Bernard Arnault bir mikrofonun önünde gülümseyerek

Dünyanın en zengin ikinci adamı olan Bernard Arnault, Fransa’da gereksiz özel jet gezilerine karşı yürütülen kampanyanın ana hedefi haline geldi.
Fotoğraf: NICHOLAS KAMM/AFP (Getty Resimleri)

Milyarderler gökyüzünün özgürlüğünü seviyor gibi görünüyor, özellikle de herhangi bir halka açık uçuşta tüm saçma sapan şeylerle dolu olmadıklarında. Aynı zamanda, uber zenginler, diğer insanların onları rutin olarak kısa gezintiler yaptıkları için eleştirmesinden hoşlanmazlar.n özel jetler bu süreçte yüzlerce ton CO2 üretirken.

Louis Vuitton gibi pahalı markalarla tanınan lüks marka LVMH’nin CEO’su Bernard Arnault, dünyanın en zengin ikinci adamı. Bloomberg’in Milyarderler Endeksi. Şu anda 133 milyar dolarlık net değeri var ve Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un 130 milyar dolarlık değersizliğini geride bırakıyor. Ayrıca, özel jetleri tutarlı bir şekilde kullandığı için Twitter’da da haranga edildi. Uçakların transponder sinyallerini ve kamuya açık bilgileri kullanan Fransız hesapları, dünyanın en zenginleri tarafından ne kadar savurgan uçuş zamanının kullanıldığını ortaya çıkarmak için Arnault’un ve diğer zenginlerin özel jet kullanımlarını izledi.

Eylül ayında Twitter hesabı laviodebernard (Bernard’s Plane), Arnault’nun uçağının Fransa’da kaydının silindiğini yazdı. Hesapta “LVMH özel jeti 1 Eylül 2022’den beri Fransa’da tescil edilmedi. Özel jetler konusunda hala Bernard Arnault veya LVMH’den bir haber yok. Yani Bernard, saklanıyor muyuz?”

Görünüşe göre, Arnault’un yaptığı tam da buydu. Üzerinde LVMH’ye ait podcast Pazartesi günü yayınlanan Arnault, LVMH grubunun “bir uçağı olduğunu ve onu sattık” diye itiraf etti. “Sonuç şu ki, özel uçak kullandığımda uçak kiraladığım için nereye gittiğimi kimse göremiyor” dedi.

LVMH, Gizmodo’nun yorum talebine hemen yanıt vermedi. Ülkenin en zenginlerini özel jet kullandıkları için vergilendirme konusu, Fransız milletvekilleri ve bazıları tarafından olumlu karşılandı. memurlar çevre bakanı Christophe Bechu gibi.

Dünyanın en zengin ikinci adamının ikinci çocuğu, LVMH yönetim kurulu üyesi ve Louis Vuitton iletişim direktörü Antoine Arnault, podcast sırasında şirket jetlerinin nerede olduğunu bilen diğer kişilerin rakiplerine avantaj sağlayabileceğini söyledi. O da söyledi Fransız haber kanalı 5’s à Vous geçen hafta “Bu uçak bir iş aletidir.” tarafından çevrildiği gibi Bloomberggenç Arnault Şirketin uçağı yaz boyunca sattığını da sözlerine ekledi.

Elbette mesele sadece Arnault ile ilgili değil. Bu kritik Twitter hesaplarından bir diğeri Bernard’ı Uçuyorum Geçenlerde, milyonerlerin Fransa’dan gelen özel uçaklarının, yalnızca Eylül ayında 48 saatin üzerinde uçuşlarla atmosfere 203 ton CO2 saldığına dikkat çekti. 18 Eylül’de hesap işaret etti Fransız işadamı ve Kering François-Henri Pinault’un CEO’su Venedik’ten Paris’e uçtu, ardından bir gün içinde Venedik’e geri döndü ve arsızca “Belki otelde unutulmuş bir telefon şarj cihazı?” yazdı.

Dünyanın en zengin adamı Elon Musk’ın da özel uçağını oldukça müstehcen bir şekilde kullanma tutkusu var. Bu yılın başlarında, transponder sinyalleri 70 milyon dolarlık özel Gulfstream jetini San Jose’den San Francisco’ya sadece dokuz dakikada uçtuğunu gösterdiğinde Tesla ve SpaceX CEO’su ateş altında kaldı.

Milyarderin jetini takip eden hesaplardan birini satın almayı önerdiği bildirildi. @ElonJet. Musk sordu Bot izleme Twitter hesabını yöneten genç adam Jack Sweeney, hesabı “güvenlik riski” olarak nitelendirerek kapatıyor. Twitter DM’lerine göre, hesabı 5.000 $ karşılığında satın almayı bile teklif etti. Protokol. Sweeney, Musk’tan bu sayıya “fazladan bir “0” eklemesini istedi, ancak bu güne kadar takip hesabı kaldı.

genel-7