Akıllı telefondaki Parler logosunun görüntüsü.

Instagram ve Twitter’da antisemitik içeriği silindikten sonra Ye, her şeyin gidebileceği bir yer arıyor gibi görünüyor.
Fotoğraf: Hollie Adams (Getty Resimleri)

Kanye West, kendisini “iptal edilemez bir özgür konuşma platformu” olarak nitelendiren sağcı sosyal medya uygulaması Parler’ı satın aldığını söyledi. gevşek denetleme politikaları. Hareket, Instagram’ın platformda adını yasal olarak Ye olarak değiştiren West’i kısıtlamasından ve Twitter’ın onu hesabından kilitlemesinden bir haftadan biraz daha uzun bir süre sonra geldi. Sanatçının ardından her iki platform da harekete geçti antisemit yorumlar.

Parler’in ana şirketi Parlement Technologies, haberi bir basın bülteni Pazartesi sabahı. Açıklamada Parlement, Parler’ı Ye’ye satmak için “prensipte” bir anlaşmaya girdiğini ve “kesin bir satın alma anlaşması” üzerinde anlaşmayı ve anlaşmayı bu yıl içinde kapatmayı beklediğini söyledi. Anlaşmanın miktarı açıklanmadı.

Parlement’e göre Ye’nin Parler’ı satın alma kararı “Big Tech’in son sansürüne karşı cesur bir duruş”. Şirket, sanatçının yeteneklerini “gerçekten iptal edilemez bir ortam yaratma” mücadelesine liderlik etmek için kullanacağını da sözlerine ekledi.

Ye basın açıklamasında, “Muhafazakar görüşlerin tartışmalı olarak görüldüğü bir dünyada, kendimizi özgürce ifade etme hakkımız olduğundan emin olmalıyız” dedi.

Parlement CEO’su George Farmer, Ye’yi ifade özgürlüğü mücadelesine davet ettiğini söyledi.

“Bu anlaşma dünyayı değiştirecek ve dünyanın ifade özgürlüğü hakkındaki düşüncesini değiştirecek. Farmer, konuşma özgürlüğü medya alanına çığır açan bir adım atıyor ve bir daha asla sosyal medyadan çıkarılmaktan korkmanıza gerek kalmayacak” dedi. “Ye bir kez daha eski medya anlatısının bir adım önünde olduğunu kanıtlıyor. Parlement, hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmaktan onur duyacaktır.”

Instagram ve Twitter harekete geçti sanatçı politikalarını ihlal ettiği için Ye’nin yorumlarına ve hesabına karşı. Yahudi savunuculuk grupları, sanatçının Yahudi kontrolü ve açgözlülük gibi mecazları çağrıştıran antisemitik yorumlarını kınadı ve sözlerinin tehlikeli olduğunu ve Yahudilere karşı nefreti körüklediğini söyledi.

Gizmodo, Pazartesi sabahı yorum yapmak ve Ye’nin Parler için ne kadar teklif ettiğini sormak için Parler’a ulaştı, ancak yayın saatine kadar geri dönmedi.

Bu hikaye gelişiyor.genel-7