Teknolojisini büyük yemek hizmeti şirketlerine satmaya çalıştıktan sonra, pişirme otomasyonu girişimi Jasper doğrudan tüketiciye kaymıştır. Yakın tarihli bir konuşmada CEO Gunnar Froh, TechCrunch’a pivot hakkında bilgi verdi ve Disrupt 2022’de bu yılki Battlefield 200’ün bir üyesi olan şirket hakkında genel bir güncelleme yaptı.

Gunnar birkaç yıl önce Jasper’ı (YPC Technologies olarak) insan-robot etkileşimi uzmanı Camilo Perez Quintero ile kurduğunda, motivasyonları öncelikle yemek pişirmede zamandan tasarruf etmekti.. Pişirme süreçlerini otomatikleştirmek için robotik teknolojileri geliştirdikten sonra, platformlarını gıda tedarikçilerine ve hizmet satıcılarına satmayı umarak işletmeler arası bir pazara açılma yaklaşımını seçtiler. Fakat şirket Gunnar ve Quintero’nun umduğu kurumsal çekiciliği asla elde edemedi.

Şirket, birkaç ay önce markasını Jasper olarak değiştirip Gunnar’ın “hizmet olarak yemek pişirme” modelini benimseyerek yönünü değiştirdi. Jasper artık konutlardaki yüksek binaların içinde veya yanında robotik mutfaklar işletiyor ve konut sakinlerinden bir abonelik ücreti ve yemek malzemelerinin maliyetini alıyor.

“Evde iyi yemek yemek pahalı veya zaman alıcıdır. Yiyecek dağıtımı son derece verimsizdir – restoranlar veya hayalet mutfaklar birkaç dolar değerinde yemekler hazırlar ve ardından onları kasabanın diğer ucuna göndermesi için birine ödeme yapar. Gunnar TechCrunch’a verdiği demeçte, çoğu müşteri bunun farkında olmasa da dolarlarının yaklaşık yarısı platform ücretlerine ve teslimat maliyetlerine harcanıyor. Jasper, konutlardaki yüksek binaların içinde veya yanında robotik mutfaklar kurarak, ev sakinlerine ev yemekleri pahasına taze hazırlanmış gurme yemekler sunmak için işçilik ve teslimat verimsizliklerini ortadan kaldırıyor. Jasper yemekleri, müşterilerinin evsel atıklarının üçte birine kadarını kesmelerini sağlayan porselen üzerine kaplanıyor.”

Jasper

Jasper’ın yiyecekleri bir set menüye göre bir araya getiren robotik teknoloji platformu.

Chipotle’ın Miso Robotics’in tortilla çip yapma robotuna yaptığı yatırımın da kanıtladığı gibi, gıda otomasyonu girişimleri bir an yaşıyor. Şaşırtıcı değil – işgücü sıkıntısı ve giderek daha pahalı hale gelen malzemeler, yiyecek hazırlama robotlarını çekici bir teklif haline getiriyor. 2020’de Karakuri, yemek yapmak için otomatik kantini için 8,4 milyon dolar kazandı. Geçen Mayıs ayında Chef Robotics, yiyecek hazırlamanın belirli yönlerini otomatikleştirmeye yardımcı olmak amacıyla 7,7 milyon dolar topladı. Birkaç ay sonra, salata zinciri Sweetgreen, mutfak robotları girişimi Spyce’ı satın aldı ve geçen yaz Makeline, kase öğle yemeklerini otomatik olarak bir araya getiren robotu için 24 milyon dolar güvence altına aldı.

Jasper, emlak ve üniversite kampüsü ortaklarına otonom yiyecek büfeleri sağlayan Los Angeles merkezli Nommi ile daha doğrudan rekabet ediyor. Ancak Gunnar, Jasper’ın platformunun, buharda pişmiş patatesli morina balığı, kırmızı biber kremalı tavuk ve yapışkan şekerleme pudingi gibi tatlılar dahil olmak üzere daha geniş bir menü öğesi yelpazesi (maliyetleri 1,20 ila 16,90 dolar arasında değişen) hazırlayabildiğini iddia ediyor.

“Görev planlaması ve malzemelerin dağıtımı için makine öğrenimini kullanıyoruz. Kişisel bir şef deneyimine olanak sağlamak için bunu da eklemeyi düşünüyoruz,” dedi Gunnar üzgün. “Spotify’ın hangi müziği sevdiğinizi tahmin edebildiği şekilde, Jasper müşterilerimizin hangi yemekleri yemek istediğini tahmin edebilir… Bildiğimiz başka hiçbir gıda robotik şirketi, şu anda Jasper’ın başka hiçbir sistemin hazırlayamadığı şekilde müşterilerine evde hizmet veremez. bizimki kadar çok yönlü bir menü.”

Jasper, geçen yıl bir konut orta katında birden fazla deneme yaptığını ve geçen ay içinde Jasper’ı altı apartmanda piyasaya sürdüğünü söyledi. Bugüne kadar sadece 231 müşteri, şirketin sipariş platformu aracılığıyla Jasper’dan yemek siparişi verdi. Ancak yatırımcıların mevcut ilerlemeden memnun olduklarının bir işareti olarak Jasper, Toyota Ventures dahil olmak üzere destekçilerden 3,5 milyon dolar topladı.

Jasper

Resim Kredisi: Jasper

Toyota Ventures’ın kurucu genel müdürü Jim Adler, e-posta yoluyla yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Toyota Ventures, Jasper’a erken bir yatırım yaptı çünkü ekibin taze pişirme, heyecan verici menüler ve yüksek gıda kalitesini tüketicilere yakınlaştırma vizyonundan heyecan duyduk. Müşterilere günlük yemeklerini evde en iyi nasıl sunacaklarına odaklandılar. Restoran endüstrisindeki son zamanlardaki işgücü sıkıntısı ve uygun fiyatlı gıda seçeneklerine yönelik artan tüketici talebinin yol açtığı etkileyici bir erken çekişe sahipler. Jasper için, şirkete her gün yemek yeme şeklimizi iyileştirmesi için büyük bir fırsat yaratan mükemmel bir fırtına gibi görünüyor.”

Gunnar, 7 milyon dolarlık ek sermaye artırmaya hazırlanırken hedefin, yıllık yinelenen gelirde (ARR) 2,5 milyon dolara ulaşmak olduğunu söyledi. 13 kişiyi istihdam eden Jasper’ın (Gunnar’ın yıl sonuna kadar bu sayının 15’e çıkmasını beklediği) mevcut ARR’si 100.000 doların altında.

Gunnar, “Jasper’ı geçtiğimiz birkaç hafta içinde birden fazla binada piyasaya sürdük ve geliri artıracağız” dedi. “Bu fon, adam-saat başına 167 dolarlık bir gelir elde etmek için süreçlerimizdeki otomasyonu daha da artıracak.”genel-24