Karanlıkta yürüyen genç bir kadının bulanık görüntüsü

Şaşırtıcı ölümü filmde yer alan Tiffany Valiante’nin bilinen son görüntüsü. Çözülmemiş Gizemler: Cilt 3’ler “Mile Marker 45’teki Gizem.”
resim: Netflix

Tüm zamanların en ikonik tema şarkılarından birinin tekrar beyninizde kalmasına hazır olun: kült-sevgili dizi Çözülmemiş gizemlerhangi zevk 2020’de Netflix’te hit bir canlanmasizi geceleri ayakta tutacak daha da şaşırtıcı vakalarla gelecek hafta yayıncıya geri dönüyor.

io9 konuştu ortak yaratıcı Terry Dunn Meurer iki yıl önce, ve dizinin uzun zamandır hayranları olarak, Robert Stack döneminden bu yana kafamıza taktığımız pek çok yakıcı soruyu sorduk. Ancak 18 Ekim’de üçüncü cildin gelmesiyle birlikte serinin devamı hakkında onunla tekrar konuşma fırsatını yakaladık.


Cheryl Eddy, io9: 2020’de seninle konuştuğumda, Çözülmemiş gizemler içerdiği davaları seçer—çeşitli ortamları ve suç türlerini hedefler. Üçüncü cilt için bu yaklaşımı hiç revize ettiniz mi?

Terry Dunn Meurer: Hayır, sanırım aynı tuttuk. Gerçekten de deniyoruz ve çeşitli farklı gizem türlerine sahibiz ve çözüleceğini düşündüğümüz gizemleri denemeyi ve sahip olmayı seviyoruz. Bu konuda her zaman haklı değiliz. Ama aynı zamanda, şovun bir şeyler yapabileceğini hissettiği, aslında bazı ipuçları üretebileceğimiz durumlar; bu önemli çünkü [in] bazı durumlarda, kolluk kuvvetlerinin herhangi bir ipucu yok. Biz [also] “Aman Tanrım, ya üniversite çağındaki çocuğum kampüsteki bir partiden kaybolursa?” diyebileceğiniz, gerçekten ilişkilendirilebilir vakalar arayın. [“What Happened to Josh?”] Ya da “Ya kızıma tren çarparsa?” [“Mystery at Mile Marker 45″] Ya da “UFO görsem ne yapardım?” [“Something in the Sky,” “Paranormal Rangers”] Yani gerçekten aradığımız bir şey var: ilişkilendirilebilir bir kahraman ve insanların “Aman Tanrım, ya bu benim başıma gelseydi?” diyebileceği vakalar.

io9: Bu dokuz bölümden oluşan partide üç farklı “doğaüstü” bölüm var. Özellikle bu vakaları nasıl seçiyorsunuz ve dizinin bu temaları keşfetmesi neden önemli?

Dunn Meurer: Hayranlardan ve izleyicilerden aldığımız geri bildirimler, aslında bazen biraz komik çünkü “daha ​​fazla suç istiyoruz”, “daha ​​fazla paranormal istiyoruz”, “daha ​​fazla suç istiyoruz”, “daha ​​fazla paranormal istiyoruz” gibi. Her kamptaki insan sayısını bilmiyorum, ama görünüşe göre bunca yıldan sonra çözülmemiş etrafta oldu, [our audience] bazı paranormal ve doğaüstü durumları bekler. Bu davalardan birini üç partinin her birine koymak bilinçli bir seçimdi. [of episodes]. Yaptığımız diğer seçim, üç grubun her birine açıklanamayan bir ölüm vakası koymaktı, çünkü bunlar daha iyi bir terim olmadığı için su soğutucu vakaları, burada gerçekten “Tamam, burada gerçekten ne oldu? ” Sadece gittiğin yer, ileri geri gittiğin yer. Ve sonra, her zaman çözülebilir bir davaya sahip olmak istiyoruz, bu yüzden aranan kaçak Tammy Williams elimizdeydi. [“Body in Bags”] ve ebeveynleri tarafından kaçırılan çocuklar [“Abducted by a Parent”]. Ama geri dönüyor [your question about supernatural episodes], sadece seyircinin onları istediği gibi geliyor. İstedikleri ve bekledikleri şey bu. Bazı insanlar belki paranormal izlemeyecek [episodes]—ama yıllar içinde seyircinin gerçekten ikisini de istediğini görüyoruz.

