Apple’ın bugün iPadOS 16.1’i piyasaya sürmesi bekleniyor. Geliştirmelerinin çoğu yalnızca iPad ile sınırlı değil; bunları iOS 16 ve macOS Ventura’da da bulacaksınız. Ancak, hangi Apple cihazını kullanırsanız kullanın, daha üretken olmanıza yardımcı olmaları gerekir.

İşte bazı iyileştirmelere ve yaptıklarına bir bakış.

Daha Mac benzeri bir Masaüstü

Sahne yönetmeni (daha fazla gör aşağıda) hem Mac’i hem de iPad’i birbirine yaklaştırmaya çalışır, ancak iPad, Dosyalar da dahil olmak üzere Masaüstü Sınıfı uygulamalarında yeni sistem öğeleri ve etkileşimler kazanır. Bunlar arasında tutarlı geri alma ve yineleme, özelleştirilebilir araç çubukları ve Dosyalar’da dosya uzantılarını değiştirme ve klasör boyutlarını görüntüleme özelliği bulunur. Dosyaların bazı iş akışları için ne kadar önemli hale geldiği göz önüne alındığında, bu tek başına yükseltme için yeterli olabilir.

Posta çok daha iyi hale geliyor

Bahsettiğim gibi, iPadOS 16’daki en iyi geliştirmelerin çoğu tüm Apple platformlarında paylaşılıyor. Mail’de, giden bir mesajı iptal etmenize, e-posta gönderimlerini planlamanıza ve hatırlatıcılar ayarlamanıza olanak tanıyan yeni akıllı araçları kullanın. Tıpkı Mac’lerde olduğu gibi, iPad’ler tüm bunları yapabilir ve mesajınıza ekler eklemeyi unutursanız size ipucu verebilir. Arama da iyileştirildi: yazım hatalarını daha iyi halledebilir, eş anlamlı sözcükler kullanabilir ve çok daha zengin posta arama sonuçları sağlar.

Sahne yönetmeni

iPad kullanıcı arayüzündeki en son büyük değişiklik Mac ile de paylaşılıyor. Sahne yönetmeni her iki sistemdeki uygulamaları nasıl idare ettiğinize dair yeni bir mantık oluşturmaya çalışır. Teoride pratiktir: farklı uygulamalar veya uygulama grupları arasında geçiş yapmayı çok daha kolaylaştırır ve şu anda üzerinde çalıştığınız uygulamayı önde ve merkezde tutarak yardımcı olur. Uygulamada, beta testçileri yeni kullanıcı arayüzünü Mac’lerde iPad’lerden daha etkili buluyor gibi görünüyordu, ancak insanlar bir kez buna alışınca, bu hareket her iki sistemin benzersiz doğası arasındaki sürekli küçülen boşluğu kapatmaya yardımcı olabilir.

Apple Sahne Yöneticisi Elma

Stage Manager, iPad’de pencerelerin ve uygulamaların düzenlenme biçiminde büyük bir değişikliği temsil eder.

Çok yakında: Serbest Biçim

Bu sürümde mevcut değil, ancak Freeform hepimiz için çok şey vaat ediyor. Kullanıcıların, tamamen düzenlenebilir bir paylaşılan çalışma alanında diyagramları paylaşabileceği ve planları çizebileceği bir ortak çalışma not defteri biçimidir. Serbest biçim, Mesajlar ve FaceTime ile çalışır, böylece insanlarla çalışabilir ve değişiklikleri eşzamansız olarak izleyebilirsiniz.

Apple, Safari’de dikkate değer iyileştirmeler yapıyor

Paylaşılan sekme grupları, Geçiş Anahtarları sayesinde daha iyi şifre yönetimi ve belirli Sekme Grupları için yeni özel başlangıç ​​sayfalarının tümü, Safari kullanma deneyimini geliştirmek ve güvence altına almak için bir yol kat etmelidir. Görsel düşünürseniz, Sekme Grubu başlangıç ​​sayfalarını arka plan resimleri, yer imleri ve başkalarıyla paylaşılabilecek bölümlerle özelleştirebilirsiniz.

