İki analist firmasının ön araştırmasına göre, yılın üçüncü çeyreğinde PC satışı bir yıl öncesine göre yaklaşık %20 düştü, on yılların en büyük düşüşü ve yıldan yıla dördüncü çeyrek düşüş.

Salgının yarattığı PC satışlarındaki artış ve hibrit ve uzaktan çalışmadaki muazzam artış sona erdi ve artık bilgisayar satışlarını artırmıyor. Gartner’da bir direktör analisti olan Mikako Kitagawa’ya göre, okula dönüş bilgisayar satın alımları da “çok sayıda tüketicinin son iki yılda yeni bilgisayar satın alması nedeniyle ihtiyaç olmaması nedeniyle büyük promosyonlara ve fiyat düşüşlerine rağmen hayal kırıklığı yaratan sonuçlar” gösterdi. .

İş tarafında, Ukrayna’daki savaş gibi jeopolitik çalkantılar ve ekonomik belirsizlikler “daha seçici BT harcamalarına yol açtı ve PC’ler öncelik listesinin başında değildi” diye ekledi Kitagawa.

Küresel olarak, PC satışları 2022’nin üçüncü çeyreğinde %19,5 oranında düştü — en büyük düşüş Gartner 1990’ların ortalarında satışları izlemeye başladığından beri. Araştırma firması IDC yıldan yıla düşüşü %15 olarak belirledive firmaya göre, Gartner’ın satışları etkileyen konulara bakışını yineledi Dünya Çapında İzleyici.

IDC’nin Mobilite ve Tüketici Cihaz İzleyicileri araştırma müdürü Jitesh Ubrani, “Pandemi zirvesi sırasında birçok tüketici, okul ve işletme yeni bilgisayarlar aradı ve bu artış büyük ölçüde karşılandı” dedi.

ABD PC pazarı, 2022’nin üçüncü çeyreğinde, yıldan yıla sevkiyat düşüşünün art arda beşinci çeyreği olan %17.3 düştü. Gartner’a göre, yavaş dizüstü bilgisayar satışları ABD pazarını genel olarak aşağı çekerken, masaüstü satışları mütevazi bir büyüme gösterdi – Gartner’a göre işletmeler ve kamu sektörü arasındaki bastırılmış talep nedeniyle.

“Enflasyon ABD’deki en büyük endişe. Ancak daha küçük işletmeler makroekonomik koşullar konusunda göreceli iyimserlik gösteriyor” dedi. “2022’nin üçüncü çeyreğinde büyük işletmeler arasındaki dizüstü bilgisayar talebi keskin bir şekilde düşerken, küçük ve orta ölçekli işletmeler çok büyük bir düşüş göstermedi.”

ekran görüntüsü 2022 10 11, 4.08.07 pm Gartner Inc.

3. Çeyrek için Dünya Çapında PC Satıcı Birimi Ön Sevkiyat Tahminleri (Binlerce Birim)

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgeleri, özellikle üçüncü çeyrekte yıllık %26,4 düşüşle 17 milyon adede düşerek düşen satışlardan sert bir şekilde etkilendi – Gartner’a göre tüm bölgeler arasındaki en keskin düşüş. Pandeminin başlangıcındaki bir patlamanın ardından EMEA PC pazarı için üçüncü olumsuz çeyrek oldu.

IDC’ye göre, küresel olarak PC sevkiyatı 74,3 milyonu buldu. (Gartner, küresel bilgisayar satışlarını 67,9 milyon olarak belirledi.)

Gartner’a göre, dünya çapındaki PC pazarındaki ilk üç satıcı, bu çeyrekte değişmeden kaldı ve Lenovo, %25,2 pazar payı ile sevkiyatlarda 1 numaralı sırada yer aldı. HP, %18,7 ile onu takip etti ve Dell, satışların %17,7’si ile üçüncü oldu. Gartner’a göre PC satışlarının %8,5, %8,2 ve %6,6’sını Apple, Asus ve Acer takip etti.

