Apple Watch, birkaç kez cankurtaran olarak kabul edildi. Ara sıra bir mermiyi durdurmanın yanı sıra, Apple Watch, sayısız vesileyle insanları ihtiyatlı yaptı semptomları gösterseler bile, altta yatan bir durumdan muzdarip olabilirler.

Apple Watch’un kalp atış hızı uyarıları, insanların acı çektiklerini bilmedikleri hastalıkları teşhis etmelerine yardımcı oldu. Resim Kredisi: Elma

Benzer ancak yeni bir hikayede, 12 yaşındaki bir kız çocuğu, nadir görülen bir kanser türünden muzdarip olduğunu keşfedebildi ve Apple Watch’un kalbi sayesinde çok geç olmadan doğru tedaviyi alabildi. oran bildirimleri.

Yakın zamanda yeni bir Apple Watch alan 12 yaşındaki Imani Miles, aniden anormal derecede yüksek kalp atışları hakkında uyarılar almaya başladı. İlk olarak, Imani ve annesi Jessica Kitchen, saatin bir hata veya kalibrasyon hatası nedeniyle çalıştığını varsaydılar. Ancak saati en son aygıt yazılımına ve yazılıma güncelledikten ve saat yeniden kalibre edildikten sonra uyarılar durmadı.

Sürekli uyarıların ardından Kitchen, kızını hastaneye götürmeye karar verdi. Orada, Imani apandisit tedavisi için ameliyat olmak zorunda kaldı. Orada doktorlar, apandisitinde onlara göre “nadiren çocuklarda görülen” bir tümör fark ettiler. Daha fazla incelemeden sonra, kanserin Imani’nin vücudunun diğer bölgelerine yayılmış olduğu keşfedildi. Bundan sonra, Imani kanserli kitleyi çıkarmak için tekrar ameliyat olmak zorunda kaldı.

Kitchen, yerel bir haber ağına, Apple Watch uyarıları olmasaydı, Imani’yi hastaneye götürmek için muhtemelen daha uzun süre bekleyeceğini bildirdi. Ancak bu uzun bekleyişin kız için ölümcül olduğu kanıtlanabilirdi. Kitchen, “O saate sahip olmasaydı, çok daha kötü olabilirdi” dedi.

Bu ilk değil ki Apple’ın giyilebilir cihazları hayat kurtardı. Ağustos ayında 70 yaşındaki bir adam, Apple Watch’unun bayıldıktan sonra otomatik olarak acil servisleri aradığını ve kafasını sert bir şekilde yere çarptı. Temmuz ayında, kalbinin atriyal fibrilasyonda olduğuna dair birden fazla uyarı alan bir kadının kalbi, nadir görülen bir tümörle tespit edildi.

Bu nedenle Apple, özellikle cihazlarını pazarlarken Apple Watch’un hayat kurtaran özelliklerine odaklanmaya başladı. Apple’ın yeni iPhone 14 serisinin ve yeni Apple Saatlerinin piyasaya sürülmesi sırasında, yeni cihazların hayat kurtarıcı olabileceği farklı yollara bu kadar çok odaklanmasının nedeni de budur.genel-5