Vedomosti’ye göre, kritik bilgi altyapısının (CII) konusu olarak hareket eden Rus devlet kurumları, bankalar, telekom operatörleri ve diğer yapılar, yerli analogları olmasa bile artık yabancı yazılım (SW) satın alamayacak.

Şimdi, yukarıda belirtilen kuruluşlar ve kritik bilgi altyapısının konuları, işlevsel görevlerini çözmek için Rus yazılımının birleşik kaydına veya birleşik Avrasya yazılımının kaydına dahil olan Rus yazılım ürünlerinin kombinasyonlarını satın almak zorunda kalacak.

Bu, yerli yazılıma geçiş için sektörel eylem planlarının oluşturulmasına ilişkin hükümet tarafından onaylanan metodolojik önerilerde belirtilmiştir. Belgeye erişim Vedomosti’nin emrindedir.Öneriler, sektördeki önemli kritik bilgi altyapı tesislerinde Rus ve Avrasya yazılımlarının payının, Ağustos sonuna kıyasla 2022 yılı sonuna kadar %10 artması gerektiğini gösteriyor.

Gelecek yılın sonuna kadar, bu payın zaten ilk rakamları %40’ı aşması gerekiyor. Ve 2027 yılına kadar kritik bilgi altyapısı tesislerinde bulunan tüm yazılımların %100 yerli olması gerekiyor.

Haziran ayında Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, endüstriyel işletmelerde yerli yazılımın payının sadece %23 olduğunu söyledi.genel-22