Pixel 7 ve Pixel 7 Pro, Kılavuzlu Çerçeve adı verilen çok ilginç bir erişilebilirlik özelliğine sahiptir. Bu özellik, görme engelliyseniz daha iyi özçekimler yapmanıza yardımcı olur. Fotoğraflarınızı doğru şekilde hizalamak için akustik ve dokunsal talimatlar alacaksınız. Bunun nasıl çalıştığını ve özelliğin nasıl etkinleştirileceğini size açıklayacağım.

Kılavuzlu Çerçeve, Android’in ekran okuyucusu TalkBack’te yerleşik olarak bulunan ve diğer şeylerin yanı sıra kullanıcı arabirimi öğelerini görme engelli kişilere yüksek sesle okuyan bir özelliktir. Bu yüzden önce TalkBack’i etkinleştirmeniz gerekir. Kılavuzlu Çerçeve, Pixel 7 veya Pixel 7 Pro’nuzun fotoğraf uygulamasında selfie moduna geçtiğinizde otomatik olarak çalışır. TalkBack’i etkinleştirmek için aşağıdakileri yapın:

  1. şuraya git ayarlar ve sonra Ulaşılabilirlik.
  2. musluklar TalkBack.
  3. Anahtarı etiketle etkinleştirir TalkBack’i kullanın.

“Ok Google, TalkBack’i aç” komutunu söyleyerek Google Asistan’ı kullanarak TalkBack’i de açabilirsiniz. Bu size yukarıdaki adımları kaydeder.

Google Kılavuzlu Çerçeveyi Pixel 7 (Pro) cihazımda nasıl kullanırım?

Daha önce de belirtildiği gibi, “Kılavuzlu Çerçeve” özelliği TalkBack etkinleştirilir etkinleştirilmez otomatik olarak etkinleştirilir. Pixel 7 (test) ve Pixel 7 Pro (test) cihazınızda fotoğraf uygulamasını açın ve selfie moduna geçin. Dil asistanı, akıllı telefonunuzu nasıl doğru şekilde yerleştireceğiniz ve hizalayacağınız konusunda size ipuçları verir. “Akıllı telefonunuzu biraz aşağı ve sağa yerleştirin”. Sesli talimatlara titreşimler eşlik eder.

Hizalamanın doğru olduğunu hissettiğinizde, üçten başlayan bir geri sayımla “Selfie için hazır” sesli uyarısı alacaksınız. Ve bu kadardı. Nasıl çalıştığını göstermek için aşağıda bir video gösterimi yaptım. Bu klipte gözlerimi kapatmak istemedim çünkü potansiyel olarak uygunsuz olduğunu hissettim. Ve TalkBack’in hiç durmadan biraz fazla gevezelik ettiğini fark etsem de, “yönlendirilmiş çerçeve” özelliği oldukça iyi çalışıyor.

Normalde Android’in erişilebilirlik özelliklerini kullanmıyorsanız TalkBack’i etkinleştirmek kafa karıştırıcı olabilir. Dokunduğunuz her UI öğesi akıllı telefon tarafından yüksek sesle okunur. Ayrıca, söz konusu öğeyle olası tüm seçenekleri ve etkileşimleri listeler.

Ve seçmek için bir öğeye bir kez daha dokunmanız ve ardından basmak veya bir eylemi onaylamak için iki kez dokunmanız gerekir. Aynı şey, iki parmağınızı kullanmanızı gerektiren ekranda kaydırma veya kaydırma için de geçerlidir. Görme engelli olsanız da olmasanız da, Kılavuzlu Çerçeve’yi zorunluluktan ziyade meraktan denemek isteyenler için söylüyorum.

Erişilebilirlik özelliği hakkında bu biçimde bir makale yazmanın biraz aptalca görünebileceğini biliyorum. “Kağıdım” erişilebilir değil ve NextPit arayüzü de gerçekten değil. Ama bu beni çok ilgilendiren bir konu ve uzun zamandır ciddiye almak istiyordum.

Ve tamamen faydacı olmayan bir erişilebilirlik özelliğine sahip olmayı canlandırıcı buluyorum. Bununla demek istediğim, Kılavuzlu Çerçeve’nin günlük yardımla ilgili olmadığı – tamamen eğlenceyle ilgili olduğu.

Google’ın Pixel 7 ve Pixel 7 Pro’daki “Kılavuzlu Çerçeve” özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz?genel-27