ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), Çin telekomünikasyon devi Huawei’ye karşı federal bir kovuşturmayı engellemeye çalışmakla suçlanan iki sözde DPRC casusuna karşı suçlamaları kaldırdı.

20 Ekim tarihli suç duyurusunda ve halka açık Pazartesi günü ABD, iki Çinli istihbarat görevlisinin, Guochun He (“Dong He” olarak bilinir) ve Zheng Wang’ın (“Zen Wang” olarak bilinir) içinde olduğuna inandıkları şeyi elde etmek için bir ABD kolluk kuvveti görevlisine rüşvet vermeye çalıştığını iddia etti. ABD’nin “Çin merkezli küresel bir telekomünikasyon şirketine” karşı açtığı ceza davası hakkında bilgi. Şikayet şirketin adını vermiyor, ancak ayrıntılar şirketin bilinen kovuşturmasıyla örtüşüyor. Huawei, bir yorum talebine yanıt vermedi.

Şikayet, He ve Wang’ın “bir varlık olarak işe aldıklarını düşündüklerini düşündükleri bir kişiyi, bir ABD hükümetinin kolluk kuvvetleri kurumunda” aleyhine getirilecek olası yeni suçlamalar hakkında gizli bilgi elde etmeye “yönlendirmeye çalıştıklarını” iddia ediyor. [Huawei] Adaleti engellemek için.”

Hükümet, He ve Wang’ın ismi açıklanmayan kolluk kuvvetleri çalışanı ile ilişkilerini ilk olarak Şubat 2017’de geliştirdiğini, ancak bu kişinin “daha sonra ABD hükümeti için çift taraflı ajan olarak çalışmaya başladığını” iddia ediyor.

Adamlar, Huawei davasındaki tanıklar ve dava delilleri hakkında gizli bilgileri elde etmeye çalışmakla suçlanıyor ve “GE-1” olarak adlandırılan çift taraflı ajana, olay hakkında içeriden bilgi olduğuna inandıkları için Bitcoin, nakit ve mücevher olarak 61.000 dolar ödedi. Adalet Bakanlığı, Çin merkezli şirket hakkında devam eden kovuşturma yürütüyor.

İddianame, Ekim 2021’de bir noktada, gizli ajanın Çinli istihbarat memurlarından birine “GİZLİ” olarak sınıflandırılan ve ABD’nin Çin’de yaşayan Huawei’den iki müdürü tutuklama planlarını detaylandıran tek sayfalık bir belge ilettiğini iddia ediyor. Gizli ajana sadece o tek sayfa için 41.000 dolar ödediler.

“Bu davada suçlanan ÇHC istihbarat görevlilerinin eylemleri, bilgi veya istihbarat toplama çabasından çok daha fazlasıdır: yabancı bir hükümetin ajanlarının ABD suçlusunun bütünlüğüne müdahale etmek için olağanüstü bir müdahalesi. adalet sistemi, bir ABD hükümet çalışanını tehlikeye atmak ve ÇHC merkezli bir ticari işletmeye fayda sağlamak için ABD yasalarının uygulanmasını engellemek” dedi Ulusal Güvenlik Başsavcı Yardımcısı Matthew G. Olsen. “Adalet Bakanlığı, ABD cezai süreçlerine ve soruşturmalarına karışan ulus devlet aktörlerine boyun eğmeyecek ve adaletin adil yönetimine yabancı müdahaleye müsamaha göstermeyecektir.”

He ve Wang suçlu bulunmaları halinde sırasıyla 60 yıl ve 20 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.

Dava, Çin’in ABD adalet sistemine müdahale ettiği iddiasıyla ilgili Pazartesi günü açılan üç davadan biriydi. New Jersey’deki bir kişi, üç Çinli istihbarat ajanını ABD’de yabancı bir hükümet adına yasadışı ajanlar olarak hareket etmek için komplo kurmakla suçlarken, New York’un Doğu Bölgesi’nden bir diğeri Çin hükümeti adına çalışan birkaç kişiyi “bir anlaşmaya katılmakla” suçluyor. Başsavcı Merrick Garland Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bir ABD sakinini Çin’e dönmeye zorlamak için çok yıllı tehdit ve taciz kampanyası.genel-24