Oracle’ın kurucusu ve CTO’su Larry Ellison, dünyanın dört bir yanındaki insanların nerede olurlarsa olsunlar sağlık hizmetlerine erişim şeklini dönüştürme konusundaki büyük vizyonunu ortaya koydu.

Las Vegas’taki Oracle Cloud World 2022’de konuşan Ellison, şirketinin dünyanın dört bir yanındaki insanlara yardım etmek için başlattığı çok sayıda düşünce ve girişimi özetledi.

Ellison, etkinlikteki açılış konuşmasında, “Sağlık hizmetlerini daha ucuz hale getirmenin bir yolunu bulamazsak, batı medeniyetini iflas ettireceğiz” dedi, “daha iyi bir iş yapmalıyız.”

Büyük sorunları çözmek

Ellison, pandeminin şaşırtıcı olmayan bir şekilde kendisini ve diğer pek çok kişiyi sağlık hizmeti sunumunun nasıl çalıştığı konusunda farklı düşünmeye sevk ettiğini, özellikle de hastaların ve hizmet sağlayıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmanın zor olabileceği ABD’de olduğunu söylüyor.

“Sağlık kayıtlarınız farklı veritabanlarına dağılmış, hayatınız boyunca ziyaret ettiğiniz herkes” dedi ve hastaların değil, sağlayıcıların sistemin merkezine konduğunu belirterek, “temel bir sorun” olarak tanımladığı bir şey. ”

“Neden tüm kredi geçmişinizi bilen ama küresel bir sağlık hizmeti veri tabanı olmayan küresel bir finansal veri tabanı var?” “Bir kaza geçirirseniz, hastane mali kayıtlarınızı bilecektir, ancak penisiline alerjiniz olup olmadığını bilmeyecek.”

“Tüm küresel sağlık ekosistemini otomatikleştirmemiz gerekiyor,” diye devam etti ve “Bu verilerin bir kısmı, dünya çapında bir küresel halk sağlığı sistemi oluşturmak için ülkeler arasında paylaşılabilir.”

Ellison, hedefini özetlemeye devam etti – Oracle’ın yalnızca ulusal sağlık sistemlerini değil, aynı zamanda küresel bir platform oluşturmasını sağlamaktan başka bir şey değil.

Oracle’ın Oxford Üniversitesi ile orijinal olarak tüberkülozu izlemek için tasarlanan, ancak hızla Covid-19’u takip etmek için yeniden tasarlanan Küresel Patojen Analiz Sistemi üzerinde üstlendiği çalışmanın altını çizdi.

Ayrıca, yalnızca 10 haftada geliştirilen ve kullanıcıların aşılarını aldıktan sonra nasıl hissettiklerini paylaşmaları için bir geri bildirim portalı sunan ve atılımların paylaşılmasına yardımcı olan ABD Hastalık Kontrol Merkezi’nin (CDC) V-güvenli sistemi üzerinde yaptığı şirket çalışmasını kutladı. Hamile kadınlar ve çocuklar için aşıların güvenliğine ilişkin bulgular.

Oracle’ın sağlık teknolojisi devi Cerner’i Aralık 2021’de 28 milyar dolara satın alması dünya çapında ilgi uyandırmış olabilir, ancak Ellison, anlaşmanın şirkete yüksek hedeflerine doğru ilerlemek için ihtiyaç duyduğu her şeyi verdiğini söylüyor.

Ellison, “Bu yeni nesil tıbbi bilgi sistemleri, tıp uzmanlarımıza yük olan idari iş yükünü azaltmayı, hasta mahremiyetini ve sonuçlarını iyileştirmeyi ve genel sağlık bakım maliyetlerini düşürmeyi vaat ediyor” dedi.

“Yeni nesil sağlık uygulamaları oluşturarak hastalar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları arasındaki bağlantıyı otomatikleştireceğiz” dedi ve “Bir sonraki pandemiyi daha erken yakalamamız gerekiyor.”genel-6