıcak şirketler üzerinde oldukça fazla vızıltı vardı. Çok az tüketici işletim sistemi olarak Linux’u kurmaya devam edecek olsa da, bu vızıltı eşit derecede önemli bir şeye katkıda bulunmaya yardımcı oldu. Arka planda, birkaç kişinin fark etmesiyle, Linux hızla en iyi milyon web etki alanının %96,5’inin arka uç sunucularını çalıştırmak için tercih edilen işletim sistemi haline geldi – devasa Android pazarından bahsetmiyorum bile.

genel-24