Apple için resim biraz daha parlak görünüyordu. IDC’nin dünya çapındaki mobil cihaz izleyicileri araştırma müdürü Jitesh Ubrani, “Apple ve diğer oyuncuların yaptığı promosyon faaliyetleri düşüşü yumuşatmaya ve kanal envanterini birkaç hafta azaltmasına rağmen, tüketici talebi sessiz kaldı” dedi. . “Arz, siparişleri azaltarak yeni düşüklere de tepki verdi – Apple, üçüncü çeyrek arzı ikinci çeyrekte Çin’deki kilitlenmelerden kaynaklanan kayıp siparişleri telafi etmek için arttığı için tek istisnadır.”

Araştırma firmalarına göre, Ekim 2021’de piyasaya sürülmesinden bu yana ilk yıllık güncellemesini kısa süre önce alan Windows 11’in de yeni PC satışları üzerinde hissedilir bir etkisi olmadı. IDC, son iki yılda pazarın arz kısıtlı olduğunu, bu nedenle insanların işletim sisteminden bağımsız olarak bilgisayar satın aldığını söyledi.

Ubrani, “Bu alıcılar, henüz yapmadıysalar, şimdi kolayca 11’e yükseltebilirler” dedi.

Windows 11’in benimsenmesi bu yılın başlarında durdu. AdDuple’a göre işletim sistemi, Aralık 2021’in başından bu yana %10’dan fazla bir artışla Mart ayında %19,4’lük bir “genel kullanıma” ulaştı. Ağustos ayına kadar, Windows 11’in benimsenmesi cihazların %23,1’ine ulaşmıştı.

“Modern Windows PC’lerin %3,5’inden azı, son iki ayda Windows 11’e yükseltildi. AdDuplex sitesinde, Windows 10’un en son sürümüne yaklaşık olarak aynı sayı eklendi” dedi.

IDC, sevkiyat hacimlerine ek olarak satış fiyatlarını da yakından takip ettiğini söyledi. IDC’nin Cihazlar ve Ekranlar uygulamasından sorumlu araştırma başkan yardımcısı Linn Huang’a göre, son birkaç yıldaki kıtlıklar ürün sevkiyatlarını ölçeğin birinci sınıf sonuna doğru yönlendirdi.

“Bu, bileşenlerin ve lojistiğin maliyet artışlarıyla birleştiğinde, ASP’leri [average selling prices] 1Ç22’de art arda beş çeyrek artışla 910$’a ulaştı, bu 2004’ten beri en yüksek” dedi. “Ancak, talebin yavaşlaması, promosyonların tüm hızıyla devam etmesi ve siparişlerin kesilmesiyle birlikte ASP tırmanışı 22. çeyrekte tersine döndü. ASP düşüşlerinin bir diğer çeyreği, piyasanın geri çekildiğini gösteriyor.”

Gartner, sevkiyatların yıldan yıla azalmasına rağmen Lenovo’nun bir yıl öncesine göre pazar payı kazandığını kaydetti. Şirketin genel sevkiyatları Kanada hariç tüm bölgelerde düşerken, EMEA masaüstü pazarı, Lenovo’nun Avrupa’daki ilk kendi üretim tesisinde başlayan üretimin körüklediği bir büyüme kaydetti. Bu tesis Haziran ayında Macaristan’da açıldı.

HP, genel küresel sevkiyatlarda keskin bir düşüşle zorlu bir çeyrek geçirdi. Masaüstü pazarında bazı bölgelerde büyüme kaydederken, genel dizüstü bilgisayar gönderileri düşüş yaşadı.

Dell, Asya Pasifik hariç tüm bölgelerde masaüstü pazarında yıldan yıla büyüme kaydederek HP’den pazar payı farkını daralttı. Ancak, Dell’in dizüstü bilgisayar sevkiyatları Japonya dışında başka yerlerde düştü.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.genel-13