Nükleer silahların kullanılmasını engelleyen en büyük caydırıcı unsurlardan biri, bombaların kendilerinin yıkıcı gücüne ek olarak, fırlatıldıkları alanı on yıllar ve daha fazla olmasa da yıllarca radyoaktivite nedeniyle kullanışsız ve kullanışsız hale getirmeleridir. tehlikeli..

Burada “kirli bombalar”, geleneksel bombalara benzer bir patlama potansiyeline sahip olmalarına rağmen aynı etkilere sahiptir. Son günlerde Ruslar, Ukrayna’yı bu tür bir silahı kullanmak istemekle suçladı; bu suçlama, gönderen tarafından hem Kiev hem de NATO tarafından hiçbir dayanağı olmadığı için reddedildi.

Treccani sitesinin açıkladığı gibi, kirli bomba “bir nükleer reaktörden boşaltılan bir yakıt elemanı gibi bazı nükleer ekipmanlardan alınan geleneksel bir patlayıcı ve yüksek oranda radyoaktif malzemenin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir cihazdır”.

Kirli bomba nasıl çalışır

Kirli bomba bu nedenle, Hiroşima ve Nagazaki’ye fırlatılan atom bombaları gibi nükleer veya fisyon enerjisi veya hidrojen bombaları gibi füzyon kullanmayan geleneksel bir cihazdır. Bu nedenle patlayıcı potansiyeli daha düşüktür, ancak aynı derecede yıkıcıdır, çünkü havada yayılabilen ve çevre tarafından emilebilen radyoaktif malzemeyi dağıtarak alanı radyoaktif hale getirir. Bu nedenle bombanın tehlikesi, mevcut nükleer maddenin tipine ve konsantrasyonuna bağlıdır.

Bunu kim gerçekleştirebilir

Geçmiş yıllarda kirli bombaların egemen devletler tarafından değil, terörist gruplar tarafından yapılabileceğine ve kullanılabileceğine inanılıyordu. Ancak, hem IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı) hem de Tedarikçi Devletler Grubu tarafından kontrollere tabi tutulduğu için, kirli bir bombanın etkili bir şekilde inşa edilebileceği nükleer malzemenin bulunmasının hiç de kolay olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. nükleer santraller (Nsg, Nuclear Suppliers Group). Aslında bugüne kadar hiçbir terör örgütü kirli bomba kullanmadı.genel-18