Bir sanatçının Geotail uzay aracı konsepti.

Geotail uzay aracının bir çizimi.
illüstrasyon: NASA

Son 30 yıldır, coğrafi kuyruk incelemek için Dünya’yı çevreleyen manyetik zarfın içinden geçiyordu bizim bu bölge atmosfer. Ancak uzun süredir devam eden görev bir noktaya geliyor olabilir. NASA ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı olarak sona erdi geçenlerde uzay aracının kalan son veri kaydedicisinin arızalandığını keşfetti.

Veri kaydedici 28 Haziran’da arızalandı ve uzay aracının manyetosfer, NASA’da yolculuk ederken bilim verilerini toplamak için başka hiçbir yolu kalmamıştı. ilan edildi bu hafta. Geotail orijinal olarak iki veri kaydediciyle donatılmıştı ve bunlardan biri 20 yıllık veri topladıktan sonra 2012’de çalışmayı durdurdu. veri. Kalan kaydedici Yakın zamana kadar arızayı deneyimleyene kadar görevi yürüttü.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndaki (JAXA) görev mühendisleri anomaliyi keşfettiler ve nedenini bulmak için çalışıyorlar ve yapılan potansiyel hasar miktarı. Ancak, şimdiye kadar uzay aracının veri kaydedicisini kurtaramadılar, bu da bilim verilerinin artık toplanamayacağı veya yer kontrolüne bağlanamayacağı anlamına geliyor. NASA ve JAXA şu anda en iyi nasıl yapılacağını belirlemeye çalışıyor. ortak misyonları ile ilerlemek.

Geotail, 24 Temmuz 1992’de Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatıldı. bu misyonun temel amacı uzun olanı incelemekti kuyruk bölgesi dünyanın manyetosferigezegenin gece tarafında güneş rüzgarı tarafından oluşturulan. Dünyanın manyetosferi, gezegenimizi çevreleyen, bizi güneş rüzgarından, Güneş’ten gelen radyasyondan ve derin uzaydan gelen kozmik ışınlardan koruyan dev bir manyetik alandır. Manyetosfer, Dünya’nın kuzey ve güney kutuplarının yanı sıra Güneş tarafından yayılan sabit bir parçacık akışı tarafından şekillendirilir.

Manyetosferi gözlemlemek için Geotail, Dünya çevresinde son derece eliptik bir yörüngeye yerleştirildi. Uzay aracı, yörüngesini ayarlamak için ilk iki yılında Ay’ın 14 uçuşunu gerçekleştirdi ve 7,858 mil (12.647 kilometre) kadar yaklaştı. ay yüzeyi. Geotail önce manyetokuyruğun uzak bölgesini gözlemledi, ancak uzay aracının alt yörüngesi buna izin verdi. yakınlaşmak ve Dünya’nın yakınında meydana gelen alt fırtınaları incelemek, sadece içinde manyetosferin gündüz tarafındaki sınır düzlemi, NASA’ya göre.

Misyonun başlangıçta dört yıl sürmesi gerekiyordu, ancak Geotail uzağa gitti beklenenin ötesinde ömür. 30 yıllık operasyonda, uzay aracı auroralar, Güneş tarafından yayılan malzemenin türü ve Dünya’nın manyetik alanının doğası hakkında değerli veriler gönderdi. Geotail kesinlikle işe koyuldu, ancak bu uzay aracının nihayet emekli olma zamanı gelmiş olabilir.

Daha: NASA’nın Gezegen Avlayan Uzay Aracı, Olası Bilgisayar Arızasından Sonra Güvenli Modda.genel-7