Yayınlandı :

Genç bir Fransız çekimi, çevreyi algılayan ve anlayan görme engelliler için artırılmış gerçeklik uygulaması geliştiriyor. Akıllı telefon, kullanıcı için sesi 3D olarak yayınlayan, yani mekansallaştırılmış gerçek bir sanal kılavuz oluşturuyor ve böylece, tuzaklarla dolu kentsel alanlarda bağımsız olarak hareket etmesine izin veriyor.

Bugün daha fazla olduğu tahmin ediliyor 2 milyon Fransız kim kısmi veya tam körlükten muzdarip olurdu. İşe gelmek, doktora gitmek ya da sadece alışveriş yapmak gibi görme engellilerin yaptığı günlük gezilerin çoğu son derece karmaşıktır ve bu nedenle zaman alıcıdır. Gençlerin ateş etmesinin nedeni budur. Sonar Görüşüprogramdan 21 CentraleSupélec mühendislik okulundan, akıllı telefonlar için cihazın kamerasını kullanarak kullanıcının çevresini çok hassas bir şekilde tarayan bir artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirdi.

SonarVision direktörü Nathan Daix, gömülü yazılım daha sonra bu insanların karşılaştığı 3B alanların karmaşıklığını anında sesli göstergelere dönüştürüyor, diye açıklıyor:

Halihazırda var olan tüm GPS tabanlı cihazlar kesin değildir ve çoğu zaman görme engelli kişiler için hiçbir anlam ifade etmeyen sesli talimatlar verir. Sorunu, bir cep telefonunun kamerasını kullanarak kullanıcının yakın çevresini yaklaşık 50 santimetre hassasiyetle tarayarak önüne çıkan engelleri tespit ederek çözdük.

Gerçek koşullarda test edilmiş bu mobilite yardımı uygulaması, görme engellilerin günlük hareketleri için her şeyi değiştiriyor. Akıllı telefona yerleştirilmiş görsel tanıma programından gelen görüntülerin analizi, kullanıcının izlediği yollar, örneğin kaldırımlar, yaya geçitleri ve yoluna çıkabilecek her türlü engel hakkında çok hassas ses biçiminde talimatlar üretir. Bu tür sanal ses işaretçileri, kişiye mekansallaştırılmış seslerin, yani 3 boyutlu seslerin bu difüzyonu ile alınması gereken doğru yönü gösterir.

Cihazımızı geliştirirken, çok pahalı olan herhangi bir ek ekipmanı yasakladık ve bugün prototipimiz bir cep telefonu ve bir çift basit kulaklıkla mükemmel şekilde çalışıyor. Şu an için Fransa’da görme engellilerin %80’inin kullandığı iOS işletim sistemine sahip iPhone’lara odaklanıyoruz, ancak Android sürümü devam ediyor.

Ayrıca, doğrudan işitme kanalının girişine yerleştirilen, kulak üzerinde hareket etmeyen ve çevreyi çok hassas bir şekilde tanımlayan coğrafi konumlu sesleri duymanızı sağlayan ekstra kulak içi kulaklıklar gibi bir dizi aksesuar geliştiriyoruz. Ayrıca, doğrudan şakaklardan gelen sesin kullanıcısına kulakları karıştırmadan optimum 3D ses hissi sunması için bir çift bağlı gözlük geliştiriyoruz. »

En son tahminlere göreDünya Sağlık ÖrgütüDünya genelinde yaklaşık 1 milyar insan engelli görme bozukluğu ile yaşıyor. Ve sadece Avrupa’da, onlar daha fazla 30 milyon. Görme bozuklukları onları genellikle sosyal izolasyona mahkûm eder ve onlara gerçek bir özerklik sunabilecek uygun araçların yokluğu nedeniyle çalışma çağındakilerin çoğu kendilerini işsiz bulur. AB ülkelerinde kör ve görme engelliler için ortalama işsizlik oranı %75’in üzerindedir.

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa bize [email protected] adresinden yazabilirsiniz.genel-10