Google Pixel’in laneti yeni akıllı telefonların yanından geçmeyecek gibi görünüyor. Pixel 7 piyasaya yeni girdi ve şimdiden ilk ciddi sorunun kanıtı var.

Hafta başından beri Pixel 7 Pro’yu kullanan XDA-Developers’ta kıdemli bir teknik editör, cihazın maksimum ekran parlaklığında veya yakınında çok fazla güç kullandığını fark etti. Genel olarak Pixel 7 Pro, önceki modele göre daha iyi pil ömrüne sahip ancak bazı nedenlerden dolayı, parlaklıktaki güçlü artışla birlikte akıllı telefon çok hızlı bir şekilde boşalmaya başlıyor. Diğer koşullar altında boşaltma işlemine göre orantısız şekilde hızlı.Daha açık hale getirmek için, kaynak şu örneği veriyor: telefonu orta parlaklıkta üç saat kullandıktan sonra, pil %50 oturdu, parlak güneş ışığında 15 dakika içinde %10 oturdu.

Sorunun yalnızca Pixel 7 Pro’nun bu örneğinde olmadığı ortaya çıktı. XDA ekibinin diğer üyeleri de aynı sorunları gördüklerini onayladılar.

Ardından XDA uzmanları ölçümler aldı ve 600 cd/m parlaklıkta buldular.2 Pixel 7 Pro ekran tüketimi 3,5-4 W ve 1000 cd/m22 gösterge 6 watt’a yükselir. Karşılaştırma için: Galaxy S22 Ultra’da aynı koşullar altında güç tüketimi sırasıyla 2 ve 4 watt’tır.

Maksimum parlaklıkta Pixel 6 Pro da yaklaşık 4W tüketir, ancak ekran parlaklığı maksimum 800cd/m2’ye ulaşır2yani 1000 cd / m2’ye artışla2 tüketimi çok daha fazla olacaktır. Yani, Pixel 6 Pro görünüşte benzer bir problem yaşadı, ancak daha düşük maksimum ekran parlaklığı nedeniyle kendini bu kadar kritik bir şekilde göstermedi.

XDA uzmanları, Pixel 7 Profesyonellerinin dördünü de test etti ve iş arkadaşlarından cihazları kontrol etmelerini istedi. Hepsi aynı sonuçlara sahipti, bu da bu davranışın Google’ın amiral gemisi için norm olduğu anlamına geliyor. Şirketin yazılım güncellemeleriyle bir şeyleri düzeltip düzeltemeyeceği henüz belli değil.genel-22