İrlanda’da küçük bir kasabanın sakinleri, Wing’in orada bir pilot program başlattığını açıkladıktan sonra yakında drone ile teslimat alabilecekler.

Drone teslimat uzmanı halihazırda Avustralya’da Brisbane ve Canberra’da, Finlandiya’da Helsinki’de ve ABD’de çeşitli yerlerde pilotlar yürütüyor ve önümüzdeki haftalarda Dublin’in 16 mil kuzeyindeki Lusk’ta “küçük ölçekli” bir çalışma başlatacak.

Kanat yöneticisi Margaret Nagle söz konusu Alphabet’in sahibi olduğu şirket, bu hafta, güvenli ve ölçeklenebilir drone teslimatı için bir çerçeve sunabilecek mürettebatsız havacılık için düzenlemeler geliştirmede kayda değer ilerleme kaydettiğine inandığı için Avrupa Birliği’nde ikinci bir pilot uygulama başlatmaya hevesli.

Nagle, Lusk sakinlerinin bekleyebileceği drone teslimat hizmetinin kesin doğası hakkında birkaç ayrıntı sundu. Ancak, şu anki çabalarına benziyorsa, Wing’in çevrimiçi alışveriş yapan belirli kişilerin atıştırmalıklar ve içecekler, küçük ev eşyaları ve ilaçlar gibi ürünleri sipariş etmesine izin verecek bir dizi yerel işletmeyle ortaklık yapmış olması muhtemeldir. Bir sipariş verildikten sonra, bir drone teslimat elbisesine uçacak ve üsse dönmeden önce malları bir iple indirecektir.

Faaliyet gösterdiği diğer şehirlerde Wing, mahallelerinde vızıldayan insansız hava araçlarının gürültüsünden rahatsız olan bazı sakinlerin şikayetleriyle uğraşmak zorunda kaldı. Wing, o zamandan beri bu tür endişeleri gidermek için daha sessiz bir drone tasarladı. Wing’in drone projesinde bir başka aksilik, geçen ay uçan makinelerinden birinin Brisbane mahallesindeki elektrik hatlarına inmesi ve yakınlardaki bazı sakinlerin elektrik arzını geçici olarak devre dışı bırakmasıyla meydana geldi.

Lusk’ta sorunsuz bir lansman için istekli olan Nagle, Wing’in önerilen pilot program hakkında yerel liderlerle ön görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Dinlediğini göstermek için daha fazla çaba göstermek için, kasaba sakinlerini önümüzdeki hafta Wing’in planları hakkında sorular sorabilecekleri ve dronları gökyüzüne çıkmadan önce yakından görebilecekleri bir topluluk toplantısına davet ediyor.

Nagle, bu ayın başlarında Wing’in dünya çapında 300.000’inci teslimatını tamamlayarak bir dönüm noktasını geçtiğini açıkladı.

Yönetici, “Bu teknoloji yeni topluluklara yayılmaya devam ettikçe, drone teslimatının yol tıkanıklığını azaltarak ve yerel işletmeler için yeni ekonomik fırsatlar yaratarak şehirlerin ve kasabaların çalışma şeklini iyileştireceğine inanıyoruz” dedi. “Elektrikli dronlarımız, fosil yakıt yoğun araba yolculuklarının yerini alarak yerel ve küresel kirliliği azaltıyor. Bu, mevcut tedarik zincirlerine dahil edilebilen ve konut sakinlerine küçük teslimatlara daha hızlı ve daha verimli erişim sağlayan ek bir hizmettir.”


genel-19