TikTok yayılmış ve siyah bir arka plana karşı dört kez ters çevrilmiş olarak gösteriliyor.

Yeni bir TikTok araştırmasının araştırmacıları, gerçek zamanlı sosyal medya verilerini kullanmanın potansiyel olarak yanlış bilgileri önceden toplamalarına ve yanlış bilgileri daha hızlı çürütmelerine izin verebileceğini savunuyorlar.
resim: Loic Venance (Getty Resimleri)

Ne kadar sürdüğünü hiç merak ettiysen Komplo teorilerinin sosyal medyada buharlaşmaya başlamasına, bu hafta yayınlanan bir çalışmanın size olası bir cevabı olabilir: bir günden biraz fazla.

dan yeni bir çalışma Alberta Üniversitesi araştırmacılar Marco Zenone ve Timothy Caulfield belgelendi ne kadar hızlı sağlık Şu an en popüler platformlardan biri olan TikTok’ta yanlış bilgiler yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği halk sağlığı yetkilileri soruşturmasının ardından Halkın duyarlılığı ve maymun çiçeği ile ilgili olası yanlış bilgileri ele alın Mayıs ayında geriZenone ve Caulfield nerede ve ne kadar hızlı olduğunu öğrenmek için hızlı bir değerlendirme yapmaya karar verdiler. komplo teorileri yayılıyordu TikTok’ta.

“Çalışma, yanlış bilgi ve komplo teorilerinin ne kadar hızlı ortaya çıktığını vurguluyor. Caulfield, Gizmodo’ya e-posta yoluyla, bilime dayalı, ilgi çekici ve paylaşılabilir içeriğin en kısa sürede oluşturulabilmesi ve gürültüye karşı kullanılabilmesi için ranza temaları hakkında bir fikir edinmek için platformları izliyor olmalıyız. “TikTok kullananlar için, çalışma bir kez daha bu platformlarda ne kadar yanlış bilgi olduğunu vurguluyor.”

Araştırmacılar, değerlendirmelerini yapmak için Mayıs ayında belirli bir günde TikTok’ta #monkeypox hashtag’i ile 864 video topladı ve analiz etti. Onlar Maymun çiçeği hakkında komplo teorileri içeren ve 1,4 milyondan fazla görüntüleme, 74.328 beğeni, 7.890 yorum ve 13.783 paylaşıma ulaşan 153 video belirledi.

Ortalama olarak, örneklerindeki videolar 30,2 saatlikti, yani TikTok’ta tur atmaya başlamaları bir günden biraz fazla sürdü. Araştırmacılar çalışmalarını yayınladılar. JAMA Ağı Açık Salı.

Zenone ve Caulfield 11’i teşhis etti TikTok’ta #monkeypox hashtag’i ile ilişkili komplo teorileri. En popüler üç teori, yanlış fikirler o maymun çiçeği, daha fazla insanı almaya zorlamak için tanıtılan bir sonraki düzenlenmiş salgındı. aşılar ve Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’in maymun çiçeği salgınına dahil olduğu. Bu komplo teorilerinin hiçbiri doğru değil.

“Neredeyse geleceğini biliyorlarmış gibi, sanki dev bir planmış gibi, pandemi bir sonrakine, şimdi olacak olan tek şey bu beyler, bu şekilde istedikleri tüm kontrolü ellerinde tutabiliyorlar ve herkesi korkutabiliyorlar…. Bu dev bir plan, ”dedi bir kişi bir TikTok videosunda, çalışmadaki bir transkripte göre.

Diğer komplo teorileri, maymun çiçeği hastalığının DSÖ’ye egemen ülkeler üzerinde güç vermek için bir hile olduğunu, maymunların Pennsylvania’da serbest bırakıldı maymun çiçeği vardı ve bilerek serbest bırakıldı ve bu maymun çiçeği diğerlerinin yanı sıra laboratuvarda oluşturuldu. Yine, bunların hiçbiri doğru değil.

Çalışma sınırlamaları olmadan değildi. Yazarlara göre, bir sınırlama, TikTok’taki videoları yalnızca bir hashtag altında İngilizce olarak analiz etmeleriydi. Başka dillerde ve farklı hashtag’lerde komplo teorileri içeren TikTok videolarının olabileceğini kabul ettiler.

Zenone ve Caulfield’ın çalışması hakkında soru sorulduğunda TikTok, Cuma günü Gizmodo’ya bir e-postada kullanıcılarına doğru bilgi sağlamak için DSÖ ile birlikte çalışır.

Bir sözcü, “Maymun çiçeği hakkındaki tıbbi yanlış bilgileri kaldırıyoruz ve insanların video etiketleri, arama, istemler ve hashtag PSA’ları aracılığıyla gerçeklere erişmesini kolaylaştırmak için Dünya Sağlık Örgütü ile ortaklık kurduk” dedi. “Ayrıca, politikalarımızın ihlallerini tutarlı bir şekilde kaldırabilmemiz için içeriği değerlendiren bağımsız doğrulayıcılarla da çalışıyoruz.”

Sözcü, araştırmacıların bağlantıları sağlaması durumunda TikTok’un çalışmada belirtilen içeriği kaldıracağını söyledi. Çalışma, bulunan komplo teorilerinin ve temalarının bir özetini içeriyordu, ancak bağlantıları içermiyordu.

Caulfield, çalışmanın, halk sağlığı yetkililerinin sosyal medyadaki yanlış bilgileri ele almak için “hızlı hesaptan çıkarma ve içerik bilgili ön ödeme” de dahil olmak üzere bir dizi yanıt benimsemesi gerektiğini hatırlattığını söyledi.

“İnsanları ortaya çıkan ranza türü hakkında uyarabiliriz” dedi.genel-7