Google, RCS protokolünü zorlamak için yeni bir çaba içinde yeni düzenleme özellikleri ve multimedya desteği ekleyerek Mesajlar uygulamasını güncelliyor.

RCS (Rich Communication Service) bir iletişim standardıdır. eski SMS (Kısa Mesaj Servisi) protokolünün yerini almayı hedefleyen. Daha modern standart, “daha zengin metin özellikleri”, daha yüksek kaliteli içerik ve daha iyi güvenlik için uçtan uca şifreleme sağlar. Google’a göre (yeni sekmede açılır). Uygulama güvenliği herhangi bir gelişme görmese de, kullanıcıların bu güncellemede alacağı şey aşağı yukarı budur.

Google’ın belirtilen hedefi “Android ve iOS arasındaki mesajlaşmayı iyileştirmek” [devices]” olarak, birden fazla teknoloji endüstrisi kuruluşu, RCS’nin yaygın olarak benimsenmesi için baskı yapıyor. Ancak önünde duran önemli bir oyuncu var: Protokolü benimsemeyi reddeden Apple.

Yeni özellikler

Bu senenin başlarında, Google Mesajlar, emoji tepkilerini görüntülemesine izin veren bir güncelleme aldı (yeni sekmede açılır) iPhone kullanıcılarından. Bu son parti, insanların dağınık grup sohbetleriyle uğraşmasına yardımcı olmak etrafında dönüyor.

Mesajlar artık belirli metin türlerini algıladığında eylemler önermeye başlayacak. Örneğin, uygulama, daha iyi takip edebilmek için içinde adresler veya telefon numaraları gibi önemli ayrıntılar içeren metinleri sabitlemeyi önerir. “Şimdi konuşabilir misin?” gibi bir mesaj algılarsa, uygulama o kişiyi aramayı önerir ve hızlı erişim için Google Meet simgesini gösterir.

Hatırlatıcılar uygulamaya daha da entegre edilecek ve gelecekteki bildirimleri başka hiçbir şey açmadan doğrudan Mesajlar’dan ayarlamanıza olanak tanıyacak. Ve bireysel mesajlara metin veya emoji ile doğrudan yanıt verilebilir, ancak önce RCS’yi etkinleştirmeniz gerekir.

Multimedya desteği ile ilgili olarak, daha çok işleri daha verimli hale getirmekle ilgilidir. Uygulama aracılığıyla gönderilen sesli mesajlar, yeni Sesli Mesaj Çevirisi özelliği sayesinde otomatik olarak kopyalanacaktır. Google, kalabalık bir alandaysanız bunun özellikle yararlı olabileceğine dikkat çekiyor. Bunun da ötesinde, YouTube videoları Mesajlar içinde izlenebilir.

Google ayrıca belirli ülkelerde yeni bir özellik deneyeceğini de belirtti. Bu özellik, Mesajlar aracılığıyla, Arama ve Haritalar uygulamalarında bulunan işletmelerle doğrudan konuşmanıza olanak tanır. Hangi ülkelerin bu araca sahip olacağını sormak için ulaştık. Geri haber alırsak bu hikaye güncellenecektir.

Güncelleme birkaç hafta daha yayınlanmayacak, ancak Doğrudan Google Play Store’dan Mesajlar uygulaması (yeni sekmede açılır) şu anda.

Apple’ın kararı

Bu en son Mesajlar uygulaması güncellemelerinin Apple’ın nihayet RCS’yi benimsemesini isteyip istemediğini görmek ilginç olacak. Far Out etkinliğinde bu sorulduğunda, şirket CEO’su Tim Cook, iPhone kullanıcılarının protokolü gerçekten umursamadığını ve bu nedenle Apple’ın bunu desteklemeyi uygun görmediğini iddia etti. Görünüşe göre, yeterli sayıda kullanıcı platformlar arası mesajlaşma bağlantısının kesilmesine aldırmıyor. Artı gibi seçenekleriniz var Naber insanlar bu RCS desteğini gerçekten istiyorsa iPhone’da.

Ancak ihtimal dahilinde değil. Bir noktada Apple, iPhone’lara bir USB-C bağlantı noktası koymayacağını söyledi, ancak şimdi görünüşe göre 2024 yılına kadar Avrupa Birliği, onları bunu yapmaya zorlayan bir yasa imzaladı. Apple’a RCS’yi benimsemesini söyleyen bir yönetim organı yok, ancak sektörden gelen artan baskıyla karşı karşıya. Mark Zuckerberg bile Apple’da bir fotoğraf çekti. son Instagram gönderisi (yeni sekmede açılır) iMessage’ın E2EE eksikliği hakkında.

Güvenli mesajlaşma ile ilgileniyorsanız, kontrol ettiğinizden emin olun. Android için TechRadar’ın en iyi şifreli mesajlaşma uygulamaları.

genel-6