Daha fazla şirket, Ethereum ağının yükseltilmesinden sonra boşalan enerji ve veri merkezi alanını kullandıkça, Bitcoin madenciliğine ayrılan bilgi işlem gücü rekor seviyeye yükseldi ve muhtemelen kar marjlarını daha da sıkıştırdı. Bitcoin madencilerinin blok zinciri için hesaplama gücünün bir ölçüsü olan madencilik zorluğu, Pazartesi günü sona eren iki haftada yüzde 13,6 arttı. Bu aynı zamanda geçen Mayıs ayından bu yana en büyük iki haftalık ayarlama oldu. Analistler, artışın kısmen Ether madenciliğinin düşüşü sayesinde olduğunu söyledi.

Birleştirme olarak bilinen Ethereum’un teknik yükseltmesi, ağ tarafından şifrelenen işlem verilerini doğrulamak ve karbon ayak izini yüzde 99 oranında azaltmak için bir milyon kadar güçlü bilgisayarı Ether sahipleriyle değiştirdi. Ether madencileri, Birleştirmeden sonra artık jeton ödülleri almadıkları için, Bitcoin madencilik makinelerini barındırmak için veri merkezlerinde fazladan alan ve kulelere güç sağlamak için daha fazla elektrik bıraktığı için teçhizatlarını fişten çekmek zorundalar.

Hem Ether hem de Bitcoin’e hizmet sağlayan kripto madenciliği firması Luxor Technologies’in operasyon sorumlusu Ethan Vera, “Bitcoin madencileri için raf alanı sınırlıydı, alanı boşaltmak, daha önce fişe takılı olmayan makinelerin fişe takılmasının yolunu açıyor” dedi. Madencilik şirketleri. Vera, Bitcoin madenciliği için mevcut bilgi işlem gücünün yaklaşık yüzde 4’ünün son iki hafta içinde Ether madenciliğinden Bitcoin madencilerine aktığını tahmin ediyor.

Daha yüksek bir bilgi işlem gücü seviyesi, zaten düşük Bitcoin fiyatları ve yükselen enerji maliyetleri ile hırpalanmış Bitcoin madencileri için madencilik gelirini azaltacaktır. Ne kadar fazla madencilik gücü varsa, ağ belirli bir miktarda veriyi başarıyla işledikten sonra yalnızca sınırlı miktarda token ödülü verdiği için her madenci o kadar az Bitcoin alacaktır.

Ether madenciliği, Birleşmeden önce Bitcoin madenciliği için kullanılan enerjinin yaklaşık yarısını tüketti. Küçük madenciler evlerinde grafik kartları çalıştırırken, endüstriyel ölçekteki kripto madencileri tesislerinde on binlerce kart çalıştırıyor.

Kripto varlık yöneticisi CoinShares’in dijital varlık analisti Matthew Kimmell, “Bitcoin madenciliği için kritik öneme sahip olan ucuz elektriğe erişimdir” dedi. “Eğer bu Ethereum operasyonları benimki ucuz güç kaynaklarıyla yapılmış olsaydı, bence iyi sermayelendirilmiş Bitcoin madencileri bunu bu varlıkları satın almak ve makineleri dağıtmak için bir genişleme fırsatı olarak görebilirdi.”

Ether madencilerinden daha fazla kaynak, Bitcoin madencilik gücünün artmasının nedenlerinden sadece biri.

Blockware Solutions baş analisti Joe Burnett, ABD ve Avrupa’da daha soğuk aylara girerken büyük madencilerin daha az güç kesintisi olduğunu söyledi. Vera, elektrik maliyeti aydan aya düşerken, insanlar kışın ısıtıcılarını açtıkça yeniden yükselebileceğini söyledi.

Bitcoin madencileri, Ether madencilerinin veri merkezi alanına ve enerji altyapısına erişebilirken, grafik kartlarını kullanamazlar. Bunun yerine, Bitcoin madenciliği yapmak için benzersiz bir algoritmaya sahip özel bilgisayarlar çalıştırıyorlar.

© 2022 Bloomberg LP


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik bildirimimize bakın.genel-8