Gelişmiş görüş zekası ve yapay zeka

Canlı Metin, sokak işaretleri veya fotoğraflardaki uyarılar gibi kelimeleri tanımak için zaten harika bir araçtı. iPadOS 16’da videolardaki kelimeleri de tanıyabilir. Kelimeleri çevirebilir, diğer uygulamalara, uygulamalara ve daha fazlasına sürükleyip bırakabilirsiniz. Görsel Aramadaki iyileştirmeler, fotoğraflardan hayvanları, böcekleri, kuşları, çiçekleri ve heykelleri tanıyabileceğiniz anlamına gelir. Esasen, iPad’lerdeki ve diğer Apple cihazlarındaki fotoğraflar ve videolar, özellikle eğitim, rapor oluşturma ve seyahat için işlevsel olarak yararlı araçlar haline geldi.

Kayda değer diğer iyileştirmeler

VoiceOver’da 20 dil daha desteği, daha da fazla ülkede daha fazla insanın işlerini sesle yapmak için iPad’leri kullanabileceği anlamına gelirken Notes, not almayı, yönetmeyi ve paylaşmayı kolaylaştırmak için Akıllı Klasörler ve bir dizi ek iyileştirme sağlar.

Görüntülü toplantılarda çok fazla zaman harcayan milyonlarca kişiden biriyseniz, FaceTime’daki Handoff, toplantının ortasında cihazlar arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır. Bu tesisi Zoom, Teams ve Webex’te kazanmış olsaydınız, şu anda çoğu işin yapıldığı yerler göz önüne alındığında daha da iyi olurdu.

Son olarak, Ekran Yakınlaştırma, iPad ekranınızdaki kullanılabilir alanı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur, böylece simgeler ve yazı tipi boyutları, ihtiyacınız olan şeye yer açmak için küçülür.

iPad OS 16 masaüstü Elma

iPadOS 16 masaüstü.

Apple Pencil ve ‘vurgu’ deneyimi

iPad’ler, ikinci nesil Apple Pencil’ı ekranın yaklaşık 12 mm üzerine geldiğinde algılayabilir. Aleti algıladığında, daha doğru yerleştirmenize yardımcı olmak için ekran size işaretin bir ön izlemesini gösterecektir. Bu, Scribble kullandığınızda daha fazla doğruluk, belgelere veya PDF’lere açıklama eklerken daha az hata ve büyük bir sınırlama anlamına gelir: Fareyle üzerine gelme, yalnızca M2 donanımlı iPad Uzmanları tarafından kullanılabilir.

Harici ekran desteği

iPad’inizi harici bir ekrana da bağlayabilirsiniz. Üst düzey yeni bir iPad Pro kullanıyorsanız, renk gereksinimlerini karşılayan ve renk doğruluğunu yöneten Referans Modu’nu da kullanabilirsiniz; bu, artık dünyanın en hafif referans ekranını taşıyacak olan film ve fotoğraf profesyonelleri için kullanışlıdır.

Ve benim kişisel favorim, İngiliz olmak

Hava Durumu uygulaması sonunda iPad’e dönüşüyor. Uzun ve gereksiz bir bekleyiş oldu ama artık bitti. Siz de ıslak bir günde uygulamada o küçük yağmur damlaları pıtırdarken baygınlık geçirebilir veya havanın parlak olduğu günlerde uçuk mavi güneşli gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca hava kalitesi, sıcaklık ve şiddetli hava durumu uyarıları hakkında bilgi alacaksınız.

lütfen beni takip et heyecanya da bana katıl AppleHolic’in barı ve ızgarası ve Elma Tartışmaları MeWe’deki gruplar.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.

genel-13