NGTS, NGTS-21’in ışık eğrisini en uygun periyoda göre faz katladı. Kredi: Alves ve diğerleri, 2022.

Uluslararası bir gökbilimciler ekibi, Yeni Nesil Transit Araştırması’nın (NGTS) bir parçası olarak yeni bir şişirilmiş “sıcak Jüpiter” ötegezegeni keşfetti. NGTS-21b olarak adlandırılan yeni keşfedilen yabancı dünya, Jüpiter’in kütlesinden yaklaşık %30 daha büyük ve iki katından daha büyük. Bulgu, 3 Ekim’de arXiv.org’da yayınlanan bir makalede ayrıntılı olarak açıklandı.

Sözde “sıcak Jüpiterler”, güneş sisteminin en büyük gezegenine benzer özelliklere sahiptir, ancak yörünge periyotları 10 günden kısadır. Bu tür ötegezegenler, ana yıldızlarını çok yakından yörüngede tuttukları için yüksek yüzey sıcaklıklarına sahiptir.

Şimdi, Şili, Santiago’daki Şili Üniversitesi’nden Douglas R. Alves liderliğindeki bir grup gökbilimci, bu türde yeni bir güneş dışı gezegenin tespit edildiğini bildiriyor. Şili’deki ESO Paranal Gözlemevi’nden çalışan teleskopları kullanarak NGTS-21 olarak bilinen metal bakımından fakir bir K cüce yıldızını gözlemlerken, güçlü bir geçiş sinyali belirlediler. Bu sinyalin gezegensel doğası, takip eden gözlemlerle doğrulandı.

“NGTS-21, 24 Mart’tan 7 Kasım’a kadar olan 2018 kampanyasında, 150 gece boyunca, kare başına 10 sn pozlama süresi ile 9157 görüntünün elde edildiği gözlemlendi…. 1.543 günde güçlü bir sinyal algılandı ve bir doğrulama süreci başladı. ya sinyali muhtemel bir geçiş yapan sıcak Jüpiter olarak doğrulamak ya da yanlış bir pozitif algılama olarak reddetmek için “diye açıkladı araştırmacılar.

NGTS-21b’nin yarıçapı 1,33 Jüpiter yarıçapı ve kütlesi 2,36 Jüpiter kütlesidir, bu da 1,25 g/cm düzeyinde bir yoğunluk sağlar.3. Gezegen, yaklaşık 3,5 milyon kilometre uzaklıkta, yaklaşık 37 saatte bir ev sahibinin yörüngesinde dönüyor. Bu nedenle, NGTS-21b’nin son derece sıcak olduğu anlamına gelir—denge sıcaklığının 1.357 K civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Bilim adamları, NGTS-21b’nin parametrelerinin, onun şişirilmiş devasa bir sıcak Jüpiter olduğunu gösterdiğinin altını çizdi. Bunun nedeni, bazı dev gezegenlerin ana yıldızları hayatlarının sonuna geldiğinde boyutlarının genişlemesi ve NGTS-21’in 10 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Şişirilmiş gezegenler, gökbilimciler tarafından neredeyse yirmi yıldır biliniyor, ancak enflasyon süreçlerine neyin neden olduğu hala belirsiz. Genel olarak, olası açıklamalar iki teoriye atfedilebilir – bilim adamları, enflasyonun ev sahibi yıldızdan enerji birikmesinden veya gezegenin soğumasının engellenmesinden kaynaklandığına inanırlar.

Gökbilimciler, “Enflasyonsuz gezegen yapısı modelleri, gezegenin atmosferinin yaklaşık %21 oranında şişirildiğini öne sürerken, şişirme modelleri gözlemlerle tutarlı bir yarıçap öngörüyor, bu nedenle NGTS-21b’nin yarıçap şişmesinin olası kaynağı olarak yıldız ışınımına işaret ediyor.” yeni keşfedilen yabancı dünyanın şişmesi için en makul açıklamayı bulmak için.

Makalenin yazarları, ana yıldız NGTS-21’in temel özelliklerini de ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, Dünya’dan yaklaşık 2.090 ışıkyılı uzaklıkta bulunan, K3V spektral tipinde metalden fakir bir cücedir. Yıldız, güneşten %14 daha küçük ve yaklaşık %30 daha az kütlelidir. NGTS-21’in etkin sıcaklığı 4.660 K olarak ölçüldü.


Gökbilimciler dört yeni ‘sıcak Jüpiter’ keşfetti


Daha fazla bilgi:
Douglas R. Alves ve diğerleri, NGTS-21b: Metalce fakir bir K cücenin yörüngesinde dolanan Şişirilmiş Bir Süper Jüpiter. arXiv:2210.01027v2 [astro-ph.EP], arxiv.org/abs/2210.01027

© 2022 Bilim X Ağı

Alıntı: Gökbilimciler, 17 Ekim 2022’de https://phys.org/news/2022-10-astronomers-inflated-hot-jupiter-exoplanet.html adresinden alınan şişirilmiş bir ‘sıcak Jüpiter’ ötegezegeni (2022, 13 Ekim) tespit etti

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1