Bono, albümü 2014 yılında Tim Cook'a ücretsiz olarak verme fikrini önerdi.

Bono, albümü 2014 yılında Tim Cook’a ücretsiz olarak verme fikrini önerdi.
resim: Emmanuel Dunand (Getty Resimleri)

Favori albümünüzü istediğiniz gibi yayınlayabilmeniz için önce Spotify veya elma müziği, iTunes vardı. Deneysel bir sürüm stratejisinde, U2’ler Masumiyet Şarkıları dünyanın her yerindeki kullanıcıların iTunes kitaplıklarına yüklendi ve sonuç olarak bir tepki dalgası. Sekiz yıl sonra, grubun solisti Bono sonunda projesinin yarattığı yıkım için özür diledi.

2014’te İrlandalı rock grubu U2, daha önce hiçbir müzisyenin gitmediği yerlere cesurca gitmeye çalıştı ve yüzüstü düştü. Müziğimizi ağırlıklı olarak iTunes gibi platformlardan satın aldığımız bir zamanda, U2 solisti Bono’nun yeni bir çıkış stratejisi için cesur bir fikri vardı: Yaklaşan albümlerini ver Masumiyet Şarkıları doğrudan kullanıcıların iTunes kitaplıklarına ücretsiz olarak yükleyerek ücretsiz olarak uzaklaştırın. başlıklı yakın tarihli anılarında Teslimiyet: 40 Şarkı, Bir Hikayetarafından yayınlanan alıntılar, Gardiyan Bu hafta sonu Bono, fikri Apple CEO’su Time Cook’a sunduğunu hatırlıyor:

“Bedava müzik?” Apple’ın CEO’su Tim Cook’a hafif bir kuşkuyla sordu. “Ücretsiz müzikten mi bahsediyorsun?”

“Bu müziği bedavaya vermek ister misin? Ancak Apple’da yapmaya çalıştığımız şeyin asıl amacı müziği bedavaya vermemektir. Önemli olan müzisyenlerin para kazanmasını sağlamak.”

“Hayır,” dedim, “Bence bedavaya vermeyiz. Bence bunun için bize para ödüyorsun ve sonra onu insanlara hediye olarak bedava veriyorsun. Bu harika olmaz mıydı?”

Tim Cook tek kaşını kaldırdı. “Albümün parasını ödeyip sonra dağıtalım mı demek istiyorsun?”

“Evet, Netflix’in filmi satın alıp abonelere dağıtması gibi” dedim.

Tim bana alfabeyi bir İngilizce profesörüne anlatıyormuşum gibi baktı. “Ama biz bir abonelik kuruluşu değilizverme.”

“Henüz değil,” dedim. “İlk bizimki olsun.”

Tereddüt etmesine rağmen, Cook yemi aldı ve Masumiyet Şarkıları 9 Eylül 2014’te kitlelere serbest bırakıldı – hariç kitleler bunu istemedi. Albümün iğrenç çıkış stratejisi, kayıt, kullanıcıların kişisel kütüphanelerine rızaları olmadan yüklendiğinden, medya tüketimimizde büyük teknolojinin rolü hakkında tartışmalara yol açtı. İnsanlar albümü kütüphanelerinden çıkarmak için o kadar çaresizdiler ki Apple bir yardım sayfası bile ekledi Bunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar içeren web sitelerine. Daha sonra anılarında, Bono her şeyin karmaşasını kabul ediyor.

U2 – Her Kırılan Dalga

“Tüm sorumluluğu alıyorum. Guy O değil, Edge değil, Adam değil, Larry değil, Tim Cook değil, Eddy Cue değil. Müziğimizi insanların ulaşabileceği bir yere koyabilirsek, ona ulaşmayı seçebileceklerini düşünmüştüm. Pek değil”, The Guardian tarafından yayınlanan daha sonraki bir alıntı okur. “İlk başta bunun sadece bir internet fırtınası olduğunu düşündüm. Biz Noel Babaydık ve şarkı çantamızla bacadan aşağı inerken birkaç tuğlayı kırmıştık. Ancak çok hızlı bir şekilde, büyük teknolojinin hayatımıza erişimi hakkında ciddi bir tartışmaya girdiğimizi fark ettik.”

Bu dönemde müzik endüstrisi biraz geçici bir aşamadaydı. Akış, tüketime tamamen hakim değildi, iTunes hala müzik satıyordu ve fiziksel medyanın nostaljisi henüz modası geçmedi. bu Masumiyet Şarkıları yayın stratejisi, o zamanlar amorf müzik endüstrisini sarsmak ve hem sadık olanlar hem de potansiyel yeniler olan U2 hayranlarını grubun gurur duyduğu bir rekor için heyecanlandırmak için gerçek bir girişimdi. Şimdi, sekiz yıl sonra, sonunda her şeyin arkasındaki adamdan bir özür ile rahatlayabiliriz.genel-7