Apple’ın, iOS 16.1’in 24 Ekim’de ücretsiz bir güncelleme olarak yayınlanacağını doğruladığı bildirildi; bu, Pazartesi gecesi Hindistan’daki kullanıcılar için bir indirme seçeneği olarak görünebileceği anlamına geliyor. iOS 16.1, iOS 16’nın şu anda çalışabildiği tüm cihazlarda kullanılabilecektir; bu, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’ten başlayarak A11 Bionic SoC ve sonraki sürümleri tarafından desteklenen tüm iPhone’lar anlamına gelir. iOS 16.1, normal hata düzeltmelerini ve sahne arkası iyileştirmelerini içerir, ancak iOS 16’nın piyasaya sürüldüğü sırada hazır olmayan bir dizi ana özelliğinin de kullanıma sunulması bekleniyor.

iPhone kullanıcıları, cihazlarında iOS 16.1’i kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme’ye gidebilir veya otomatik güncellemeler etkinse bir istem bekleyebilir.

iOS 16.1 özellikleri

iOS 16.1, devam eden etkinliklerin canlı güncellemelerini göstermek için kullanıcıların kilit ekranlarına sabitlenebilen bildirimler olan Canlı Etkinlikler başta olmak üzere çok görünür bazı yeni özellikler sunacak. Bunlar, spor skorları, son dakika haberleri ve hatta teslimat uygulamaları için durum güncellemelerini içerebilir. Canlı Etkinlikler API’si, üçüncü taraf uygulama geliştiricilerinin iOS kilit ekranı ve hatta iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max cihazlarındaki Dinamik Ada ile entegrasyonlar oluşturmasına olanak tanır.

iCloud Shared Photo Library, iOS 16’nın ilk önizlemesi yayınlandığında duyuruldu. Bu özellik, iCloud aile paylaşımını kullanan kullanıcıların fotoğrafları ve videoları doğrudan ortak bir kitaplığa kaydetmesine olanak tanır. Altı kişiye kadar aile üyesi bu fotoğraf kitaplığına erişebilir ve mevcut fotoğraflarından ve videolarından hangilerinin buna ekleneceğini seçebilir.

Çok istenen pil yüzdesi simgesi ayrıca iOS 16.1’de pil seviyesini görsel olarak gösteren daha kullanışlı bir avatarla geri döner. Ayrıca, iOS 16’da görüntülenemeyen uygun iPhone modellerinde daha küçük ve daha düşük çözünürlüklü ekranlarda da görünecektir.

Gelişmekte olan akıllı ev ve IoT cihaz iletişim standardı Matter, iOS 16.1’den itibaren desteklenecek. Bu, yönetimi ve eklemesi kolay birleşik bir ekosistem oluşturarak akıllı ev aksesuarlarının benimsenmesine yardımcı olabilir.

Temiz Enerji Şarjı henüz Hindistan’da mevcut olmayabilir, ancak bu, değişken enerji kaynaklarına sahip ülkelerdeki kullanıcıların, şebeke temiz, yenilenebilir kaynaklarla beslendiğinde, güç çekmeye öncelik vermeyi seçmelerine olanak tanır.

Varsayılan iOS uygulamalarından bazıları da küçük ince ayarlar görecektir. Kullanıcılar, kullanmak istemezlerse Cüzdan uygulamasını silebilir. Duvar kağıdı ayarları ve ekran görüntüsü düzenleme kullanıcı arayüzlerinin de biraz iyileştirilmesi bekleniyor.

iOS’un şu anki sürümü 16.0.3’tür. Apple, iOS 16’yı, kilit ekranı kullanıcı arayüzünde çarpıcı bir revizyon, kilit ekranı widget’larının tanıtımı, iMessage’ları düzenleme yeteneği, e-posta uygulamasında geliştirilmiş arama, daha fazla Siri komutu, metin tanıma ile Eylül ayı başlarında iPhone 14 serisinin piyasaya sürülmesiyle tanıttı. videolarda, Apple Watch olmadan da çalışan bir Fitness uygulaması ve birden çok hata düzeltmesi. O zamandan bu yana artımlı sürümler ayrıca temel olarak hataları ezmeye ve güvenliği artırmaya odaklandı.

Hangi iPhone modelleri iOS 16’yı destekliyor?

iOS 16.1, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’i içeren yakın zamanda piyasaya sürülen iPhone 14 serisi ile uyumlu olacak.

iPhone 13 serisi modellerin tümü de uygundur: iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, Hindistan’da hâlâ popülerdir ve yaygın olarak bulunur.

Apple’ın iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’in yanı sıra iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max de iOS’un en yeni sürümü için bir güncelleme alacak.

En eski uygun cihazlar iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’tır. Daha uygun fiyatlı iPhone SE (2020) ve iPhone SE (2022), iOS 16.1’i de çalıştırabilecek. Apple, iOS 13’ün piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez iPhone 6S’e kadar uzanan eski modeller ve hatta son iPod touch modeli için desteğini düşürdü.

iOS 16.1 nasıl yüklenir

iOS 16.1’i yüklemek, ekrandaki birkaç düğmeye dokunmak kadar kolay olmalıdır. Bazı insanlar güncelleme gelir gelmez hemen atlayabilirken, diğerleri beklenmedik hataların tespit edilebilmesi ve ortadan kaldırılabilmesi için birkaç gün veya hafta bekleyebilir.

  1. Tüm kullanıcılara, çeşitli uygulamalarda bulunan çevrimiçi özelliklerin yanı sıra iCloud veya PC/Mac kullanarak verilerini yedeklemeleri önerilir. Verilerinizi korumanın en iyi yolu, bir şeyler ters gittiğinde yedeklemeler konusunda proaktif olmaktır.
  2. Güncelleme için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun. Daha eski iPhone’lar daha az boş depolama alanına sahip olma eğilimindedir. Yer sıkıntısı çekenlerin, güncelleme işleminin çalışması için bazı verileri veya uygulamaları silmeleri gerekir.
  3. iPhone’unuzu en az yüzde 80 oranında şarj edin ve indirmeye başlamadan önce Wi-Fi’ye bağlandığınızdan emin olun.
  4. hızlı bir şekilde yapabilirsiniz ‘İndir ve Yükle’ iOS 16.1 güncellemesi veya daha az rahatsız edici olması durumunda bunu planlayın veya daha sonra bir hatırlatıcı alın.
  5. Yeniden başlatın ve ardından yeni seçenekleri yapılandırmak veya tercihlerinizi güncellemek için ekranda görüntülenebilecek adımlara dokunun. iOS 16.1 daha sonra iPhone’unuzda kullanıma hazır olacaktır.

Apple, bu hafta yeni Apple TV ile birlikte iPad Pro (2022) ve iPad’i (2022) piyasaya sürdü. Gadgets 360 podcast’i Orbital’deki iPhone 14 Pro incelememizle birlikte şirketin en son ürünlerini tartışıyoruz. yörünge mevcuttur Spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’ler, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8