Çözülmemiş Gizemler: Cilt 3 bölüm

Çözülmemiş Gizemler: Cilt 3 bölüm “Gökyüzündeki Bir Şey”
resim: Netflix

io9: Gösteri, her biri üç bölümle üç hafta boyunca yayınlanıyor. Haftalık düşüş ile aşırı düşüş arasında bir tür melez. Bu kararı motive eden neydi?

Dunn Meurer: Bu bir Netflix seçimiydi. Ama dokuz bölümümüz olduğunu bilerek, “Bunun etrafında nasıl gruplar oluşturmak istiyoruz?” gibiydi. Daha önce bahsettiğimiz gibi, her partinin iyi bir bölüm çeşitliliğine sahip olmasını hedefledik. İzleyicilerin her hafta oturup tüm partiyi izleyeceğini umuyoruz. Her bölüm belki 45 dakika uzunluğunda ve biraz zamanınız varsa bir gecede çok hareketli.

io9: Nasıl Çözülmemiş gizemler yönetmenlerini seçin ve bölümleri görünüm ve ton olarak benzer tutmak için kullanılan herhangi bir tarz İncil var mı?

Dunn Meurer: Yönetmenler için bir stil incilimiz veya yönergelerimiz var çünkü tüm bölümlerin aynı duyguya sahip olmasını istiyoruz. Bu yüzden, “Bir röportajı böyle çerçevelemek istiyoruz” ve “Oyuncuların hiçbiriyle diyalog yapmak istemiyoruz” gibi şeyler var. [in the re-enactments]” [or] oyuncuların yüzlerini görün. Canlandırmaların daha etkileyici olmasını istiyoruz. Tüm katılımcılarla bol bol B-roll istiyoruz. Yani bunun gibi şeyler, bu yönergeleri veriyoruz. Bunun ötesinde, dışarı çıkmakta özgürler. Gösteriyi gerçekten anlayan ve ne yapmaya çalıştığımızı anlayan küçük bir grup insanla çalışmayı seviyoruz ve bunlar hem yönetmenler hem de görüntü yönetmenleri. Görüntü yönetmenleri, görünümü tutarlı tutmanın anahtarıdır.

io9: 2020’de, diziyi “gerçek suç”tan çok “gizemli” bir dizi olarak nasıl gördüğünüzden de bahsettik, ancak genellikle bu şekilde kategorize edilir. 2022’de gerçek suç her zamankinden daha popüler ve onu tüketmenin her zamankinden daha fazla yolu var. Ne yapar Çözülmemiş gizemler bu manzarada öne çıkmaya devam ediyor musun?

Dunn Meurer: Şahsen, bunun nedeni davaların çözülmemiş olması ve bölümün sonuna geldiğinizde konuşacak çok şey olması olduğunu düşünüyorum. Zaten karara bağlanmış bir dava değil. Ve bazen ortaya çıkan suç programlarının çoğu, daha önce gördüğümüz yüksek profilli vakalardır. Daha az bilinen vakaları yapmaya meyilliyiz – aslında bu kriterlerin bir parçası, zaten manşetlerde olan ve çok parçalı bir dizide falan yapılıyorlar. Diğer vakalara maruz kalmayı seviyoruz – yani bunlar izleyicinin görmediği vakalar. Bunun bir fark yarattığını düşünüyorum.

Çözülmemiş Gizemler: Cilt 3 bölüm

Çözülmemiş Gizemler: Cilt 3 “Çantalardaki Vücut” bölümü
resim: Netflix

io9: Senin yıllarında Çözülmemiş gizemler birçok olağandışı vaka gördünüz. Yeni sezonda sizi en çok etkileyen veya en çok merak ettiğiniz bölüm hangisi ve neden?

