Kripto sektörüyle ilgili kuralların ve düzenlemelerin hala hazırlanma aşamasında olduğu Hindistan, büyük bir patlamaya tanık oluyor. Ülkenin önde gelen hükümet dışı teknoloji ticaret kuruluşu Nasscom yakın tarihli bir raporda, dünyadaki toplam Web3 yeteneğinin yaklaşık yüzde 11’inin Hindistan’da bulunduğunu söyledi. ‘Hindistan Web3 Başlangıç ​​Manzarası, Gelişen Teknoloji Liderliği Sınırı’ başlıklı rapor, geçici engellere rağmen Web3 endüstrisinin mevcut durumunu ve gelecekteki potansiyelini keşfetmeyi amaçlıyor.

“Hindistan, dünyadaki en büyük 3. Web3 yetenek havuzudur. Hindistan teknoloji endüstrisi bugün doğrudan yaklaşık 75.000 blockchain uzmanı istihdam ediyor. Ayrıca, bu yetenek havuzunun önümüzdeki bir veya iki yıl içinde yüzde 120’nin üzerinde büyümesi bekleniyor, ”dedi CryptoSlate tarafından yayınlanan bir Nasscom basın açıklaması söz konusu Bir açıklamada.

Blockchain geliştiricisine yönelik küresel talebin katlanarak artmasıyla Hindistan, Web3 endüstrisinde bir avantaja sahip görünüyor.

Hintli geliştiriciler, talep-arz boşluğunu ortadan kaldırabilecek geliştirme ve hızlı yeniden beceriler kazanma konusundaki uzmanlıkla blok zinciri sektöründe ilerliyorlar.

Şu anda Hindistan, 450’den fazla aktif Web3 girişimine ev sahipliği yapıyor. Hint Web3 ekosistemi, Nisan 2022’ye kadar 1,3 milyar dolar (kabaca 10.769 crore) fon topladı.

Ayrıca, Hint Web3 girişimlerinin yüzde 60’ından fazlası Hindistan dışına yayıldı.

Hintli Web3 firmalarının çoğu, blockchain oyunları, merkezi olmayan finans (DeFi), Metaverse ve NFT’ler alanlarında çalışıyor.

“Hindistan’ın yeni çağ teknolojilerini hızla benimsemesi, büyüyen başlangıç ​​ekosistemi ve büyük ölçekli dijital yetenekli yetenek potansiyeli, ülkenin küresel Web3 ortamındaki konumunu güçlendiriyor. Web3 gibi gelişmekte olan teknolojiler söz konusu olduğunda yalnızca yüzeyi çizerken, teknoloji [is expected to] Nasscom Başkanı Debjani Ghosh, yenilikçi kullanım örneklerine ve taban düzeyinde büyütülmüş olumlu etkilere yol açan önemli ilerlemeler kaydettiğini söyledi.

Hindistan kısa süre önce blockchain araştırma firması Chainalysis tarafından derlenen 2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde dördüncü sırayı aldı.

BAE merkezli kripto merkezli yatırım şirketi Cypher Capital, Gadgets 360 ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, blok zinciri teknolojisinin Hindistan’ın sağlık ve lojistik endüstrilerine en fazla fayda sağlayabileceğini vurguladı.

Bu yılın başından beri, Hintliler tüm kripto kazançları ve kârları için yüzde 30 vergi ödemek zorunda kaldılar. Temmuz ayında, Hint kripto borsaları, her işlemde yüzde bir TDS kuralının 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesinden sonra işlem hacimlerinde bir düşüş kaydetti.

Birleşmiş Milletler ticaret ve kalkınma organı UNCTAD’a göre, çok eleştirilen vergi rejimine rağmen, Hintlilerin yüzde yedisinden fazlası 2021’de kripto para birimi biçiminde dijital para birimine sahipti.


Kripto para, yasal bir ihale olmayıp, piyasa risklerine tabi, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir. Makalede verilen bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve teşkil etmez. NDTV, algılanan herhangi bir öneriye, tahmine veya makalede yer alan diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8