Otomobil üreticileri, 2030 yılına kadar EV'lere ve pillere yapılan harcamaları 1,2 trilyon dolara çıkaracak

Reuters’in bu şirketler tarafından yayınlanan kamuya açık veriler ve projeksiyonlara ilişkin bir analizine göre, dünyanın önde gelen otomobil üreticileri, bu üretimi destekleyecek piller ve hammaddelerin yanı sıra milyonlarca elektrikli araç geliştirmek ve üretmek için 2030 yılına kadar yaklaşık 1,2 trilyon dolar harcamayı planlıyor.

Daha önce yayınlanmayan EV yatırım rakamı, Reuters’in önceki yatırım tahminlerini gölgede bırakıyor ve sadece bir yıl önce yayınlanan en son hesaplamanın iki katından fazla.

Rakamı bağlama koymak için, Alphabet’in ana şirketi Google ve Waymo’nun 1,3 trilyon dolarlık piyasa değeri var.

Analize göre otomobil üreticileri, 2030 yılında toplam araç üretiminin %50’sinden fazlasını temsil eden 54 milyon akülü elektrikli araç üretmeyi planlıyor.

Benchmark Mineral Intelligence ve üreticilerin verilerine göre, otomobil üreticileri ve akü ortakları, eşi benzeri görülmemiş bu elektrikli araç seviyesini desteklemek için 2030 yılına kadar 5,8 terawatt-saat pil üretim kapasitesi kurmayı planlıyor.

Ayrıca Okuyun

Çinli EV devi BYD, üç aylık kar paylarında büyük bir artışa işaret ediyor
EV girişimi Motovolt Mobility, filosunu burada nasıl genişletmeyi planlıyor?

Suça öncülük etmek teslanerede, Genel Müdür elon musk 2030’da tahmini 3 terawatt-saat pil gerektiren 20 milyon EV inşa etmek için cüretkar bir planın ana hatlarını çizdi. Musk, Ekim ayı sonlarında Tesla’nın Model 3 ve Model Y’nin yarısı kadar maliyete sahip olmayı hedefleyen daha küçük bir araç platformu üzerinde çalıştığını söyledi.

Tesla, harcama planlarını tam olarak açıklamasa da, bu yıl satmayı umduğu tahmini 1,5 milyon araca göre 13 kat artış olan bu üstel büyüme, Reuters’in bir analizine göre yüz milyarlarca dolara mal olacak. Tesla’nın küresel EV talebi ve pil ve pil mineral üretimi için finansal açıklamaları ve tahminleri.

Almanya’nın VolkswagenTesla’nın gerisinde kalırken, küresel EV portföyünü oluşturmak için 100 milyar doları aşmayı hedefleyen, on yılın sonuna kadar iddialı planları var, yeni pil “giga fabrikaları” ekleyin. Avrupa ve Kuzey Amerika ve kilit hammadde tedariklerini kilitleyin.

Japonya’nın Toyota Motor Corp Araçları elektrikli hale getirmek ve daha fazla pil üretmek için 70 milyar dolar yatırım yapıyor ve 2030’da en az 3,5 milyon pilli elektrikli model (BEV) satmayı bekliyor. En az 30 farklı BEV planlıyor ve tamamının geçişini bekliyor. Lexus bu aralıkta akü elektriğine kadar.

Ford Motor Co, 2030’da toplam hacminin yarısı olan yaklaşık 3 milyon BEV üretmeyi hedeflerken, ortaklarıyla birlikte şu anda 50 milyar dolar olan yeni EV’ler ve en az 240 gigawatt-saat pil kapasitesi için harcama seviyesini artırmaya devam ediyor.

Mercedes-Benz, elektrikli araç geliştirme ve üretimi için en az 47 milyar dolar ayırdı ve bunun yaklaşık üçte ikisi ortaklarıyla birlikte küresel pil kapasitesini 200 gigawatt-saatin üzerine çıkarmak için ayırdı.

BMW, Stellantis ve General Motors’un her biri elektrikli araçlara ve pillere en az 35 milyar dolar harcamayı planlıyor ve Stellantis en agresif pil programını ortaya koyuyor: 2030 yılına kadar Kuzey Amerika’daki dört fabrika da dahil olmak üzere ortaklarla birlikte planlanmış 400 gigawatt-saat kapasite.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9