Dunn Meurer: Bu her zaman çok zor bir sorudur. Tüm vakalara kişisel olarak dahil oluyorum. Sanırım açıklanamayan ölüm vakaları en çok aklınıza takılanlar çünkü “Ah, burada gerçekten ne oldu?” Ve izcide olduğumuz andan ön prodüksiyon ve prodüksiyonda olduğumuz zamana kadar, ekiple birlikte oturuyorsunuz ve burada olanlar hakkında konuşuyorsunuz ve tüm kanıtları tartıyorsunuz. Ve özellikle post prodüksiyonda, bölümleri bir araya getirdiğimizde, anlamaya çalışmaktan vazgeçemiyorsunuz. Sanırım bunlar belki de en çok dahil olan dava türleri. Ama sonra lansmana bir hafta kala, belki Tammy Williams yakalanacak ve belki de bu kayıp çocuklar bulunacak diye gerçekten çok heyecanlanıyorum. Ve bölümleri izleyen insanlardan duydum, gerçekten UFO bölümünün çok inandırıcı olduğunu düşünüyorlar. Bu heyecan verici. Yani hepsinden biraz var. Gerçekten bir favorim yok çünkü bölümler çok farklı… Sonuç olarak, umarım tüm davalarda liderler gelir ve bir şekilde aileler için adaleti sağlamaya veya davaları çözmeye yardımcı olur. Hedef her zaman budur.

io9: Diğer iki ciltteki vakalarda herhangi bir güncelleme oldu mu?

Dunn Meurer: Gelen binlerce ipucu ve ipucumuz vardı, ancak hiçbir şey çözülmedi. Ancak davaların çözülmesi biraz zaman alıyor. Bir tüyo alıp gidip tutuklayamazlar. Alonzo Brooks davasında biliyoruz [“No Ride Home”] hala potansiyel müşteriler üzerinde çalışıyorlar ve bu ödül duruyor. Tüm ailesini öldüren adamla ilgili “House of Terror” bölümü için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 20 farklı eyaletten ve 33 farklı ülkeden ipuçları aldık. Az önce “Oslo’da Ölüm” adlı gazeteciye e-posta gönderdim ve o her hafta bahşiş alıyor. Şimdi, kolluk kuvvetlerinin hiçbiri – onlara ipuçlarını veriyoruz ve sonra bize ne yaptıklarını söyleyemezler ve davayı tehlikeye atmak istemediklerini anlıyoruz. Ama “Ölüm Sırası Kaçak” davasında, az önce ABD Mareşali ile konuştum ve onun hayatta olduğundan ve yakalanacağından çok ama çok eminler. Yani hiçbir şey çözülmedi henüz. Ama yine de çok umutluyuz çünkü gösteri akışıyla, insanların hala geri dönüp onlara baktığını ve yeni ipuçları gönderdiğini görüyoruz.

Hala unutulmaz: Çözülmemiş Gizemler: Cilt 2 bölüm “Oslo'da Bir Ölüm”

Hala musallat: Çözülmemiş Gizemler: Cilt 2 bölüm “Oslo’da Bir Ölüm”
resim: Netflix

io9: Üçüncü ciltte herhangi bir uluslararası vakanızın olmamasının bir nedeni var mıydı?

Dunn Meurer: Kovid. Film çekimi, uluslararası ve seyahat için covid protokolü gerçekten çok zordu, bu yüzden bilinçli bir şekilde bunu yapmamaya karar verdik.

io9: Ne kadar dahilsiniz? en Çözülmemiş gizemler dijital ses dosyası?

Dunn Meurer: Ben çok ilgiliyim. Podcast için tüm röportajları katılımcılarla yapıyorum ve sonra editörlerle kurgular üzerinde çalışıyorum. Sonra anlatımı sunucu olan Steve French ile kaydediyorum. Çok küçük bir ekip. Üçümüz gibi.

io9: Ve nihai soru şu ki, daha fazla sezon görecek miyiz? Çözülmemiş gizemler Netflix’te mi?

Dunn Meurer: Bu Netflix için bir soru olurdu, ama kesinlikle öyle umuyoruz. [After] birinci sezon, kaç tane izleyici olduğu konusunda hepimiz çok heyecanlandık. Yani milyonlarca ve milyonlarca izleyici var. Sadece çok harikaydı. Bu yüzden umarım bu hacim iyi olur. Ve kesinlikle çözülmesi gereken daha çok gizem var, bu yüzden daha fazlasını yapabilmeyi çok isteriz!

Çözülmemiş Gizemler: Cilt 3 18 Ekim’de Netflix’te yayınlanmaya başlayacak, yeni bölümleri 25 Ekim ve 1 Kasım’da.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7